Author Topic: Помош некоја шема за 5.1?  (Read 1143 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Помош некоја шема за 5.1?
« Opened on 29.04.2013, Monday, 23:45:05 »
Здраво дали има некоја шема да си направам домашен сораунд 5.1? Имам 4 звучници од DVD само не знам колку оми се и колку вати на нив ништо не пиши и имам два басој едниот е 4 оми 25 вати а др е 8оми 50 вати кој од нив можи??? И дали ке може да има приклучок за на PC. Поздрав!  ::)
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #1 on 30.04.2013, Tuesday, 00:04:35 »
Да направиш во домашни услови сараунд 5.1 е проблем,пред се поради декодерот кој треба прво да го направиш,а потоа посебно излезно појачало за секој канал посебно ( значи 6 појачувачи =предни Лев десен,центар,задни лев десен и сабвуфер!).Ако се решиш сепак,еве шема на еден едноставен  сааунд декодер со транзистори.Трафото е 600 омско 1:1 разделно од телефон,а другото го има на шемата.На ова додај и стабилизиран исправувач 18V.како и 6 појачувачи .Не знам колку се исплати ова работа.Ова шема што ке ја ставам не е којзнае колку  добар одвојувач на каналите,ама поедноставна нема.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #2 on 30.04.2013, Tuesday, 00:13:41 »
Веќе 4 саати барам очите ми истекоја  ;D еве најдов една шема за сараунд многу едноставна само незнам колку е ефикасна и не можам да најдам колку вати е  :-\ интегралчето е NJW1186.. А ако е толку тешко полесно ке биде 2.1?  ;D ама басот да биде нешто појак 25-50 вати само тие двата што ги имам.. Поздрав! :)
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #3 on 30.04.2013, Tuesday, 00:19:51 (Edited 30.04.2013, Tuesday, 00:47:19) »
Не се работи лесно тешко : не знам колку кола за декодер може да се набават кај нас.Одговараат појачувачи посебно,канал по канал да ги правиш или две стерео =лев и десен преден + лев и десен заден,еден појачувач  за центар и малку појако појачалце за  вуфер. Декодерот  мораш да го направиш да ги дели каналите,во секој случај.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #4 on 30.04.2013, Tuesday, 01:07:51 »
Веќе 4 саати барам очите ми истекоја  ;D еве најдов една шема за сараунд многу едноставна само незнам колку е ефикасна и не можам да најдам колку вати е  :-\ интегралчето е NJW1186.. А ако е толку тешко полесно ке биде 2.1?  ;D ама басот да биде нешто појак 25-50 вати само тие двата што ги имам.. Поздрав! :)

Ова коло врши дигитална обработка на сигналот (значи, го зема аналогниот сигнал, го конвертира во дигитален и го обработува, па пак го конвертира во аналоген), а ретко се случува во вакви интегрирани кола да ставаат некои навистина квалитетни и добри A/D и D/A конвертори. Во принцип, прави дупла работа за џабе (го упропастува сигналот). Да, на крајот ќе имаш „некаков“ 5.1 сигнал, ама како ќе звучи... тоа е дискутабилно. А и не верувам дека може колово да се најде кај нас.

Моја лична препорака: ако сигналот (сам по себе) не е 5.1, откажи се од идејата за 5.1 засилувач... или, евентуално, ако преку PC можеш да пратиш 5.1 сигнал (обработката е дигитална, но не оди конверзијата „аналоген сигнал --> дигитална конверзија и обработка --> аналоген сигнал“, туку оди „дигитален сигнал --> дигитална обработка од 2.0 на 5.1 --> аналоген сигнал“), тогаш нема да има голема загуба во квалитетот на сигналот ;). За оваа намена, има еден куп DSP Plugins за Winamp и други плеери, тоа не е проблем ;). Ем ќе заштедиш на пари, ем конверзијата на сигналот ќе биде подобра ;). Е во овој случај, да, би се исплатела изработка на 5.1 засилувач. Во секоја друга ситуација, можеш да поминеш и со 2.1 (во принцип, на еден од излезите секогаш ќе можеш да врзеш по два звучника во паралела, со што би добил некоја 4.1 комбинација, што и не е баш така лошо ;)). Од стерео излезен сигнал (2.0), лесно се прави посебен сигнал за subwoofer и два за сателитите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #5 on 30.04.2013, Tuesday, 13:12:03 (Edited 30.04.2013, Tuesday, 16:11:37) »
Ахам фала на одговорите.. а некоја поквалитетна шема 2.1 и како што кажа GigaWatt 2.1 со паралелно врзување нешто да излези 4.1 и да можи на PC да се уклучи. Џабе ке купвам 5.1 сараунд кога имам многу звуцници дома барем да ги искористам ;)  ;D

