Author Topic: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55  (Read 1834 times)

The Doctor

  • Guest
Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Opened on 12.01.2015, Monday, 17:42:13 (Edited 12.01.2015, Monday, 23:12:04) »
Здраво на сите
Потребна ми е помош за појачалото Акаи ам у 55 на СТК 2155 со две римски никаде не најдов со римски црти најдов стк но не е со римски црти дали ке има некаков проблем

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Што да напишеме кога немаш дадено довлно имформации за појачалото што сакаш да го преправиш,има еден куп појачала со STK,дај колку напон се напојува излазот пиши,ладњак,и слично или слика стави,неможи само имам стк сега ставам тда и завршено што велите вие,би го копирал изразот от батка кој знае почесто да го искористи и во право е,ние не сме баба ванѓа и не сме видовити,затоа првин пиши повеќе инфо. ;)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #2 on 12.01.2015, Monday, 20:30:26 (Edited 12.01.2015, Monday, 21:01:37) »
Да ја кажеше моќноста на пример па ќе знаевме па ќе можевме да нагаѓаме кажувам нагаѓаме за кое СТК се работи.На пример СТК4018 вади 6 вати.СТК4044 може скоро 100 вати да извади.Сакам да ти речам колку ватно ти е појачалото дај слики на колку волти работи симетричен несиметричен дц напон.Моно ли ти е стерео ли е.Мислев ако е стерео со два СТК ли е или како е реализирано ова се битни прашања.Колку волти е побудата за излезниот степен.Ако е СТК4044 нагаѓам слободно мењај го со ТДА7294.Само вади помала моќност има многу СТК кола кое е.И доста можат со ТДА7294 да се сменат.За кое СТК се работи барем да пишеше. :D :)
Code: [Select]
http://www.hifiengine.com/manual_library/akai/am-u55.shtml
Ako се работи за овој засилувач но сепак не може да ти кажам дали може да смениш се додека не знам побудата колку му е некој поискусен сигурно одма ќе ти одговори.И на колку волти се напојува засилувачот измери.TDA7294 работи ако не се лажам највеќе до плус минус 40 волти.40 волти симетрично
Code: [Select]
http://aes.sdsu.edu/documents/TDA7294.pdfДа 40 волти симетрично ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

The Doctor

  • Guest
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #3 on 12.01.2015, Monday, 20:58:46 (Edited 12.01.2015, Monday, 23:13:43) »
..

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #4 on 12.01.2015, Monday, 21:08:25 (Edited 12.01.2015, Monday, 21:30:03) »
Абе сега и ти како горе пишував.Другарче сакав и да ти ја симнам сервисната книга.Service manual ама нејќеше да ми се симне неможев тоест не ми даваше да се најавам на тоа чудото.Инаку еве колку се движат ТДА7294
Code: [Select]
http://www.loging.mk/-1/browseProducts/1/byk/tda7294Во гац е поевтино ова коло.Него незнам да ја симнев сервисната книга по шемата ќе видевме дали може да се смени со ТДА7294 некој поискусен одма ќе ти каже.

Се извинувам СТК Е 2155 со две римски на крај моќност на трафо е 430вати јас најдов стк 2155 но не е со две римски е тоа ми е најголем проблем дали има несто врска тие римски црти

Споено мислење: [time]12 Јануари 2015, 21:02:58[/time]
Јас го напишав моделот на појачалото и да знаев како што ке си го направев а доколку си заинтересиран да помогнеш напишав модел на појачало па ке видеше на интернет ..
Ја кажуваш моќноста на трафото тоа не е ништо колку волти дава на излез измери  8)
Не ми е познато ова СТК мене другите сигурно може ќе знаат нешто за него не му знам спецификации.STK2155 e хибридно на интернет неможев да видам околу него убаво.Хибридот ти е изгорен мора да го мењаш како што реков првин на колку волти работи измери
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

The Doctor

  • Guest
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #5 on 12.01.2015, Monday, 21:20:42 (Edited 12.01.2015, Monday, 21:23:23) »
Јасно ми е дека ти ја дадов моќноста на трафото проблем е што немам милтиметар јас најдов стк 2155 но не е со римски две црти

Споено мислење: 12.01.2015, Monday, 21:23:23
Иначе појацалото е чаролија прав винтач поклон ми е појачалото затоа се распрашувам

