Author Topic: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922  (Read 9869 times)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Тачно сигналот е инвертиран тоа н игра улога на квалитет на звук! ;)
Фала на соработка,
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #31 on 02.04.2013, Tuesday, 06:51:11 (Edited 02.04.2013, Tuesday, 07:00:50) »
Тачно сигналот е инвертиран тоа н игра улога на квалитет на звук! ;)

Хахахаххахаха ;D ;D ;D. Ме изнасмеа ;D. Да, може не игра, ама само за високи и (делумно) средни. За ниски, не сум толку сигурен ;D. Ако не игра улога, зошто во комерцијални предзасилувачи и засилувачи сигналот на излез не е инвертиран ::) 8)? Ова е чест спој кај гитарски предзасилувачки степени, ама па сите знаеме што се свири со тие засилувачи ;), ретко кој од музичарите ја свири clean гитарата ;), сите додаваат дисторзии и ефекти, а кога ќе направиш „каша попара“ на целиот сигнал со ефекти и дисторзија, да, тогаш не се забележува разликата ;D. Ама тоа не е дефиниција за Hi-Fi ;D.

Како и да е, по сите стандарди, ова не е Hi-Fi предзасилувач (High-Fidelity, висока верност на излезниот сигнал во однос на влезниот, со занемарување на засилување или слабеење се разбира, што значи дека инвертиран сигнал не спаѓа во оваа група). Овој предзасилувач може да се користи во предзасилувачки степени на гитарски предзасилувачи, но тие се границите на неговата примена.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #32 on 02.04.2013, Tuesday, 10:51:40 (Edited 02.04.2013, Tuesday, 10:54:41) »
Тачно сигналот е инвертиран тоа н игра улога на квалитет на звук! ;)

Хахахаххахаха ;D ;D ;D. Ме изнасмеа ;D. Да, може не игра, ама само за високи и (делумно) средни. За ниски, не сум толку сигурен ;D. Ако не игра улога, зошто во комерцијални предзасилувачи и засилувачи сигналот на излез не е инвертиран ::) 8)?

Како и да е, по сите стандарди, ова не е Hi-Fi предзасилувач (High-Fidelity, висока верност на излезниот сигнал во однос на влезниот, со занемарување на засилување или слабеење се разбира, што значи дека инвертиран сигнал не спаѓа во оваа група). Овој предзасилувач може да се користи во предзасилувачки степени на гитарски предзасилувачи, но тие се границите на неговата примена.

Џабе се смееш,еден од најпознатите Hi-Fi брендови у свет Conrad Johnson сите свои претпојачала ги прави со инвертиран излез.Има и други светски брендови,да не ги барам,инвертиран излаз е честа појава кај high end претпојачала и појачала.
Инвертиран излез од претпојачало не е проблем,само заврти ги фазите на конекторот на звучниците и пак имаш коректна фаза ако ти е тоа баш толку битно у животот.
Ова претпојачало е супер Hi-Fi,нема везе тоа со гитарски претпојачала.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #33 on 02.04.2013, Tuesday, 16:56:07 (Edited 02.04.2013, Tuesday, 17:40:44) »
Не сакав да се замешам ,ама батка - има врска!Нема многу да теоретизирам,ама погледај пп кај еден Фендер твин реверб и некој ВОКС АЦ30.Ако си реален ке ја приметиш разликата.Друго,гледам дека сте малку претерано затрескани во овие пп со ламби и засилувачи со истите.Ако се работи за НОВИ ,навистина нови ламби во ред,ама на пазарот како нови се продаваат *ганц нови ламби од руско производство за воени сврхи* ама предходно добро испрани со детергент и сјај! Ова го констатирале некои батки што се з... и ги купиле скапо!Ги има на некои српски форуми.Не може со стари ламби да се постигне некое совршенство.Со Гига се слагам и затоа ја дадов споредбата Фендер/Вокс.А,она што некој си тип во УСА дал 2000 долари и направил нешто како пп и совршен излаз,примете го со резерва,а ако имате можност да го слушнете,може би ке посакате да се вратите повторно на вашето интегрирано појачалце.Во ред е да градите,само да се повторам ,висока хај-фај во домашни услови ,со делови купени или извадени лево-десно - нема! Затоа добро е да се изработи нешто ,за да се види и научи нешто,ама да бидеме реални и да не ги поместуваме вредностите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #34 on 02.04.2013, Tuesday, 18:06:37 (Edited 02.04.2013, Tuesday, 18:17:36) »
Џабе се смееш,еден од најпознатите Hi-Fi брендови у свет Conrad Johnson сите свои претпојачала ги прави со инвертиран излез.Има и други светски брендови,да не ги барам,инвертиран излаз е честа појава кај high end претпојачала и појачала.

