Author Topic: Еi HI-FI 160 проблем  (Read 3626 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Еi HI-FI 160 проблем
« Opened on 12.04.2010, Monday, 23:52:59 »
Имам едно појачало,Еi HI-FI 160 е сега проблем е што едниот канал не работи,му ги сменив излезните транзистори(2n3055) но пак не работи,другиот канал работи без проблем,ако мозежеме некако да го опрајме ако не да го вадам трафото,сигурно е некое јако  ;D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #1 on 13.04.2010, Tuesday, 02:59:14 »
Види прво измери напони на се: транзисторот побуден, излезен... бидејќи имаш еден канал што работи ќе биде лесно да видиш каде се разликува напонок и кој транзистор (може побудниот) е изгорен.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #2 on 14.04.2010, Wednesday, 02:01:32 »
Најубаво почни по ред, прво осигурачите, ако ти е растурена плочката провери ја од ладни лемови, можеби некоја штампа е изгорена(од преопторување). Тоа е старо појачало и ако не е користено долго време.... Многу веројатно и проблемот да е од исушен електрол. конд.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #3 on 14.04.2010, Wednesday, 20:00:28 »
појачалото не е растурено сеуште,ке пробам ке ги измерам сите транзистори.можеби изгорел некој од тие помалите,па ке видам ако не работи ке мењам електролити.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #4 on 14.04.2010, Wednesday, 20:58:54 »
Пред да почнеш да менуваш електролити, провери ги сите контакти..Од старост знаат да попуштат. Малите побудни транзистори ако при мерење покажуваат добро, тоа не значи дека се исправни...За да бидеш сигурен дека се исправни, заменувај ги со транзисторите од каналот кој работи. Многу пати ми се има случено на инструмент да покажува ОК, а вака под напон не...Така да најдобро е да мериш под напон и да споредуваш...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #5 on 15.04.2010, Thursday, 16:09:05 »
а да најде некое друго такво појачало па да пробува пошо може и од тој канал некој дел да изгори и после ни тај ни тај да му работат

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #6 on 15.04.2010, Thursday, 17:37:19 »
Може и така, но со оглед на тоа дека тие побудните транзистори се толку ефтини, не вреди да се замара до толку...едноставно нека ги замени и ке е сигурен дека тој дел му е исправен :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #7 on 25.06.2010, Friday, 12:46:14 »
 и јас имам едно самсунг појачало и целиот проблрм е како што ти кажале побудниот транзистор ама лишо е ако ти се кодирани како кај мене. 

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #8 on 02.08.2010, Monday, 17:50:09 »
Еве шеми за излезот и напојувањето на HSR,ako nekomu treba

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #9 on 02.08.2010, Monday, 20:38:37 »
Фала, ќе се најдат сигурно :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #10 on 02.08.2010, Monday, 23:50:00 »
Еве шеми за излезот и напојувањето на HSR,ako nekomu treba

Имаш +rep за ова од мене ;).

А не може од некаде да се најде целосната шема и да биде со малку подобар квалитет? Не е проблем средувањето на фајловите (спојувањетоа на A4 сликите, пошто ретко кој има A3 скенер, а исто така ретко која електрична или сервисна шема за апарати ја даваат во A4 формат, па мора да се снаоѓаме) ;). Само треба некој да ми ги прати скенираните слики и ќе ги средам и спојам ;), се ќе биде спакувано .pdf.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #11 on 05.08.2010, Thursday, 21:17:25 (Edited 09.08.2010, Monday, 23:06:07) »
Целосна шема немам.За  ХСР ги имам скенирано одамна само некои битни делови - излезот и напојувањето,каде и највеке се случуваат кварови. Сега чепкав еден ТВ ЕИ Ниш со Б10 шасија и само напојувањето ми требаше :D ,па еве ако некој има потреба од него.

Споено мислење: [time]05 Август 2010, 21:22:44[/time]
За проблемот> ако се излазните ОК,провери го 2А осигурачот.Ако е изгорен ,имаш во краток спој еден или два транзистори ,најчесто во гранката BC286 - BD 137.Zameni go i otp. 330 oma

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #12 on 05.08.2010, Thursday, 21:58:09 »
Ако ти треба сервисна шема од B-10, еве ја ;).

Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/56458/Ei%20Nis_Chassis%20B-10.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #13 on 05.08.2010, Thursday, 22:05:43 »
Не ми треба,завршив работа,ама зборот ми беше дека ги имам некои шеми само во делови,што обично ми требаат.Фала ти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Еi HI-FI 160 проблем
« Reply #14 on 05.08.2010, Thursday, 22:10:43 (Edited 05.08.2010, Thursday, 22:12:33) »
Мене пак зборот ми беше дека има многу сервисни шеми од стари (ex YU) уреди кои многу луѓе ги имаат, а на никој не му текува да ги скенира. Еве на пример Ei Nis шасиите B-10, B-20, B-30, B-40 и B-45 се мои скенови. Јас на интернет најдов само севисна шема за B-45, но не и за останатите, а ги имав дома сервисните шеми, па си реков да ги скенирам за да ги имаат и други, можеби некој ден ќе му притребаат на некој, дали за сервисирање, дали за студирање на принципот на работа, што и да е, па тешко е да учиш ако ги немаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."