Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 28340 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #15 on 07.06.2011, Tuesday, 16:12:26 »
вода и 2 супени лажици кристална сода(ја има во земјоделскиве аптеки) еве ти и видео мислам дека ке сватиш зашто не ми е потребна целата снага од ќелијата
(15) 30AMP PWM demonstration

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #16 on 07.06.2011, Tuesday, 18:00:45 »
пробав така, али без регулација, поредок беше растворот така д не влечеше многу стуја.. ачи што и да стајв како електроди прчки прајше.... треба некој посебен метал ?

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #17 on 08.06.2011, Wednesday, 00:59:18 »
плочите се од инокс а и ова е сува ќелија

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #18 on 08.06.2011, Wednesday, 01:33:36 »
иваа ти ја имаш напрајно? супер изгледа

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #19 on 08.06.2011, Wednesday, 21:13:11 »
сликава е од интернет,иначе чичко ми ја направи ќелијата и е веке монтирана кај него во кола сега се чека на мене електорниката  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #20 on 08.06.2011, Wednesday, 21:27:45 »
а на каква кола сакате да испробате сето ова ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #21 on 08.06.2011, Wednesday, 23:38:26 »
Dacia Logan 1.4 MPI

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #22 on 08.06.2011, Wednesday, 23:59:16 »
ако не се лажам дациа логан имаат ecu популарно наречен "компјутер"  или некој го викаат "електроника"  таа единица го контролира целиот процес на согорување преку сензори .имам  цитано дека  ако ставиш HHO  систем на такво возило ке ја влосило состојбата со потрошувачката.
rules are made to be broken

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #23 on 09.06.2011, Thursday, 00:03:42 »
ако не се лажам дациа логан имаат ecu популарно наречен "компјутер"  или некој го викаат "електроника"  таа единица го контролира целиот процес на согорување преку сензори .имам  цитано дека  ако ставиш HHO  систем на такво возило ке ја влосило состојбата со потрошувачката.


1.2 Вашите текстови да бидат исправно напишани, односно користете ги и буквите ш, ж, ч, ќ и ѓ.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #24 on 09.06.2011, Thursday, 00:09:02 »
на самиот издув или некаде пред катализаторот се наога сензор за издувни гасови кој контролира колку гориво ке се вбризга во моторот.кога ке се стави HHO систем се намалува колицината на издувни гасови и сензорот дава наредба да се вбризгува повеке гориво во моторот.и со тоа наместо да заштедиме ке добиеме поголема потрошувачка зголемени коњски сили и големи можности за оштетување на моторот.оваа го имам читано по странски форуми значи може да го земете со резерва бидејки не сум механичар или некој машински инженер
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #25 on 09.06.2011, Thursday, 14:54:28 »
на самата сонда се носи одреден напон со кој компјутерот ке содава идеална смеаса од гориво и воздух и тоа е решено со електрична шема,наједноставниот дел е ќелијата а повеќе штелување и нагодување има со електроникава.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #26 on 09.06.2011, Thursday, 21:57:02 »
сондата мојш да ја зебиш, наместо сондфа ќе стајш отпорник... или па ќе стајш цигла под педалот за туража. Иначе мора да е пмв регулација, не може обичен регулатор? патем кај може да се купи тој металот за ќелии ?

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #27 on 09.06.2011, Thursday, 23:55:53 »
ништо нема да се уништи сонда немора ни да има,на изводите од сондата треба да се донесе одреден напон,кој сондата би го дала кога моторот би работел нај нормално на пример од 0.5 волти до 0,75 волти,за матриал ке ти пратам по порака да не рекламираме сега овде.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
30А нели е многу како ќе постигне алтернаторот,
имам една книга еден од тројцата преживеани кои како stenly mayer добиле HHO од 0,5А без електролит само со дестиалирана вода , доволна количина да покренат возило. Користеше цевки од инох 316л, ги кондиционираа цевките на 0,5А 20мин. па одмор 25мин. потоа 1A  30мин. па одмор 40мин. итн се до 2А на крај на цевките од внатрешниот дел имаа нешто како слој бигор е тој бил битен и не требало да се мие.
Користева за секоја цевка некој калеми беа битни ова (пошто не се разбирам од електроника да видите вие)  каде може да ја закачам книгава да ја видите 30-тина страни е и ја објаснува цела ќелија . Ја имав од нет симнато ама незнам од каде

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеш да ја закачеш на hotfile, rapidshare, box.net, scribd (ако е pdf )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!