Можеби има, јас немам сретнато. А еве, дури и да има, како што пиша ти (не сум отворил засилувачи од Conrad Johnson), повеќето фирми не работат на тој начин.

Дури и да е светски стандар инвертирање на сигнал, јас лично сметам дека тоа не е исправно.

Инвертиран излез од претпојачало не е проблем,само заврти ги фазите на конекторот на звучниците и пак имаш коректна фаза ако ти е тоа баш толку битно у животот.

И што добиваш? GND од предзасилувачот врзано си Signal In на засилувачот, а Signal Out од предзасилувачот е врзано со GND од засилувачот ::). Играчки ::). Ќе работи и така, ама заедичка маса за сите уреди во ланецот на пренос на звук е многу важна работа, пред се поради елиминирање на брум и други несакани електромагнетни пречки. А не вака, засилувачот има Signal Level GND, предзасилувачот има „нормален“ GND ::). А што правиме ако засилувачот и предзасилувачот имаат шуко приклучоци и GND е врзано за шасијата и за земја? Е тогаш нема да имаш никаков сигнал на излез од засилувачот (или многу слаб) бидејќи со инвертирање на фазите, всушност го врзуваш излезот од предзасилувачот за земја и цел сигнал оди према земја, а бидејќи и двете земји се врзани една за друга, всушност правиш краток спој на излезот од предзасилувачот ::).

Ова претпојачало е супер Hi-Fi,нема везе тоа со гитарски претпојачала.

Јас само пишав каде најчесто се користи оваа врска, кај засилувачи за гитари (можеби и за бас-гитари, не знам, немам отворено засилувачи за бас гитари со елктронски цевки, а и било какви засилувачи за бас гитари), значи, во принцип, на места каде и не е многу важна фазата на сигналот (места каде што до израз доаѓаат средните и високите, не и ниските фреквенции). А дали засилувачот е Hi-Fi или не... изгледа само ти можеш да дадеш оценка врз база на гледање на шемата ::). Јас, како и секој друг (претпоставувам), треба да чујам за да може да оценам ::). Да, вака шемата изгледа ОК, и да не беше инвертирањето на фазата, и јас би претпоставил дека „би требало да звучи добро“, но во никој случај нема да дадам дефинитивна одлука „ова супер Hi-Fi предзасилувач“ без претходно да го чујам ::).



EDIT: Исто така, да се надоврзам на сликата која ја имам post-ирано неколку post-а наназад. И обележувањето за излезниот сигнал на сликата е грешно. Всушност, не треба да биде Out+, туку Out-.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Дури и да е светски стандар инвертирање на сигнал, јас лично сметам дека тоа не е исправно.

Секој си има право на свое мислење,али ти гарант не се репер за светски стандарди.

Инвертиран излез од претпојачало не е проблем,само заврти ги фазите на конекторот на звучниците и пак имаш коректна фаза ако ти е тоа баш толку битно у животот.

И што добиваш? GND од предзасилувачот врзано си Signal In на засилувачот, а Signal Out од предзасилувачот е врзано со GND од засилувачот ::). Играчки ::). Ќе работи и така, ама заедичка маса за сите уреди во ланецот на пренос на звук е многу важна работа, пред се поради елиминирање на брум и други несакани електромагнетни пречки. А не вака, засилувачот има Signal Level GND, предзасилувачот има „нормален“ GND ::). А што правиме ако засилувачот и предзасилувачот имаат шуко приклучоци и GND е врзано за шасијата и за земја? Е тогаш нема да имаш никаков сигнал на излез од засилувачот (или многу слаб) бидејќи со инвертирање на фазите, всушност го врзуваш излезот од предзасилувачот за земја и цел сигнал оди према земја, а бидејќи и двете земји се врзани една за друга, всушност правиш краток спој на излезот од предзасилувачот ::).

