Author Topic: Проблем со flash-ување на BIOS од стара PII матична плоча (PC Chips M726 V3.3)  (Read 705 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблем со flash-ување на BIOS од стара PII матична плоча (PC Chips M726 V3.3)
« Opened on 10.05.2011, Tuesday, 22:46:14 (Edited 10.05.2011, Tuesday, 22:47:45) »
Вака сега, имам проблем со flash-ување на овој BIOS, потребен ми е да сатавм нов за да може да чита HDD-иња со поголем капацитет. Има AMI BIOS и при секоја проба за flash-ување на BIOS-от, софтверот за flash-ување јавува дека BIOS-от е write protected. На матичната плоча нема jumper за write protect на BIOS-от (барем јас колку што видов, нема), исто така нема таква опција во BIOS-от, при пробите за flash-ување изгасено беше BIOS Shadоwing, VGA BIOS Shadоwing, Cache Shadоwing (во принцип, се што можеше да биде Shadowed изгасив ;D), Cache Write-Combining... значи оставено е се на default settings, но сите Shadоwing опции беа изгасени (ова го направив одкако пробав со Shadоwing Enabled на се, видов дека пак јавува write protect, и пробав да гасам еден по еден се додека не „запали“ нешто, ништо не „запали“ :S).

Читав нешто на net за начини на хардверско вадење на write protect, се преспојуваат пин 7 (WP) и пин 32 (Vcc) од BIOS чипот и (као демек ;D), требало се да биде ОК, да може да се flash-ува чипот. Како и да е, и ова го пробав, матичната плоча воопшто не post-уваше со преспојување на овие два пина, дури и пробав да ја преспојам и пин 7 со пин 16 (GND), и во овопј случај не post-уваше, со вадење на краткоспојникот, немаше проблем, си post-уваше BIOS-от.

Се што ми текна на памет пробав, и пак не сака да се flash-ува BIOS-от. Како и да е, можеби некој друг ќе има некоја нова идеја (или нешто што не ми текнало да пробам), па не е лошо да ја сподели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Зависи од чипот, ако е епром тепко дека ќе го флешуваш. Има некој видови мемории(чипови) кои им треба повисок напон(+25в мислам) на некој си пин за да се исклучи пишувачката заштита(портата за пишување е отворена)... Види даташит за самиот лип од биосот, вањда има подетални информации.  За бришење на некои чипови потребна е ув светлина, ама незна како се програмираат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Среден е проблемот, го средив со UNIFLASH ;). Во принцип, на многу форуми видов дека на вакви стари матични плочи функционирало flash-ување само со UNIFLASH, имал поддршка за вакви стари chipset-и, како што има оваа матична плоча (ALi Aladin Pro/Pro II). Поновите flash-ери немаат, особено на AMI flash програмот, на Phoenix/Award имаат поддршка и за постари chipset-и, како и за boot sector flash ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Најчесто биосите на тие плочи почнаа да ги прават со повеќе сегменти, boot, recovery, main... и тоа page flash "форматирање" може да го поддржи едино uniflash. Штета што програмот е веќе застарен и не работи на новите плочи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штета што програмот е веќе застарен и не работи на новите плочи.

Не не, продолжиле да го развиваат, некоја друга фирма го земала под закрила ;). Е сега, не знам дали прекинале во брзо време, можеби во право си :S.

Како и да е, битно имаме со што да ги средуваме старите плочи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."