Author Topic: Помош за изградба на појачало  (Read 3690 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирам:

Цитирано од: daniel spasovski на Денес во 15:10:43
Според мене најдобро ти е да го тераш на напон од +-28 волти ако имаш звучки од 8 ома - Така ке ти одговара 80 ватно трафо за 2 канала

Според мене,подобро да ќутиш daniel spasovski и да не се брукаш више.

Колега Маки,ова нека ти биде опомена ,а за евентуални санкции ке одлучи Администрацијата.Без ароганции и навреди,молам.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Јас досега само еднаш сум навредил , Маки 101 пат , дај молимте решете го веќе еднаш ..  >:(  :o

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
А зашто не си направиш нешто со TDA 2050 , напонот и моќноста ке ти одговараат таман за стерео верзија :)
На 4 ома би добил 25 W со напон од +-22 V при ТHD од 0,5 :)
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1461.pdf

daniel spasovski, ај што се брукаш и даље пред сите,твој проблем,али барем не ги лажи другите, на 4 Ома не се добиваат 25W снага со напон +-22V, погрешно ја читаш табелата на страна 3 од даташитот,погледни поубаво, таа снага е за 8 Ома. Види слика 7 од страна 8 од даташитот, на +-20V на 4 Ома снагата е 33W.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #33 on 02.02.2013, Saturday, 23:53:05 (Edited 03.02.2013, Sunday, 00:03:27) »
Не реков јас дека нема да работи со 80W трафо, само тоа трафо е преслабо и во напонот и во моќноста за да го искористи максимумот од едно LM3886, а не па од две. За што ми е појачало кое ќе влегува во клипинг на 1/3 од моќноста...

Со среќа во изработката Hahahaha ;).

И ќе ве молам без препукувања за да не ја заклучувам темата!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #34 on 02.02.2013, Saturday, 23:55:09 (Edited 03.02.2013, Sunday, 00:01:05) »
Колега Маки,ова нека ти биде опомена ,а за евентуални санкции ке одлучи Администрацијата.Без ароганции и навреди,молам.

Колега batka, прифаќам,изгубив нерви, али треба да му се укаже на daniel spasovski да не дава погрешни информации, прво нека научи електроника доволно.

Споено мислење: [time]02 Февруари 2013, 23:58:57[/time]
Не реков јас дека нема да работи со 80W трафо, само тоа трафо е преслабо и во напонот и во моќноста за да го искористи максимумот од едно LM3886, а не па од две. За што ми е појачало кое ќе влегува во клипинг на 1/3 од моќноста...

Поентата беше да се искористи трафото и LM3886 што веќе ги има,кога ќе го направи појачалото у секое време ќе може да стави појако трафо.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Пријателе мислам дека ако нешто сум погрешил има админи и модератори да ми укажат на тоа а не тука да си лечиш комплекси на мене .. Незнам зашто постои член на форумот како тебе кој ја руши хармонијата меѓу нас членовите  ..  :P

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Пријателе мислам дека ако нешто сум погрешил има админи и модератори да ми укажат на тоа а не тука да си лечиш комплекси на мене .. Незнам зашто постои член на форумот како тебе кој ја руши хармонијата меѓу нас членовите  ..  :P

У грешка си ако мислиш дека само модераторите треба да исправаат грешки на членовите на форумот,секој член на форумот треба да реагира ако некој погрешил.
Каква е таа хармонија кога шириш погрешни информации?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #37 on 03.02.2013, Sunday, 00:16:42 (Edited 03.02.2013, Sunday, 00:24:53) »
Маки,мислам дека имаш погрешна претстава што е тоа Форум.Реагирам,не дека сум против тебе или  дека сум на страна на Даниел,туку од принцип дека на Форумов секој може да си каже што и како мисли.Оној пак,што има интерес или ја започнал темата,треба да одбере или да бара појаснувања од другите членови ,ако мисли дека некој одговор не е во ред .Ако некој намерно ствара забуна,тоа е друго прашање.Значи ,право на секој е да си го каже мислењето,ама нико нема право никого да навредува,да омаловажува.Ти Маки си го кажа своето,во ред,нека се јават и други со свое мислење,па секој нека си створи представа што е што.Видов дека и колегата Тома во еден момент реагираше во една тема.Го разбирам што сакаше да каже,ама сепак тоа беше критика во ред.Ве молам бирајте зборови или критиките и забелешките нека одат по пп,а не на ваков начин.Некојпат и јас знам да се вжештам,ама мене повеке ме нервираат некои други појави,а не некој што ке речел.Значи- контра може,ама без навреди.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #38 on 03.02.2013, Sunday, 00:22:51 (Edited 03.02.2013, Sunday, 00:35:51) »
Видете вака, тука сме да помогнеме, а со карање тоа нема да го постигнеме.

daniel spasovski погреши со моќностите и секако дека секој член може да му укаже на грешката како во овој случај Maki, само не на тој начин т.е.

Според мене,подобро да ќутиш daniel spasovski и да не се брукаш више.

Maki се извини јавно

Колега batka, прифаќам,изгубив нерви

и ќе му биде опростено, но да внимава во иднина како се изразува.

Истото важи и за daniel spasovski.

