Author Topic: Помош за засилувач со два влеза  (Read 7500 times)

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Помош за засилувач со два влеза
« Opened on 19.05.2013, Sunday, 01:27:03 (Edited 19.05.2013, Sunday, 08:11:03) »
Здраво
Шемава ја најдов во емитер и е за сигнал трасер. Но ми кажаа дека може да се направи и засилувач за MP3 и слично.

Јас сакам да направам засилувач со два влеза. Па дали би требало на интегралецот на 2 да ги ставам истите компоненти што се на 3?

Интегралецот е LM386, и на 5-ка се добива напон од 4,2V


Доколку би приклучил микрофон на едниот влез, што друго треба да се измени?


Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Колото е како операциски засилуваш и имаш два влеза и тоа неинвертирачки и инвертирачки. Ти не сакаш да го инвертираш сигналот или да го компарираш затоа неинвертирачкиот влез е на заземјување и во тој случај колово засилува.

Тебе ти треба уште едно вакво, ако веќе го имаш направено, бидејќи ова е моно а за да има два влеза ти треба уште едно цело вакво да направиш за да добиеш стерео, ако тоа беше твојата намера.

Микрофонот може да има мал излез и да не се засили доволно сигналот без претпојачувач.

Сепак нека ме исправат поискусните ако не сум во право.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #2 on 19.05.2013, Sunday, 02:10:01 (Edited 19.05.2013, Sunday, 02:11:46) »
Имам направено ама сигнал трасер, без аудио влез.  Сега сакам да направам засилувач со два влеза и да добива напон од батерија. Па незнам што би требало да се измени во шемата.

Доколку  направам два засилувачи како што викаш, ќе ми требаат два звучника па ќе бара дупло повеќе напон. Дали би можело да се поврзат на ист звучник?

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Ај ако сакаш кажи поточно што ти е целта?
Да добиеш Стерео, да имаш еден влез од мп3 плеер плус микрофонски влез или?

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #4 on 19.05.2013, Sunday, 02:19:04 (Edited 19.05.2013, Sunday, 02:26:27) »
На истиот звучник да се добива сигнал од МP3-ка и микрофон истовремено.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #5 on 19.05.2013, Sunday, 02:34:04 (Edited 19.05.2013, Sunday, 08:09:25) »
Како што е сега колото само пред тоа ке искористиш TL072 или негов еквивалент. А бидејќи е двоен операциски засилувач едниот ке ти биде предпојачувач за микрофонот а другиот ке ти биде миксер за двата сигнали од мп3 и од микрофонот. Излезот од вториот засилувач ке одат на влезот на сигнал трејсерот.



Еве отприлика како би требало да биде предзасилувачот. А ти почекај си некој од постарите членови д ати каже дали сум во право или слабо.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #6 on 19.05.2013, Sunday, 02:59:59 (Edited 19.05.2013, Sunday, 08:08:57) »
Сакам да направан нешто слично на ова но да ги нема копчињата за пауза и премотување, да нема USB и SD слот, ама да има посебни потенциометри за јачината на звукот за Line и посебно за микрофонот и сигналот од двада влеза да се слуша истовремено.



Со шемата што ја поставив, тешко да добијам такво нешто па ако има некој друга шема  нека постира.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакам да направан нешто слично на ова но да ги нема копчињата за пауза и премотување, да нема USB и SD слот, ама да има посебни потенциометри за јачината на звукот за Line и посебно за микрофонот и сигналот од двада влеза да се слуша истовремено.

Ова е малку тешко изводливо ако станува збор за DIY уред. Не ми е јасно зошто имаш потреба од микрофонски влез, но ако планираш да го правиш уредот како што си го замислил, StefanJapanac е во право и ќе ти треба и еден миксер, а околу засилувачите, можно е да „поминеш“ и со еден, но ќе ти треба и delay circuit за „конверзија од стерео во моно“, што значи додатна електроника и додатно трошење на стуја, а ако целиот склоп се напојува од батерија (претпоставувам обична 9V-на батерија), тоа ќе значи и додатно трошење на батеријата.

Ако сакаш да направиш само засилувач (моно или стерео), разгледај ја оваа тема ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
Изостави го грецот, трансформаторот, кондензаторот C3, кондензаторот C2, стабилизаторот IC1 и диодите D1 и D2 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Сакам да го напојувам со литиумска батероја 9v 1200mA/h. Микрофонот да биде како од слушалки, најобичен. Нешто слично како звучна карта што е за микрофон сакам да направам, као што може гитара и вокал истовремено.

Има ли некоја шема на форумов за таков уред?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #9 on 19.05.2013, Sunday, 09:07:47 (Edited 19.05.2013, Sunday, 09:11:11) »
Прво ова шема со 386 дава едвај 0,5вати,па не се исплати да гоправиш за гитара имикрофон.Ама ако се решиш за неа извади ги диодите на влез обавезно!
Ова шема со ОР е добра,ама не ти ги разбрав оние компликации со плеерот.Со батерии е малку потешко да напојуваш појак појачувач,па размисли за некоја друга варијанта.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Несакав гитара да напојувам, тоа го дадов како пример за влезовите на звучнта карта што ја имам.

Со LM386 дава 0,7W.
Еве на пример еден засилувач само за МP3 плеер, колку време ќе работи на батерија од 9V 1,2А/h, a колку само со микрофон?

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Несакав гитара да напојувам, тоа го дадов како пример за влезовите на звучнта карта што ја имам.

Со LM386 дава 0,7W.
Еве на пример еден засилувач само за МP3 плеер, колку време ќе работи на батерија од 9V 1,2А/h, a колку само со микрофон?

Да земеме дека на излез дава 0,7 вати. Ако се претпостави дека ефикасноста е 50 % значи на влез му треба околу 1,4 вати.

Батеријата кога е полна може да ти даде 10,8 вати на саат (9*1,2). Значи овој засилувач би работел околу 7,7 часа (10.8/1.4)  со потполно наполнета батерија. Точната бројка ќе биде помала зошто ова е ептен груба пресметка која не зема во предвид разни загуби.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #12 on 19.05.2013, Sunday, 17:02:49 (Edited 19.05.2013, Sunday, 18:39:20) »
Гледав сега некои видеа за засилувачи со LM386 и вадеа многу глуп звук. А и ова со микрофонот тешко е да се реализира  :D

Има ли некоја шема за мини засилувач до 2W, што нр бара повеќе од 9V и што вади квалитетен звук. Сакам да направам нешто слично на ова



Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
За 8 долари купи си готово, не вреди да го правиш.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/New-Music-Mini-USB-LCD-MP3-Player-Speaker-Micro-SD-TF-Card-/330924671401?pt=US_Audio_Docks_Mini_Speakers&hash=item4d0ca5c1a9
Жан

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Абе имам како тоа што го постирав, ама сакам сам да си направам.