Author Topic: Потребна ми е шема за појачало  (Read 3404 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Потребна ми е шема за појачало
« Opened on 21.04.2013, Sunday, 22:24:39 »
Потребна ми е шема за појачало за бас, басот е со моќност од 30 вати на 8 оми. Дајте некоја понуда какво појачало да биде, иначе басот сакам да го користам за во кола, да биде спакувам во утија и во кола да стои.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па еве ти две шеми : една со филтер за сабвуфер и ТДА2030 ,а на втората е само излез со друго коло ТДА 2005 во мостен спој.Што сакаш комбинирај ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ja napraviv vtorata plocka so TDA2005 ama koga ke go pustam da go isprobam samo buci i vo pozadina mnogu tivko se slusa muzikata sto ja iam pusteno, ako nekoj znae sto e problemot neka pomaga  :( od moble sum

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Не знам за какво бучене зборуваш дали за некој брум или во стилот бучи-вади бас ама слабо е. Ако е тоа второто 20 до 30 вати басче за во кола и ако стои во багажникот е слабо и неможе да дојде до израз. Не знам другиод дел од целиот аудио систем што го имаш со колкава мокност е и какви звучници користиш за средни и високи, по моја претпоставка дека и тие се движат во тие граници на мокнос од околу 20 до 30 вати со истата мокнос на басот ништо не правиш ке се губи покрај средниот и виокиот спекрар на звуци. И друго што ми текна додека пишував сега е дека тие тда својата максимална мокност ја вадат на 4 ома а на 8 ома некаде над од 50 до 70 % од декларираното и да не заборавиме се тоа е со изобличување од 10 % што и за бас сматрам оти е многу. Мој заклучок вака на слепо без речиси никакви информации оти ти треба појак звучник со појако појачало барем можеш да го направиш засулувачот со тда 1562.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
TDA20XX серијата се интегралци стари и по 30 години.Незнам зошто правите вакви проекти,сепак ова е застарено.Сега имате нови серии од TDA,LA,LM па и STK...............
Дарко

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Се слагам,појачало со TDA8560 или TDA8566 дава више снага него TDA2030 или TDA2005 на истиот звучник.
У Емитер 2/2013 има проект за појачало со TDA8560,со плочка.

Offline Cece

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
и јас исто така барам шема за појачало... но ако има некој шема за гитарско појачало ми треба .. :-*
Cece

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
и јас исто така барам шема за појачало... но ако има некој шема за гитарско појачало ми треба .. :-*

Намена,снага,отпор?????????????
Дарко

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Се слагам,појачало со TDA8560 или TDA8566 дава више снага него TDA2030 или TDA2005 на истиот звучник.
У Емитер 2/2013 има проект за појачало со TDA8560,со плочка.

Ова не дека не е добро појачало ама мене звучникот ми е 8 оми, затоа тешко малку да одговара

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Се слагам,појачало со TDA8560 или TDA8566 дава више снага него TDA2030 или TDA2005 на истиот звучник.
У Емитер 2/2013 има проект за појачало со TDA8560,со плочка.

Ова не дека не е добро појачало ама мене звучникот ми е 8 оми, затоа тешко малку да одговара

Зашто не ти одговара?Појачало со TDA8560 дава 10W на 8 Ома со изобличење 0,5%,тоа е појако од она TDA2005 појачало што си го направил.
Ако сакаш максимум снага на 8 Ома онда направи појало со TDA1562, али мора да ставиш два допунски кондензатори по 4700 микрофаради,тоа дава 30W на 8 Ома со изобличење 0,5%. Проект за TDA1562 појачало со плочка имаш у Емитер 9/2004.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна ми е шема за појачало
« Reply #10 on 25.04.2013, Thursday, 14:25:51 (Edited 25.04.2013, Thursday, 14:34:51) »
и јас исто така барам шема за појачало... но ако има некој шема за гитарско појачало ми треба .. :-*
Отвори си нова тема  па прашувај а не тука!!

Споено мислење: 25.04.2013, Thursday, 14:34:51
TDA20XX серијата се интегралци стари и по 30 години.Незнам зошто правите вакви проекти,сепак ова е застарено.Сега имате нови серии од TDA,LA,LM па и STK...............

Па ,ако е така,ке се сложам,ама еве земете секој втор 2.1 до 5.1 комплет за домашно кино или РС звучници го содржи фамозното TDA2030. ;D ;D

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Муабетот е избор на шема а не дали го има или не тој интегралец во некојси склопови,тоа е комерцијална работа на фирмата производител...................
Дарко

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А со TDA8560 дали добро ќе функционира уредот, зашто кај мене е 8 омски звучник и малку е проблематичен.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А со TDA8560 дали добро ќе функционира уредот, зашто кај мене е 8 омски звучник и малку е проблематичен.

Како е звучникот проблематичен? Во краток спој да не доаѓа од време на време? Да не му изместена намотката во магентот па да не гребе? Ако е ваква ситуацијава, тој звучник не е препорачливо да го врзуваш со било каков засилувач. Се знае, за таков звучник, или премотување (ребалансирање) или канта.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Не не е такво нешто, кај мене дома на систем го пуштив и се си е супер, ама дека е 8 омски викам да не има некој проблем затоа. Ако мислиш дека убаво ќе “лупа“ во кола да го правам :)