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #6 on 12.01.2015, Monday, 21:24:16 (Edited 12.01.2015, Monday, 21:59:36) »
А така сега се разбираме си викам тој хибрид кај ќе го најдеш го нема во продавнициве за електроника.АААдобро чим си нашол тоа е добро иначе ќе требаше цел излезен степен да го мењаш ако не најдеш затоа ти реков измери напон побуда да знаев што излаз да ти понудам да праиш за да го опраиш.Е тоа на многу СТК и јас сум го видел римските незнам што значат другар.Некој поискусен сигурно знае :D ;).Добро чим си нашол тие хибриди често не се наоѓаат.Дај боже да немаат врска римските и да ти работи пак супер како порано. :D :) Чекај некој шта знае околу хибридите и римските црти да каже по детално ;D.И ако можеш набави си мултиметар основен алат при оправка.И ако набавиш направи мерења како што ти реков за секој случај ако тој со две римски е различен.Ма да мислам не но не сум сигурен.Чекај други совети.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

The Doctor

  • Guest
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #7 on 12.01.2015, Monday, 21:26:34 (Edited 12.01.2015, Monday, 23:08:13) »
Е тоа е се што ми е потребно дали некој знае дали има разлика со римски црти и без римски или да го правам на 7294

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #8 on 13.01.2015, Tuesday, 00:03:30 (Edited 14.01.2015, Wednesday, 02:45:42) »
Здраво на сите
Потребна ми е помош за појачалото Акаи ам у 55 на СТК 2155 со две римски никаде не најдов со римски црти најдов стк но не е со римски црти дали ке има некаков проблем

Батка,малку ршум направи со постов и затоа се вакви реакциите.Значи,еве ти datasheet за STK 2155 .Тоа е хибриден излез со побудни излезни транзистори и ако си нашол без оние римски II може да го ставиш слободно.Но прво провери дали напоните се во ред и дали влезните елементи ( транзистори и останати елементи околу нив ) се во ред,Еве ти  еден pdf документ за колото.

Споено мислење: [time]13 Јануари 2015, 00:23:11[/time]
Еве ги напоните на интегралецот



Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/101814/ETC/STK2155.html

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Друже еве еден мој совет ако STK-та е изгорена во денешно време никој не менува stka бидеќи се фушарија една на 5 е исправна, па ако имаш троа вишак пари повели ;D,а сега измери со мултимер со колку напон се напојува излезот да го решиме проблемов, што појачалце да савиш,со друго не се замарај,шеми и слично 8)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #10 on 13.01.2015, Tuesday, 12:02:30 (Edited 13.01.2015, Tuesday, 12:06:25) »
Друже еве еден мој совет ако STK-та е изгорена во денешно време никој не менува stka бидеќи се фушарија една на 5 е исправна, па ако имаш троа вишак пари повели ;D,а сега измери со мултимер со колку напон се напојува излезот да го решиме проблемов, што појачалце да савиш,со друго не се замарај,шеми и слично 8)
Истото сакав да му го кажам во претходните постови затоа инсистирав цело време измери напон.Да му предложевме шема за излезен степен.Но немал мултиметар.И малку чуден пристап имаше и дур да се разбереме 8).Па после гледам и постови преправал. ??? Чим батка вели дека тие римски немаат проблем незначат ништо пробај така.Но јас а еве и лукс убаво кажа а и батка рече некој мерења да направиш прво.Да ги провериш влезните елементи дали се исправни дали ги имаш сите напони.Значи набави си мултиметар.Оти без мултиметар неможеш да знаеш на што си и до кај си независно дали имаш нов хибрид СТК. 8).Успешна оправка :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #11 on 13.01.2015, Tuesday, 17:21:03 (Edited 13.01.2015, Tuesday, 21:52:32) »
Ако го разгледате datasheet-oт на STK- интегралецот може да видите дека уствари тоа се парови излезни транзистори .Со малку мозгање може да се направи овој излезен степен од дискретни елементи кои би го замениле ИК .Малку повеќе работа ,ама би била посигурна варијанта. Сепак,ако напоните се во ред ,може да се проба со замена на ИК ,ако си успеал да го најдеш.


The Doctor

  • Guest
Фала на сите за помошта ја преправив точно темава пошто најдов стк 2155 без римски на темава напишав модел на појачало кој сакаше да ми помогне ке најдеше напон на излазот ке погледаше на интернет ке ми кажеше а од зборот баба ванѓи беспотребно е да се разбирам јас немаше да барам помош од вас ке ми кажевте со убаво што како да измерам а вие одма баба ванѓи.. Да напишав од стк сакам да преправам на тда па да разберам . Ако не си заинтересиран ке пишувај поздрав имајте убав ден ја заклучувам темава ..