Не си го прочитал убаво мојот одговор,види го болдираното кај мене: се мења само излезот за звучниците,нема везе тоа со GND.

Да, вака шемата изгледа ОК, и да не беше инвертирањето на фазата, и јас би претпоставил дека „би требало да звучи добро“

Нема шанси да чуеш разлика измеѓу инвертиран и неинвертиран сигнал (со промена кај конекторите на звучниците),пробај и увери се самиот.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Дали е инвертиран сигналот или не е инвертиран, тоа нема никаква врска со квалитетот на звукот, незвисно дали се работи за бас, средни или високи тонови.
Жан

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Не сакав да се замешам ,ама батка - има врска!Нема многу да теоретизирам,ама погледај пп кај еден Фендер твин реверб и некој ВОКС АЦ30.Ако си реален ке ја приметиш разликата.Друго,гледам дека сте малку претерано затрескани во овие пп со ламби и засилувачи со истите.Ако се работи за НОВИ ,навистина нови ламби во ред,ама на пазарот како нови се продаваат *ганц нови ламби од руско производство за воени сврхи* ама предходно добро испрани со детергент и сјај! Ова го констатирале некои батки што се з... и ги купиле скапо!Ги има на некои српски форуми.Не може со стари ламби да се постигне некое совршенство.Со Гига се слагам и затоа ја дадов споредбата Фендер/Вокс.А,она што некој си тип во УСА дал 2000 долари и направил нешто како пп и совршен излаз,примете го со резерва,а ако имате можност да го слушнете,може би ке посакате да се вратите повторно на вашето интегрирано појачалце.Во ред е да градите,само да се повторам ,висока хај-фај во домашни услови ,со делови купени или извадени лево-десно - нема! Затоа добро е да се изработи нешто ,за да се види и научи нешто,ама да бидеме реални и да не ги поместуваме вредностите.

Прво и прво,уопште не ме интересираат претпојачала и појачала со лампи,спрема мене за помалце пари има транзисторски со исто толку добар звук.Али ако некој сака да се занима со лампи,негова ствар.
Се слагам дека мора нови лампи,али инвертирана фаза уопште не е недостаток,башка лесно се поправа со обратна промена кај конекторите на звучниците.Тоа нема везе дали е гитарски или Hi-Fi.
Ако имаш резерва за квалитетот на Conrad Johnson, онда си едини у свет.Е сеа дали за 80% од тие пари се наоѓа нешто друго со исти квалитет на звук,тоа е друг муабет.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #38 on 02.04.2013, Tuesday, 18:37:50 (Edited 02.04.2013, Tuesday, 18:41:15) »
Не си го прочитал убаво мојот одговор,види го болдираното кај мене: се мења само излезот за звучниците,нема везе тоа со GND.

А, добро, ова е ОК веќе. Иако не ми се допаѓа идејата (може да дојде до многу забуни при поврзувањата на засилувачи со предзасилувачи, кој со кој како треба да се врзе, итн.), сепак, исправно е.

Нема шанси да чуеш разлика измеѓу инвертиран и неинвертиран сигнал (со промена кај конекторите на звучниците),пробај и увери се самиот.

Да, и ова дефинитивно е точно. Иако не ми се допаѓа инвертирањето на сигнал на излез од некој степен (односно, според мене, исправно е ако е на излез од степен, но не и ако е на излез од уред, како што е предзасилувач), сепак, во право си, ова е точно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па се слагам со тебе Маки! ;D Не го спомнав квалитетот на Conrad Johnson,ама вреди тоа што за 80% од цената се наоѓа исти квалитет! И мене ламби не ме интересираат,бидејки за помалку пари и понова технологија се добива квалитет