Можете да продолжите со дискусијата околу изработката на засилувачот...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #39 on 03.02.2013, Sunday, 01:49:08 (Edited 03.02.2013, Sunday, 01:51:05) »
Маки,мислам дека имаш погрешна претстава што е тоа Форум.Реагирам,не дека сум против тебе или  дека сум на страна на Даниел,туку од принцип дека на Форумов секој може да си каже што и како мисли.

Не би се сложил, форумов служи ако некој не знае нешто, да праша и да добие точен одговор од друг што го знае тоа. Или ако некој знае нешто интересно,да го сподели со останатите и без да биде прашан. Форум за електроника не е место каде секој може да си каже што и како мисли, за тоа служат други форуми, или емисијата Јади бурек.
На сите ни е јасно дека daniel spasovski ептен малце знае електроника, а ептен сака да дели совети. Малце скромност не е на одмет. Прво треба да научи барем основни ствари, како правилно се читаат табели и дијаграми.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Според мене,боље да ќутиш daniel spasovski и да не се брукаш више.

Имаш јавна опомена, продолжиш ли вака, не ти се пишува добро на форумов!

Колега batka, прифаќам,изгубив нерви, али треба да му се укаже на daniel spasovski да не дава погрешни информации, прво нека научи електроника доволно.

Прво изгради свој авторитет, потоа напаѓај туѓи. Ако не повеќе, барем он не е арогантен ::). И да е погрешна информацијата, можеш културно да го корегираш, а не да ни делиш памет на сите „ти врска немаш, слушај ме мене“. Често си во право, но пристапот ти е... тешка катастрофа ::). Корегирај го или не пишувај повеќе на форумов!

Пријателе мислам дека ако нешто сум погрешил има админи и модератори да ми укажат на тоа а не тука да си лечиш комплекси на мене .. Незнам зашто постои член на форумот како тебе кој ја руши хармонијата меѓу нас членовите  ..  :P

Администраторите и модераторите не се семоќни и не знаат се. Затоа се тука и членовите. Корекцијата од страна на Maki е на место, НО, КАКО ШТО ПИШАВ... проблемот е пристапот!!!

Не би се сложил, форумов служи ако некој не знае нешто, да праша и да добие точен одговор од друг што го знае тоа. Или ако некој знае нешто интересно,да го сподели со останатите и без да биде прашан. Форум за електроника не е место каде секој може да си каже што и како мисли, за тоа служат други форуми, или емисијата Јади бурек.
На сите ни е јасно дека daniel spasovski ептен малце знае електроника, а ептен сака да дели совети. Малце скромност не е на одмет. Прво треба да научи барем основни ствари, како правилно се читаат табели и дијаграми.

Ако не ти се допаѓа форумов, НЕ ПИШУВАЈ!!! Кратко и јасно!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Шо излезете толку надвор од темата циркузи сите праете, шо се толку тупе работата јас две години користев трансформатор со 2 по 18 волти  испеглана струја макс 80 вати трафо, на "тда7294" стерео и даваше задоволувачки звук реално на 100 вати 6 ома звучници и до ден денеска ни на трафото ни на засилувачо не се случи ништо и звучниците се добри. со тда 7292,4,6 немаш промашај. стави поголем ладник и немаш гајле Срекно  ;)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас ќе го направам со ЛМ3886 бидејќи тие ги имам дома во исправна состојба, ќе го испеглам напонот убаво па ќе бидиме што ќе биде на крај :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Маки,мислам дека имаш погрешна претстава што е тоа Форум.Реагирам,не дека сум против тебе или  дека сум на страна на Даниел,туку од принцип дека на Форумов секој може да си каже што и како мисли.

Не би се сложил, форумов служи ако некој не знае нешто, да праша и да добие точен одговор од друг што го знае тоа. Или ако некој знае нешто интересно,да го сподели со останатите и без да биде прашан. Форум за електроника не е место каде секој може да си каже што и како мисли, за тоа служат други форуми, или емисијата Јади бурек.
На сите ни е јасно дека daniel spasovski ептен малце знае електроника, а ептен сака да дели совети. Малце скромност не е на одмет. Прво треба да научи барем основни ствари, како правилно се читаат табели и дијаграми.

Forum на латински значи место каде слободно може да се говори.Во Стариот Рим например,во Форумот секој можел да говори за разни прашања,да напаѓа ,да биде напаѓан,да им одговори и да се спротивстави на аргументите со свои аргументи.Форумот е почеток на демократијата.Јади бурек не е Форум! Очигледно си далеку со сваќањата за ФОРУМ.Е,на овој Форум секој може ,без оглед дали знае или не електроника,да се вклучи во дискусијата,да праша,предложи,коментира, да расправа или да дава мислење.Дали е тоа точно,или не,дали заслужува коментар или пак е погрешно толкување,за тоа сме сите ние да дадеме мислење.Тука секогаш не се поставуваат стручни прашања,има дури прашања и што немаат врска со електроника и техника ( пр.Смешни слики) па никогаш не сме направиле неком у проблем ,ако ставел некоја слика што нема врска со електроника,некој виц или ако стави некоја тема што е вон електрониката.И за се има начин како тоа да се каже и предочи,а да не се навреди членот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мислам дека Батка кажа доволно  ;)