Author Topic: Прашање во врска со напојување од компјутер..  (Read 3516 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Здраво, имам едно прашање во врска со компјутерско напојување (JNC 235ATX):
Излезите кога се неоптоварени имаат релативно големо отстапување: 5,8V (за 5V) или 11,18V (за 12V). Кога приклучив DC мотор на 12V, влечеше струја околу 350mA и напонот падна на 10,3V.
Малку ми е нелогично да има толкаво отстапување... Дали е нормално тоа или можеби има некој дефект? Унимерот не ми се верува да не е во ред...

Волку големо отстапување најчесто значи суви електролитски кондензатори во секундарната секција. Смени ги сите сомнителни електролитски кондензатори во секундарната секција, би требало да се реши проблемот ;). Можно е и во примарната секција двата електролити со 200V максимален работен напон да се суви. Измери им ја вредноста, ако значително се разликува од декларираната, менувај ги ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Обично кога РС напојувањето започнува да *откажува* расте 5 В напон,а се намалува 12В , Вториов напон од 12 паѓа до 11,6В а веќе се под тоа го исклучува компјутерот ( матичната не функционира).Постои голем ризик од овој напон ( намалениот) да доведе до квар на некој елемент на матична,РАМ или хард диск ,што доведува до големи материјални губитоци  ;D ;D

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
имам едно прашање, дали доколку напојување го приклучам само на мрежа од 220V дали на излез со унимер директно треба да покаже соодветен напон на соодветните жици или треба да се направи некоја куса врска за да унимерот регистрира некој напон ?
loading...

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Треба да ја споиш зелената жица, со било која црна жица, за да се вклучи напојувањето.
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така е а за каква намера ќе го користите напојувањето тоест што ќе напојувате. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline blazo.stojanovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
добри се овие теми и овие прашања, во смисла да се искористат готовите фабрички производи, а за  да се произведат конкретно тие напојувања се потрудиле ел.ин.  кои потрошиле многу време на тоа.
А некои како нас или вас сакаат да преправат или измислат топла вода само за неколку минути.
Е па пријатели евего вашиот предизвик кој многу понатаму ќе ви значи:
слободно проучете ги ИЦ од сите напојувања (СМПС) и лесно можете да ги преправите.
ПС. се надевам дека ќе ми бидете благодарни, лесно е да се даде само шема и пота приципот копирај и залепи, и што од тоа, на првата пречка сте заглавени.

и еве мала помош за прашањето зошто напонот на СМПС од ПЦ напојување паѓа?
бидејќи диференцијалниот засилувач регистрира повисок напон. А тоа значи дека кога ќе се оптерети гранката 12 В периодата се зголемуваа со тоа на гранката од 5В се регистрира зголемен напон, и потоа на повратната врска на кое било ИЦ и кажува дај намали многу 'притскаш'!!!