Споено мислење: [time]30 Април 2013, 12:29:48[/time]
Ако не на PC имам 2.1 звучници MS ML-T208 R.M.S. 12 Watti можи на нив да се поврзат овие од двд што ги имам сериски? 4 ohms ама незнам колку вати се :S  Eве некоја слика од звучниците па ако можи на нив да му ги врзам така ке биде најубаво :)









ете ги и звучниците...
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #6 on 30.04.2013, Tuesday, 15:34:34 (Edited 30.04.2013, Tuesday, 15:36:52) »
Ова шема што ја постирав е најпроста,наједноставна шема за 5.1 декодер.Треба да имаш и 5.1 сигнал од ДВД или компјутер за да функционира.За шема 2.1 мислам дека  ставав со два или три транзистора беше .Сепак тоа ти е само влезниот дел,а друго останува - две појачалца за лев и десен  (10-20 вати ),како и излез за вуфер со посебен појачувач барем( 30-50 вати ).Се на се треба доста материјал и знаење да го склопиш во едно.Еве линкдо темата:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10219.0

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #7 on 30.04.2013, Tuesday, 16:14:43 »
Ај уште еднаш убаво објасни што сакаш да правиш, бидејќи јас не те разбрав баш добро. Значи веќе имаш една комбинација all-in-one 2.1 засилувач со звучници, и... ???. Што сакаш да направиш, на излезите од овој засилувач да врзеш уште два сателита паралелно или сериски на фабричките? Или сакаш да направиш посебен 2.1 засилувач за басчето кое го имаш ставено на сликите и некои сателити кои ги имаш низ дома ???. Што од ова всушност сакаш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #8 on 30.04.2013, Tuesday, 17:25:53 »
Ај уште еднаш убаво објасни што сакаш да правиш, бидејќи јас не те разбрав баш добро. Значи веќе имаш една комбинација all-in-one 2.1 засилувач со звучници, и... ???. Што сакаш да направиш, на излезите од овој засилувач да врзеш уште два сателита паралелно или сериски на фабричките? Или сакаш да направиш посебен 2.1 засилувач за басчето кое го имаш ставено на сликите и некои сателити кои ги имаш низ дома ???. Што од ова всушност сакаш?
Вака сега тоа е еден од звучниците што ги имам од DVD-то 4оми се ама незнам колку вати се.. Е сега на звучниците што ги имам 2.1 да му ги врзам по уште по еден на звучник да дојди некако 4.1 како што кажа ти... Незнам дали ке крепи појачалото да не го изгорам интегралчето на фабричките звучници оти јас ги врзав сериски и пееа малку потивко од другите два е сега не го оптеретам многу појачалото...
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #9 on 30.04.2013, Tuesday, 18:00:09 »
Три пати го смени барањето!! Де 5.1,па 2.1 ,сега само да додадеш звучници на веке постоечките....Ало,јас веке се откажувам од помагање,а ти слободно пробај додади си звучници по твое и слушај си музика!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош некоја шема за 5.1?
« Reply #10 on 30.04.2013, Tuesday, 18:02:26 »
Вака сега тоа е еден од звучниците што ги имам од DVD-то 4оми се ама незнам колку вати се.. Е сега на звучниците што ги имам 2.1 да му ги врзам по уште по еден на звучник да дојди некако 4.1 како што кажа ти... Незнам дали ке крепи појачалото да не го изгорам интегралчето на фабричките звучници оти јас ги врзав сериски и пееа малку потивко од другите два е сега не го оптеретам многу појачалото...

Јас би пробал, а ти како сакаш. Сериски ти е сигурна комбинација, а паралелно... не знам, ризик е... како сакаш. Бидејќи тие all-in-one 2.1 box-ови се залепени (немаат шрафови), тешко дека ќе дознаеме кој засилувач е внатре за сателитите и дали ќе изгори ако импедансата на звучниците се спушти до 2ohm-и.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."