Author Topic: Ми треба reball на GPU од Xbox  (Read 723 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ми треба reball на GPU од Xbox
« Opened on 21.05.2011, Saturday, 00:44:40 »
Незнам дали е право место на темава тука...бидејќи сепак барам услуга.
Дали некој од форумов можеби може да направи ребалл на графичкиот чип на иксбокс, кој што како што е познато ради еколошкиот калај има проблем кога ке прегрее изгубува контак...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #1 on 21.05.2011, Saturday, 00:58:05 »
бараш услуга или купуваш?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #2 on 21.05.2011, Saturday, 01:17:07 »
Барам услуга. Ко што видов има само понуда на услуги во огласиве :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #3 on 21.05.2011, Saturday, 16:08:51 »
Имам чуено дека некој во Скопје отворил сервис специјално за reballing, пред едно година дена, но не знам каде се наоѓа ниту колку чини reballing. Сепак, не очекувај да биде под 50 или 60 евра, сепак, комплицирана постапка е reballing, не е баш едноставна :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #4 on 21.05.2011, Saturday, 17:04:01 »
Никола, земи алуминиумска фолија,направи *прозорче* за процесорот,фолијата со селотејп по краевите залепи ја на штампа.Преврти го наопаку чипот и со упаљач кружно греј го отприлика 15 кругови пополека!! ;D ;D Остави 15 мин,да се излади,монтирај и пали!! Колегава така си го поправи својот Х-бокс,а доста често и графичките АГП картички ги *спасуваме * на тој начин!!Ако не од прва,може и од втора(подолго!) да си повториш!! :D Успехот е скоро 65%!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #5 on 21.05.2011, Saturday, 17:20:23 »
Ја знам финтата батка а веќе еднаш е дувано GPU-то, ама не бива со тој еколошкиот калај повторно по некое време зеза. Мора да се стаи убаво калајче со олово :)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #6 on 24.05.2011, Tuesday, 13:33:13 »
Незнам некако ребол скапо ми се гледа пак би направил рифлоу со тоа што сеа место тие иксовите под чиповите ке се напраи модофикација. Дали некој знае рифлоу колку би чинело да се направи?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #7 on 24.05.2011, Tuesday, 13:35:38 »
знам два сервиса во градов за сони плејстејшн,икс бокс..ама не сум сигурен дали една од нив е само за плејстејшон.Се наоѓаат во Аеродром и Капиштец.Во Аеродром се наоѓа кај Јане Сандански,а во Капиштец во стариот Беверли.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба reball на GPU од Xbox
« Reply #8 on 24.05.2011, Tuesday, 17:15:09 »
знам два сервиса во градов за сони плејстејшн,икс бокс..ама не сум сигурен дали една од нив е само за плејстејшон.Се наоѓаат во Аеродром и Капиштец.Во Аеродром се наоѓа кај Јане Сандански,а во Капиштец во стариот Беверли.

Ги знам кои се, и мислам дека не прават reballing :S. Мада не е лошо да се провери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."