Author Topic: Aналогната телевизија си заминува во историјата  (Read 26567 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #105 on 01.06.2013, Saturday, 05:53:41 (Edited 06.06.2013, Thursday, 16:25:06) »
Дали преку RF излезот ке се добие слика на телевизор кој што има само антенски приклучок, или овој RF излез е само Loop на приемниот сигнал од антената до некој втор DVB-T ресивер.

Само loop е, ништо повеќе ;). Тие DVBT рисивери немаат RF модулатор, а нема ни да имаат. Зар навистина мислиш дека ќе се замараат фирмиве кои произведуваат TK опрема со телевизори стари 30 години... иако, тие се најдобри и најквалитетни и ќе траат уште 30 години без некои поголеми преправки ;). Се разбира дека не ::), они сакаат да купиш нова опрема за нив да им правиш пари (или на некои трети компании/корпорации, кои, повторно, најверојато се поседувани нив ::), а дури и да не се поседувани, тоа повторно е обрт на пари од кој „сите“ имаат ќар (намерно е во наводници ставено, тоа не значи дека сите имаме ќар од тоа, значи дека сите компании/фирми/корпорации кои продаваат техничка опрема имаат ќар од тоа)), а не да купиш неколку електролитски кондензатори со кои ќе ги замениш дотрошените на навистина квалитетните телевизиски приемници... нели, тоа е целта на секој вистински бизнисмен ::).

Како и да е, и јас го разгледував истиот проблем, само loop е за да можеш да го пратиш сигналот од еден DVBT рисивер на друг. Во превод, не ти треба splitter ;D (многу голем ќар ::)).

ПС: Линкот од post-от не се load-а ???.

немат шанса, процесор имат...не е едноставно ;)

Невозможно е.

Би со сложил до некаде со Zan ;D... значи јас вака би го дефинирал: не е невозможно, но ќе ти треба моооооооогу време и мнооооогу знаење (читај „мноооооогу години“, а можеби и „мноооогу децении“ ;D).

ОК, да бидеме практични, невозможно е ;D.



