Author Topic: Потребна ми е шема за појачало  (Read 3405 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не не е такво нешто, кај мене дома на систем го пуштив и се си е супер, ама дека е 8 омски викам да не има некој проблем затоа. Ако мислиш дека убаво ќе “лупа“ во кола да го правам :)

Го имаш прочитано datasheet-от на TDA8560? Еве што пишува на првата страна:

Quote
TDA8560Q - 2 × 40 W/2 Ω stereo BTL car radio power amplifier with diagnostic facility

Значи, нема да има проблем ни со 8Ω-ски звучници, само што ќе звучи послабо.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Цело време ја пратам дискусијата и не мие јасно зошто никој не е реален со членот кој бара помош за шема засилувач за вуфер и полнувајки со играчките на тда 2005 и 2030 отидовте на тда 8560 кое реално на 4 ома вади 18 вати а на 8 ома дали и 15 ке извади и сега со таа мокнос вифер во кола ке биде само за гледање а ефектот ке биде ептен слаб да не кажам никаков.Од тда најмокно интегрално што работи на 12 в за автомобил е тда 1562 кое на 8 ома би дало околу 30 вати што во комбинација со добар бас звучник и добра кутија би се добил некој ефект но сепак би било слабо.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
И сега чаре ќе има ли како да се направи ова или тешко ???

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Реално со тие засилувачи со интегралните кола на напон од 12 волти може само да се мачиш и да нема резултат со 8 омскиот звучник. Јас пробав со 6 омски бас и со тда1562  некако покрај елиспите и предните 2 звучника немаше разлика дали свири басот или не додека дома користам 2 такви баса врзани со 2 интегрални тда 7294 и корне од бас . Моја препорака е ако сакаш да работиш и да собираш искуство обиди се со 1562 ката и дади за звучникот подетални инфромации па некој од поискусните во правењето на звучни кутии да ти даде нацрт што и како за тој звучник но сепак не очекувај чуда.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Реално со тие засилувачи со интегралните кола на напон од 12 волти може само да се мачиш и да нема резултат со 8 омскиот звучник. Јас пробав со 6 омски бас и со тда1562  некако покрај елиспите и предните 2 звучника немаше разлика дали свири басот или не додека дома користам 2 такви баса врзани со 2 интегрални тда 7294 и корне од бас . Моја препорака е ако сакаш да работиш и да собираш искуство обиди се со 1562 ката и дади за звучникот подетални инфромации па некој од поискусните во правењето на звучни кутии да ти даде нацрт што и како за тој звучник но сепак не очекувај чуда.

Басот си е среден во кутија, сместен кутијата е цела со изолација, таква е купено, ама му изгоре појачалото и сега еден се нафати да му го направам само да му лупа во кола, да извадам се електрониката што е внатре и да го направам само како бас :D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Потребна ми е шема за појачало
« Reply #20 on 30.04.2013, Tuesday, 18:47:37 (Edited 30.04.2013, Tuesday, 18:59:32) »
И сега чаре ќе има ли како да се направи ова или тешко ???

На две страни ти објаснуваме како треба и ти пак истото,стварно не те разбирам..

Ево прочитај уште еднаш,али немој више да не давиш:
Појачало со TDA8560 дава 10W на 8 Ома со изобличење 0,5%,тоа е појако од она TDA2005 појачало што си го направил.
Ако сакаш максимум снага на 8 Ома онда направи појало со TDA1562, али мора да ставиш два допунски кондензатори по 4700 микрофаради,тоа дава 30W на 8 Ома со изобличење 0,5%. Проект за TDA1562 појачало со плочка имаш у Емитер 9/2004.

Звучникот ти е 30W, појачалото со TDA1562 дава 30W, тоа е идеална комбинација,што прашуваш пак истото по сто пати?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
ОК е тоа, ама еден вика нема да чини друг ќе чини, кого да слушам?

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Значи според побарувачката од твоја страна како што ти реков а и другите членови напрај го тда 1562 ке биде таман за твојот звучник. Но јас од искуство ти кажувам дека бас од 30 вати во кола поготово ако радиото е 4 по 45 вати лажни или реални 4 по 20 вати ефектот ке биде занемарлив. Е сега од сите произнесени мислења и податоци заклучокот треба да го донесеш ти а не некој од форумот.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
ОК е тоа, ама еден вика нема да чини друг ќе чини, кого да слушам?

Кого да слушаш? Какво е тоа прашање?? Па мене,кој друг!  :D   :D

Но јас од искуство ти кажувам дека бас од 30 вати во кола поготово ако радиото е 4 по 45 вати лажни или реални 4 по 20 вати ефектот ке биде занемарлив.

Ова може да е проблем ако у колата стварно има радио со 4x20W и 4 добри звучника,али тоа не го знаеме, можда радиото е 2x20W со 2 звучника помали од 10cm,па тогаш допунски бас и те како ќе се чуе. Hahahaha нејќе да не удостои со потребни информации,а бара совет.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Вака сега, значи како што претходно кажав басот е во кутија со изолација, типот дојде и ми ја донесе, рече да му направам појачало за него да лупа, ќе го испробуваме кај мене во кола, што значи дека, кај мене во кола нема никакво ЦД плеер или појачало, ќе му го пуштам јас појацалото на акумулатор а звук ќе му доведам од ипод. Што значи дека тој ќе го осети само басот,тоа и му беше желбата, без дополнителни звучници, па ако може помош :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
па ако може помош

Веќе ти е одговорено,дадени ти се сите информации што ти требаат.

Вака сега, значи како што претходно кажав басот е во кутија со изолација, типот дојде и ми ја донесе, рече да му направам појачало за него да лупа, ќе го испробуваме кај мене во кола, што значи дека, кај мене во кола нема никакво ЦД плеер или појачало, ќе му го пуштам јас појацалото на акумулатор а звук ќе му доведам од ипод. Што значи дека тој ќе го осети само басот,тоа и му беше желбата, без дополнителни звучници,

Ова не е професионално понашање,овакво испробување не е фер,не е реална ситуација,кај тебе у празна кола сигурно ќе звучи ОК,али кај него можда нема ни да се слуша покрај 4 други звучници,на крај ти пак ќе бидеш крив.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Абе проблемот е што типот е лудак кој има вишок кеш, прави бас за во кола која не ја ни има. Тоа премногу лудо :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ,што се нафаќаш за некоја работа за која не знаеш како да ја изведеш! Прво ти треба некој филтер за да добиеш бас ,а потоа појачувач.И убаво ти кажаа и ти предочија повеке варијанти.Ако не  ти оди од рака врати му го басот на човекот,за да не биде незгоден на крај 8)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А шема некоја за 30 ватен бас 8 оми, ама за домашна употреба не за во кола, со трафо со се. Дајте некоја шема што е сигурно дека ке проработи од прва што се вика.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,вака батка да се научиш да си отвораш нови теми? Малку дојде ова тема како * турли тава*,се и сешто внатре.Ке се затвори оваа тема,а ти побарај си и отвори нова тема на соодветно место.