Author Topic: Помош за изградба на појачало  (Read 3698 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Ја УПРОПАСТИВТЕ темата..................
Дарко

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #46 on 04.02.2013, Monday, 16:09:47 (Edited 04.02.2013, Monday, 16:24:37) »
Forum на латински значи место каде слободно може да се говори.Во Стариот Рим например,во Форумот секој можел да говори за разни прашања,да напаѓа ,да биде напаѓан,да им одговори и да се спротивстави на аргументите со свои аргументи.Форумот е почеток на демократијата.Јади бурек не е Форум! Очигледно си далеку со сваќањата за ФОРУМ. Е,на овој Форум секој може ,без оглед дали знае или не електроника,да се вклучи во дискусијата,да праша,предложи,коментира, да расправа или да дава мислење.

Значење на зборовите може да се смени со времето. Во Античка Грција зборот „симпозиум“ бил drinking party, пијанчење со муабетење. У денешно време „симпозиум“ е научен собир каде се излагаат научни реферати,а таму сигурно не се запиваат и не кршат чаши.  ;)
Форум за електроника на интернет не е исто со форум у Стар Рим. Член кој појма нема од електроника не треба стално да се бута у прв ред да дава погрешни „совети“. Онда треба да му се каже прво да научи основи на електроника па тек онда да собере храброст да напише нешто (веќе му е кажано). А ако тој и даље продужи со делење погрешни „совети“ онда тоа не може да се сфати никако друкчие него како намерно дезинформирање на останатите членови, или у најбоља рука тоа би било намерно спамирање.Моја препорука за почетници у електроника е  што више да прашуваат на форумов и да учат,а што мање да „солат памет“.

И за се има начин како тоа да се каже и предочи,а да не се навреди членот.

Имам кратак фитиљ,извињавам се.

Мислам дека Батка кажа доволно  ;)

Ја па мислам дека не. Демократија..

Ја УПРОПАСТИВТЕ темата..................

Јас све тачно објаснив за темата,а daniel spasovski ја упропасти со дезинформации. Демократија..

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #47 on 04.02.2013, Monday, 16:47:46 (Edited 04.02.2013, Monday, 17:04:36) »
Маки  душо, немав намера да се мешам пошто темата отиде  сосема надвор но многу ја поштувам одлуката на самите креатори на форумот за кирилично писмо и зачувување на литературното изразување и во контекст на твојот заклучок дека треба да се научат основите на електониката па да се учествува на форум од ваков вид , би те советувал Маки прво да научиш да се изразуваш и пушуваш литературно па после да се приклучиш на расправијата .

Ова се извадени зборови од твојот последен пост Болдираните .
Излагаат (правилно е  изложуваат , излагаат  е Скопски сленг ) бута (правилно е турка во прв ред ) Онда(правилно е тогаш ) даље (правилно би било понатаму) продужи (правилно е продолжи)друкчие (подруго ) најбоља (најбоља е србизам  Македонски превод е Најдобра) препорука (препорака) више (правилно и во контекст на смислата како е употртебено  е повеќе или  почесто) мање (србизам,  правилно е помалку).Имам кратак фитиљ,извињавам се   (Јас се извинувам но трпеливоста  ми  е послаба страна)

И моето образование (досегашно) Средно и факултет немаат ни приближно врска со електроника па тоа не ме спречува да  се вклучувам во форумов онаму каде што сметам дека можам да помогнам  исто како што очекувам да ми помогнат или ме исправат онаму каде што можеби грешам или не знам нешто.
Маки немој да мислиш дека  знаеш се  (секогаш има некој кој знае повеќе од тебе )
даниел можеби згреши но не треба да се реагира ,оштро само си го кажа своето искуство .

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #48 on 04.02.2013, Monday, 17:12:20 (Edited 04.02.2013, Monday, 17:15:26) »
Маки  душо, немав намера да се мешам пошто темата отиде  сосема надвор но многу ја поштувам одлуката на самите креатори на форумот за кирилично писмо и зачувување на литературното изразување и во контекст на твојот заклучок дека треба да се научат основите на електониката па да се учествува на форум од ваков вид , би те советувал Маки прво да научиш да се изразуваш и пушуваш литературно па после да се приклучиш на расправијата .

Да, се сложувам,треба да поведам повеќе внимание за правилно литературно изразување,иако мислам дека на овој форум поважно е да се покаже добро знаење на електроника. Не ми е проблем литературно да се изразувам,само што ќе ми одземе повеќе време во пишувањето.

izotop, душо, „поштувам“ е србизам, треба „почитувам“.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
 ;D ;D ;D
Маки златце
Гледаш како фино помагаш на другар форумџија кога сакаш.
Апсолутно си во право .
Неможе да се знае се . ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ухаааа...колку љубов имало на форумов бе....  ;D

извинете за офтопик
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
ухаааа...колку љубов имало на форумов бе....  ;D

извинете за офтопик

Не се извинувај за офтопик, зашто цела тема е офтопик.  :)
Јас предлагам да се избрише цела тема, доколку се согласува членот Hahahaha
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам кратак фитиљ,извињавам се.

Тоа дефинитивно не е доблест... барем не на форумов... ако си вратар или војник, да, можеби.

Маки  душо, немав намера да се мешам пошто темата отиде  сосема надвор но многу ја поштувам одлуката на самите креатори на форумот за кирилично писмо и зачувување на литературното изразување и во контекст на твојот заклучок дека треба да се научат основите на електониката па да се учествува на форум од ваков вид , би те советувал Маки прво да научиш да се изразуваш и пушуваш литературно па после да се приклучиш на расправијата .

Токму она што сакав и јас да го напоменам! Maki, на сите делиш памет за тоа колку знаат или не знаат... а си се запрашал дали знаеш Македонски или не? Сите ние доаѓаме од некоја средина во која се практикува определен дијалект, ама ти... извини вака, ама никаде немам видено повеќе србизми... можеби имам чуено во Јади бурек со Јанко ::).

izotop, душо, „поштувам“ е србизам, треба „почитувам“.

Се фати за еден збор. Тебе... не можам да ти ги избројам... и тоа на кратките post-ови, кој знае колку има во долгите ::).

Ако е таква работава, izotop пиша и „оштро“, што не е Македонски збор, на Македонски е „остро“, па сигурно нема да му замерам за еден или два збора.

Не ми е проблем литературно да се изразувам,само што ќе ми одземе повеќе време во пишувањето.

Huh ???! Не ми е јасно како повеќе време ќе ти одзема, да не треба да се концентрираш за да пишуваш литературно? Не знам што те учеле во школо тебе, ама јас учев Македонски. Кој знае како ти изгледале писмените ако вака ти изгледа online речникот ::).

Не се извинувај за офтопик, зашто цела тема е офтопик.  :)
Јас предлагам да се избрише цела тема, доколку се согласува членот Hahahaha

Ќе се подели и избрише за некој ден.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Темата се заклучува.
Нека ви послужи за пример ова ваше недолично однесување.
Кога ќе имаме време ќе ја средиме темава и ќе ја одклучиме, а авторот на темата нека ви се заблагодари на сите за вашето учествување.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!