Да се навратам на првичната причина зошто сакав да го пишам овој post (пред да ги прочитам post-овите на krema, daniel spasovski, stiffy и Zan). Имено, мои пријатели имаа проблем со приемот на новиот дигитален сигнал во една рурална средина (село). Отидов да им помогнам околу приемот на сигналот и новиот дигитален рисивер и погодете што... аналогниот сигнал од (конкретно три телевизии, МТВ1, МТВ3 и Сител) се фаќаа одлично со обичниот аналоген приемник, а уште три телевизии (Канал 5, Телма и МТВ2) со шум (конкретно Телма и Канал 5 со малку шум, а МТВ2 со прилично големо ниво на шум, но сепак, можеше да се следи програмата). По постаувањето на дигиталниот рисивер од Boom TV, буквално не можев да фатам нитуеден канал :o. Значи, да не се лажеме (не е баш како што пиша Maki, односно можеби е кај него во викендичка таква ситуацијата, да го прима подобро дигиталниот сигнал од аналогниот, но ситуациујата е далеку од таква секаде), ситуацијата е далеку од тоа што го кажуваа на вести „само го приклучувате дигиталниот set top box на аналогниот приемник и тоа е тоа“ ::). Прво, овој телевизор (по некоја случајност) имаше SCART конектор и не беше толку стар, но што правиме со навистина старите ТВ приемници ??? (не знам за вас, ама јас не сакам да фрлам опрема која е исправна, дури и ако е застарена... во превод, не сакам да купам нов ТВ приемник дур не биде вон репарабилна состојба стариот). Како и да е, го приклучив DVBT рисиверот со приемникот и на неговиот екран пишуваше „следува надграба на софвтерот, почекајте неколку минути“ (или нешто во овој стил, можеби не беше вака од збор до збор)... хммммммм... надградба на софвер... дури и мене ме зачуди... зар навистина чудово се update-ува од мрежа ???... ОК, ајде да почекам... и чекав... и чекав... многу повеќе од неколку минути ::)... за на кај да сватам дека чудово всушност не фаќа никаков сигнал и дека нема никогаш да се update-ува од мрежата. Но, тоа не го пишува никаде ::), дека не фаќа сигнал ::). Инаку, да, подоцна дознав дека во менито на приемникот има подмени кое јавува ниво на сигнал (јачина), но тоа е откако уредот прво ќе провери дали има update за неговиот софтвер ::). Некако глупаво, ако ме прашате мене ::)... нели, по некоја логика, уредот треба прво да провери дали има сигнал или не, па дури тогаш да прави update на... што и да е ::)? Како и да е, по многу часовно подесување на антената на покривот од куќата (ова морам да го нагласам, бидејќи, сепак, рурално подрачје е и антените скоро секогаш се поставуваат на покривот од куќите, што е, општо, не само за мене, прилично ризично за подесување) за конечно set top box-от да фати нешто (а како фатил, не знам, бидејќи, нели ::)... не ми беше достапно менито за ниво на сигнал, бидејќи чудото прво бара update ::)... кратко кажано, нагаѓав ::)), конечно чудото најде сигнал и успеа да направи update и да ме пушти во главното мени на уредот... а таму... изрази како „ниво на сигнал“ (изразено во dB), „BER“, „error пакети“... јас не знам дали некој кој не е барем малку навлезен во телекомуникациите или општо техниката, ќе знае што значат овие изрази ::)... особено постари луѓе (со 50-тина или 60-тина години старост). А уредот беше презентиран како "plug and play"... верувајте, далеку од тоа е ::). Единствена работа што беше plug and play беше префрлувањето од обичната аналогна телевизија (аналогниот антенски сигнал) на AV сигналот од рисиверот преку SCART конекторот ::). Одиме понатаму. По скенирањето за канали, дознав дека уредот успеал да фати само два канали, МТВ1 и МТВ3 ::)... чекај малку ???... нели овој уред го „рекламираа“ медиумите како „решение за лошиот сигнал“ ::), да, ми го реши проблемот со „лошиот“ (условно речено, за кого како, мене не ми беше многу лош) сигнал... воопшто не можам да ги фатам останатите канали ::). А да не пишувам во каква „состојба“ беа оние два кои ги фати (сосема спротивно од она што имаше пишано Maki), сецкање, или нема аудио или сецка, на видеото „му треба помош од багер за да тргне“ ::). Со еден збор, катастрофа ::). Ох, колку би сакал веднаш да го заменам шумот со ова ::). По неколку часовно местење на антената (и паралелно гледање во менито за ниво на сигнал, што сега конечно беше достапно ::)), успеав да фатам (дури ;D) 4 канали: МТВ1, МТВ3, Телма и Сител. Сликата на МТВ1 беше одлична, без никакво сецкање, исто и на МТВ3. За разлика од нив Сител беше прилично ОК, но на 30-тина секунди (некогаш и на почести интервали), знаеше сигналот да сецне (и тоа, баш ко за инат, на најинтересен дел од програмата ;D), да снема аудио или нешто слично... со што... целиот ќеиф од гледање на телевизија ти паѓа во вода ::). Телма беше ОК, но и она знаше да сецне од време на време (не толку колку Сител, но би рекол, на околу 10-тина минути, знаеше да сецне и тоа по ред, траеше околу 30-тина секунди и потоа пак се враќаше во „нормала“). Како и да е, единствени програми кои немаа никаков проблем од во приемот беа МТВ1 и МТВ3.

Значи, да резимирам: со аналогниот прием се фаќаа барем 3 канали со совршен пренос (МТВ1, МТВ3 и Сител), а со дигиталниот пренос, совршено се фаќаа само 2 канали (МТВ1 и МТВ3). Се на се, со аналогниот пренос се фаќаа 6 канали (МТВ1, МТВ2, МТВ3, Сител, Телма, Канал 5), а со дигиталниот пренос, се фаќат се на се 4 канали (МТВ1, МТВ3, Сител и Телма), од кои 2 не можеш да ги гледаш, освен ако немаш „магична торба со податочни пакети“ кои се изгубени при преносот ::).

Извинете вака, ама, мене ако ме прашате... еден куп за*банции за 0 ќар и многу зијан ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Епа нема веќе аналогна... :(
Гледам МТВ1, Собраниски канал и ЕРА (албанска) уште зрачат во Скопје.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
@GigaWatt

Фала за исцрпните информации, инаку доколку има проблеми во приемот слободно врти 190 :) ке го решат проблемот LoL.
Како и да е ке почекаме додека ги средат сите лоши сигнали, крај краева ке видиме во наредниот период што се ке се случува со дигитализацијата, па можеби за кратко време ке ги исклучат и FM радиата и ке преминат на DAB-T па ке мораме да купуваме дигитални радиа :)

Поздрав


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #108 on 01.06.2013, Saturday, 13:29:42 (Edited 01.06.2013, Saturday, 13:55:47) »
 И не е само тоа Гига-ајде еве во град има сигнал,прием ок,ама не дава уредот да влезеш во подесувања,бара 4 цифрен код.Ми рекоа да пробам 4 нули-не оди!Проблем кај еден Самсунг,релативно понов ,со скарт,беше што при секое ново вклучување на боксот требаше да ја растегнувам сликата од копчето-И- иначе ми ја дава собрана.На некои странски канали си оди добро,ана македонскиве на секое менување канал треба и растегнување.ТВ апаратот си е исправен,си има добар сигнал на кабловска,ДВД,а преку боксот - проблеми!Размислувам да правам еден сендер од боксот до сите ТВ во куќата! Има ли некој идеја,шема.Да не биде нешто комплицирано,а да барем 20 тина метри да покрива...Ке отвориме нова тема за ова!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
не дава уредот да влезеш во подесувања,бара 4 цифрен код.Ми рекоа да пробам 4 нули-не оди!

Сет топ боксот од One има дифолт код 1234.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знаеш што видов - дека на сите тој код по дифолд - не важи! Ги прашувам надлежните и тие ми велат-ако не пробај-оооо! Е,па и тоа не важи!Има ли некој друга идеја?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #111 on 01.06.2013, Saturday, 16:52:53 (Edited 01.06.2013, Saturday, 17:01:35) »
И не е само тоа Гига-ајде еве во град има сигнал,прием ок,ама не дава уредот да влезеш во подесувања,бара 4 цифрен код.

Да да, сигналот е одличен во град. Го пробав кај мене дома потоа (бидејќи мислев дека има некој проблем со уредот, бидејќи фаќа само 4 канали, наредниот ден го однесов кај мене дома да пробам кај мене да видам колку канали ќе фати, па пак им го вратив назад), ги фаќаше сите канали кои рекламираа дека ќе ги фати, плус оние промотивните канали од Boom TV (еден месец промотивно гледате Boom TV), вклучувајќи ги и XXX каналите ;D.

Ми рекоа да пробам 4 нули-не оди!

Сет топ боксот од One има дифолт код 1234.

Да, 1234 е кодот, пишува во упатството за употреба ;). Во принцип, кај дигитални уреди default код е или 0000 или 1234 или 1111 или 9999 ;). Ако има 4 цифри некој уред, по default пробајте некој од овие кодови, 100% некој од нив ќе запали ;D. Јас дури подоцна во упатството прочитав дека е 1234, прво пробав со 0000, па не успеав, па пробав со 1234 и успеа ;).

Проблем кај еден Самсунг,релативно понов ,со скарт,беше што при секое ново вклучување на боксот требаше да ја растегнувам сликата од копчето-И- иначе ми ја дава собрана.На некои странски канали си оди добро,ана македонскиве на секое менување канал треба и растегнување.ТВ апаратот си е исправен,си има добар сигнал на кабловска,ДВД,а преку боксот - проблеми!

Еееее, и јас се е*авав со овој проблем ::). Во User Options (или можеби и Settings беше, не ми текнува сега) подменито во Options (или Settings беше, повторно не ми текнува) менито се подесува ова. Опцијата е Pan & Scan и ја подесуваш на 4:3, а инаку по default е поставена на 16:9 (барем така беше подесено по default по update-от на софтверот). А мислам дека и уште едно подесување имаше за сликата, ама не ми текнува како се викаше :S. И таму мислам дека се бираше нешто 4:3, 16:9... не ми текнува. Како и да е, се подеси на 4:3 и нема да имаш проблеми ;).

Знаеш што видов - дека на сите тој код по дифолд - не важи! Ги прашувам надлежните и тие ми велат-ако не пробај-оооо! Е,па и тоа не важи!Има ли некој друга идеја?

Епа во ваква ситуација, пробај со Master Reset (или можеби се викаше Factory Settings, не ми текнува сега). Мислам дека и ваква опција имаше во Technical Options подменито ;). Ресетирај се на default и би требало да работи 1234 ;).

Е сега, проблем е што не можеш да влезеш во Technical Options менито без за го знаеш 4 цифрениот код ::).

Не знам дали на задната страна има некое reset тастерче како што имаат router-чињава, тоа не проверив :S. Провери, можеби има ;D. Или внатре во уредот ако се отвори, можеби има ;). Провери ;).

Фала за исцрпните информации, инаку доколку има проблеми во приемот слободно врти 190 :) ке го решат проблемот LoL.

Ова као озбилно или се зезаш ;D? Во тоа село едвај се фаќа мобилен сигнал (и тоа само од T-Mobile, не дај боже да си на VIP или One ;D, мрежа ќе имаш само ако си на кров на куќа ;D, знам бидејќи бројот ми е на VIP и само на кровот од куќата кога ја местев антената имав асален сигнал, неколку цртки ;D, а се симнам подолу, паѓа на една, а внатре во куќата, нема мрежа ;D, и згора на се, баш кога ја местиш антената и кога се молиш да си мутант со 10 раце и нозе за да не паднеш од кровот ;D, ти стигаат оние поракине „имате пропуштен повик“ ::), абе уживанција ;D).

А тој број е на АЕК, совет за радиодифузија или на One ;D?

Размислувам да правам еден сендер од боксот до сите ТВ во куќата! Има ли некој идеја,шема.Да не биде нешто комплицирано,а да барем 20 тина метри да покрива...Ке отвориме нова тема за ова!

Имаше некој на форумов дадено идеја (а мислам дека и шема имаше post-ирано) како да се преправи RF модулатор од видео рикордер за оваа намена ;). Сигналите од видеото многу често се најобични A/V сигнали, исто како и сигналот од нинтендата ;), а порано, имаше многу стари телевизори кои немаа A/V влезови, па мораа ова да го решат со RF модулатори ;). Освен тоа, видео рикордерите беа пред се наменети за снимање на сигнал од обичната телевизиска програма, па следува дека мора да имаат RF модулатор и демодулатор за да може да го демодулираат сигналот, да го снимат и пак да го пратат како RF сигнал до телевизорот ;). Овие модули се често изведени All-In-One, односно, изведени се како RF модулите кај телевизорите ;). И да, може да се преправи ваков еден модул да работи само како RF модулатор со A/V влез ;). Како A/V влез може да се искористи сигналот од другиот SCART конектор на set top box-от (и на другиот конектор има A/V сигнал ;)). Напојување за модулот може да се изведе со еден 7805 ;).

Како и да е, дефинитивно треба да се отвори една тема за вакво нешто ;). Единствен проблем е тоа што програмата ќе се бира од set top box-от, односно, нема да може другиот телевизор сам да си бира канали туку ќе зависи од тоа што моментално е избрано на set top box-от :S. Во превод, тоа што ќе се гледа на главниот телевизор на кој е врзан set top box-от со SCART конекторот, ќе се гледа на сите останати телевизори во домаќинството :S.

Како и да е ке почекаме додека ги средат сите лоши сигнали, крај краева ке видиме во наредниот период што се ке се случува со дигитализацијата, па можеби за кратко време ке ги исклучат и FM радиата и ке преминат на DAB-T па ке мораме да купуваме дигитални радиа :)

Уште тоа ни фали ::). Да ги фрламе старите рисивери по дома и да купуваме "audio system top box" (сигурно и некој ваков назив ќе им измислат ;D) за да можеме да слушаме радио ::). И треба 1000 штекери да имам низ дома за сите тракатанци кои се врзуваат во денешно време, адаптерче за ова, полначе за она... абе у пм ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Го прочитав постот на Гига и се наслушав други муабети.За жал,иако овие боксови се од првата серија,ниеден код не *пали* па ке морам добро да се закопам и да видам што е проблемот.И јас не видов ресет копче(не сум ни гледал подробно),а ке пробам она што Гига го пиша,кога ке одам кај човекот.Иначе,само таму ми се деси овој проблем,на други места си е во ред.
За овој сендер размислувам,ама да не биде готов уред од  видео-рекордер,ами посебен уред со можност за зрачење ( не да биде на антенскиот вод) во одреден простор.Утре сум малку послободен ,ке се позанимавам со овој проблем.Значи ,евтин уред со аудио/видео влез да зрачи докај 20 м со солидна слика и звук.Мислам дека за сликата ке биде некако,ама делот со имплементацијата на тонот без трафо ке биде малку проблем.Ајде мислења!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Денес најмалку десетина луѓе ме прашаа како да го поврзат сет топ боксот на постар телевизор што има само антенски влез. И што да им одговорам  ??? ??? ??? Мора да правиме некакви RF модулатори.
Жан

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
И сега чаре за постариве телевизори кои имаат само антенски влез !??
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Или за делови,или направи си РФ модулатор,односно набави си сендер и емитувај дома ,а со антена примај програма на обични ТВ апарати.

Niki

  • Guest
Decki, MTV1/2/3 Seuste gi ima kako analogen signal i kojznae do koga ke emituvaat. Spored mene ne treba da gi gasat TV kanalite koi emituvaat analogno na VHF band za toa sto i taka i taka tie frekfenci ke ostanat sosem prazni i neiskoristeni bidejki so DVB-T planot za Makedonija ne e predvideno digitalno emituvanje na VHF bandot. Plus ako se isklucat kanalite od VHF bandot nema da ima nikakva pridobivka vo smisla da se koristat tie frekfenci za 4G. Taka da MRT moze da emitiva od Vodno, Crn vrv, Pelister i sl. bez problem. Drugo nesto, na gosti sum vo edno selo vo ruralna sredina, gi gledam analogno kanalite na MRT so super signal a od DVB-T signalot na ONE i MRD nema ni traga ni glas... Suma sumasum analogniot signal ako e preslab malku od malku nesto ke cujam i ke vidam ama ako digitalniot signal e so slab intenzitet nema nisto da vidite ni da cuete. Od ekonmski aspekt i poveke moznosti dvb-t e super ama za kvalitet na pokrivanje i domet analogniot signal e nezamenliv. Porano se sirea glasini kako so digitalen signal se postignuva po golem domet od analogniot signal pa duri i ako e so pomala snaga. Moe mislenje e, po gradovite neka ima samo digitalen signal no po selata i planinite neka ostane analogniot signal na VHF bandot.
Pisam od mob.��

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Денес најмалку десетина луѓе ме прашаа како да го поврзат сет топ боксот на постар телевизор што има само антенски влез. И што да им одговорам  ??? ??? ??? Мора да правиме некакви RF модулатори.

И да се направи дизајнот, нема лесно да биде да ги правиш, сепак, станува збор за RF техника, нема да може баш секој да ги направи :S.

Мислам дека оваа имплементацијата со стари видео рикордери е најпроста. Кој има стар видео рикордер, има среќа, кој не, за жал, ќе мора да ги купува оние евтинине A/V во RF конвертори кои се продаваат на пазарче :S.

И сега чаре за постариве телевизори кои имаат само антенски влез !??

Нема чаре освен ова што го пишав. Потребен е A/V во RF конвертор. Од каде ќе се набави, тоа е веќе сосема друго прашање (како што пишав, има евтини конвертори по пазариве, ама квалитет на слика... :S дискутабилно). Освен ова, јас барем, друго чаре не гледам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Јас имам еден аналоген сателитски ресивер кој што има RF модулатор, ке го извадам и ке го адаптирам за оваа намена. Шемата ја има постирано @toma ама не можев да ја најдам точно каде е овде на форумот, ако може некој да го постави линкот до таа тема.

Поздрав


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Јас имам еден аналоген сателитски ресивер кој што има RF модулатор, ке го извадам и ке го адаптирам за оваа намена. Шемата ја има постирано @toma ама не можев да ја најдам точно каде е овде на форумот, ако може некој да го постави линкот до таа тема.

Поздрав


http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10785.msg91912#msg91912
Жан