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #40 on 04.04.2013, Thursday, 20:06:19 (Edited 04.04.2013, Thursday, 20:17:44) »
Ја не се согласувам дека нова технологија је боља од технологија со ламби мислам у аудио уреди.
Секоја срана има си предности и мани. Ламби су напонски појачала затоа работат со високи прави напони додека транзистори се струјни појачала па луге постоји разлика у звук. Идете на на квалитетни аудио (DiyAudio и слични) форуми па ке се уверите околу мое излагање. :o
Иначе много е битнa ствар да имаш време и талент, мислим на развиени слух за слушање музика иначе джаба је све? >:( ;)
Мислим да сам јасен со ово задње ;)
Поздрав
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ич не си јасен! Веке реков,ама не си прочитал- со вадење и собирање делови од стари уреди ( повекето што ги знам тоа го работат!) не се прави авангарда.Фабриките бираат делови ( ја имаат таа можност),упаруваат,мерат,итн.Ти ке купиш две ламби ,три кондензатори и пет отпорника,ке извадиш два електролита и ке премоташ два трансформатора... и мислиш се си решил и си добил хај-фај прва лига!? Мислам дека е тоа мнооогу претерано.За многу помалку пари и мака може да се направи еден од веке * видените* и проверени мос-фет транзисторски појачувачи,кои звучат сосема подржувајќи го цевниот звук..Сум имал прилика да чујам повеке модели на фабрички,но и правени врвни аудио парчиња со ламби и верувај сум се разочарал.Кој сака нека кажува ,ама тоа е за мене исто како да купуваш автомобил од пред 50 години,префарбан дотеран... ама за исти пари може да купиш некоја *тојота* со турбо-машина и врвна технологија.И сега... што ке одбереш??? Фиат 1300  или  Ламборџини?А,тоа што по странски форуми се пишува и наголемо се фали,батка- тоа ти е развиен бизнис,пред се со делови.Земи ја Србија,каде на еден форум некој си Робот ,сличен како тебе,наголемо фали и врти ламби,предпојачала итн,ама сесе врти некако во круг,се млати празна слама до недоглед,И најдобар излезе лампашки пп и излез со 3886!?? Која перспектива!Брат,вложувај ти во квалитетни звучници,а не во некои таму имагинарни лампашки творби.Појачувачот е најмал проблем ,ако имаш добри звучници.

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: Барам шема за лампашки предзасилувач со 6N3 или 6922
« Reply #42 on 05.04.2013, Friday, 04:33:50 (Edited 05.04.2013, Friday, 16:27:59) »
Значи батка по твое испада да не се потребни форуми по интернетов а и овај на оваја тематика и слични тематики ;D
Иди си у шопинг и куписи сараунд системче со минијатурно сабвуферче и немај си гајле.
Батка овие рабоќе се за аудофили и луге хобисти со добар слух, а не за луге колку само да се фалат оти имале оваков или онаков аудијосистем кој го напрајле други мислам на познати брендој>:(
Незнам дали је јасно има некој кој го продават само бредндот а со онаа работа не се баш мислам на убав звук? >:( ??? Батка све ти је денеска бизнис поише реклама помалце убав Хи-Фи звук ::) :'(
Иначе убаа препорака за крај напрајси го ако си хобист на убав звук ова предпојачалце па да се утепаш од слушање музика под услов ако имаш време и сила да се тргнеш од компјутерот ;) :o
Ајде живели ;)

Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ја не се согласувам дека нова технологија је подобра од технологија со ламби мислам у аудио уреди.
Секоја срана има си предности и мани. Ламби су напонски појачала затоа работат со високи прави напони додека транзистори се струјни појачала па луге постоји разлика у звук. Идете на на квалитетни аудио (DiyAudio и слични) форуми па ке се уверите околу мое излагање.

Ghost дај не дави више со тие лампи,нигде не кажуваат дека претпојачалата и појачалата со лампи се бољи од транзисторските,видов и на DiyAudio, а види ти на сајтот од Stereophile часописот Recomended components, таму посебно се поделени транзисторски и со лампи,уопште не ги споредуваат меѓусобно,кој сака лампи нека си купи таков.
Исто и кај Conrad Johnson, тие прават и транзисторски и со лампи,кој што сака има,а према мене нивните транзисторски се супер и се со исти квалитет у однос на нивните со лампи за 80% од цената,мој роднина у Бостон има Conrad Johnson транзисторски и ги упоредувал со нивните со лампи,вика истото.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Потполно се согласувам со @Maki и го делам неговото мислење..............
Дарко