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Фала на сите за помошта ја преправив точно темава пошто најдов стк 2155 без римски на темава напишав модел на појачало кој сакаше да ми помогне ке најдеше напон на излазот ке погледаше на интернет ке ми кажеше а од зборот баба ванѓи беспотребно е да се разбирам јас немаше да барам помош од вас ке ми кажевте со убаво што како да измерам а вие одма баба ванѓи.. Да напишав од стк сакам да преправам на тда па да разберам . Ако не си заинтересиран ке пишувај поздрав имајте убав ден ја заклучувам темава ..
-Како прво темата ја почна со малку информации
-цитирам " кој сакаше да ми помогне ке најдеше напон на излазот ке погледаше на интернет ке ми помогнеше",па кога веќе имаш интернет зошто сам не се потруди да дадеш повеќе информации окулу тоа што имаш,
-цитирам "да се разбирам јас немаше да барам помош од вас ке ми кажевте со убаво што како да измерам",и немие јасно со што бре ќе измереше кога сам кажа оти немаш мултимер,без основен инструмент мултимер како да ти помогнеме,убаво ти пишав кога веќе е пред тебе појачалото измери напони,што сега тука не беше јасно,па основно нешто во секој засилувач е со колкав напон се напојува,и убаво напишав ако прочита дека во денешно време една од пет STK е исправна,па затоа според напонот ќе ти понудев шема и помош, ;)
,и сега сам кажи дали испаѓа дека ние треба да бидеме видовити,и со среќа во работата со новата STK. :D                  
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за преправка на засилувач Akai AM-U55
« Reply #14 on 14.01.2015, Wednesday, 11:26:11 (Edited 14.01.2015, Wednesday, 12:52:47) »
Абре докторе.Нели ти напишав погоре дека истото сакав  да го направам.Пробав но не ми даваше да ја симнам сервисната книга.Некој пат еве по сервисине за радиостаници кога сум бил сите си имаат сервисни книги.Некој помалце некој повеќе.Епа така друже без нејзе ништо.Мислам дека лукс убаво пак ти кажа.А и јас цело време нели читаш како него ти викав ќе ти понудиме излезен степен.И во три поста ти пишував набави мултиметар мислев дека сум јасен.Е сега ти не си се потрудил да побараш.Никаков мултиметар.И ни кажуваш на нас вие сте баба ванѓи ???,видовити шамани.Од кај да знам напон побуда колку волти дава трафото на колку што се напојува целиот склоп уред.Ти фактички од нас со ова правиш баби ванѓи да нагаѓаме да изиграваме тунгуски шамани.Јас кога нешто ми беше расипано прашувај по пријатели сурфај по интернет и ако е крајно прашувам на форум пошто има и многу шеми за самоградба и поучни постови.И ти требаше да сурфаш прво да прибираш информации и после да излезеш со став а не вака.Прво прибираш информации анализа и кажуваш на што си дека имаш СТК имаш леткум пример 8) немаш мултиметар.А не вака па после и постови ќе преправаш.И повторувам без алат нема занат или оправка. 8) 8).Како сега имаш мајстор за кола пријател ти сецка колата ти трокира не работи убаво.Ти вика мајсторот провери доток на гориво горивото иде супер.И се констатира дека е до свеќица.Одавна не си ги сменил отидени се и ти вика пријателот мајстор смени.А ти немаш насаден цевасти клуч да ја одвртиш.И сега му се љутиш на пријателот не ми помогна.Што кога немаш алат таму клучот е основен алат овде леткум и мултиметар. 8) 8)
Aj сеа да не те критикувам батка дури ги нашол и напоните.Исправен ли тие тој СТК без римските.Залеми го ако имаш леткум и види 8).Ако не работи или е неисправен или ги немаш напоните друго нема :D ;D.И после по ова се поправа.Се мерат напоните ако ги имаш значи дефенитивно хибридот е.И ќе треба нов излезен степен тешко овие се наоѓаат исправни.Ај да ги имаш сите напони.Инаку  како го изгоре засилувачот. :o.Да те прашам.И не се откажувај.Електрониката не сака откажување.Што направи прелеми ли доби ли некаков резултат.Барем да кажеше нешто а не одма клуч на темата 8).Брзо се откажуваш.Немој така.Не ме сваќај погрешно.Ова само еден совет ти давам.Ајде чекаме сите да кажеш што си направил ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш