Author Topic: Помош за изградба на појачало  (Read 3691 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ќе биде добро,али е поскуп и дава 4-5W помалце снага на 8 Ома.
Ако звучниците ти се 4 Омски, супер одговара.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Колку снага би давало, за скап ке видиме ќе пресметаме, имам дома едни LM3886 ако се исправни нема многу да ме фати.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
На 4 ома при напон од +-28 волти би добил 68 W а на 8 ома при напон од +-28 волти би добил 38 W :)
Со +- 35 волти на 8 ома би добил 50 W :)

Според мене најдобро ти е да го тераш на напон од +-28 волти ако имаш звучки од 8 ома - Така ке ти одговара 80 ватно трафо за 2 канала :)
Би можел да тераш и на 4 ома ама со 2/3 од снагата :) Ако го тераш до крај ке почне да ти изобличува бидејќи тогаш ке повлече повеќе моќност ( 68+68 = 136 вати ) aко твоето трафо биде 80 вати тогаш ке имаш недостаток на струја .. Значи би можел и на 4 ома но само со 2/3 од снагата :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #18 on 02.02.2013, Saturday, 15:28:21 (Edited 02.02.2013, Saturday, 16:18:55) »
Јас имам трафо од 2x15 волти наизменичен напон, што кога би се испеглал би дошло одприлика 21 волт, а трафото е 80 ватно, за овие карактеристики колку ке биде максималната излезна моќност без да има големо изобличување и гласот да биде пријатен за уво?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па тогаш на 4 ома со тој напон би добил околу 40 до 50 вати сигурно :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па тогаш на 4 ома со тој напон би добил околу 40 до 50 вати сигурно :)

Ама ова само ако правам со едно ЛМ3886, јас сакам со две за два звучника да биде, и тогаш ќе биде исто?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
40+40 стерео = 80 вати трафо .. :D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
40+40 стерео = 80 вати трафо .. :D

Фала многу на помошна, да заврши испитна и почнувам да го правам, скоро сите делови ги имам.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
80W трафо за стерео појачало со LM3886 x2 ::)...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
80W трафо за стерео појачало со LM3886 x2 ::)...

Ќе го биде или тешко  ???

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Па пробај можеби и ќе го биде............Испеглај го само подобро напонот................
Дарко

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Колку електролити ќе собере во кутија толку ќе ставам  :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Колку снага би давало, за скап ке видиме ќе пресметаме, имам дома едни LM3886 ако се исправни нема многу да ме фати.

 ???  Не знам дали ме зезаш или стварно си таков? Па три пати ти напишав колкава снага ќе добиеш.
Ај уште еднаш ако не ти е јасно, али овај пат стварно ќе биде последно: Со твоето трафо LM3886 дава 19W синус на 8 Ома и 35W синус на 4 Ома.

Според мене најдобро ти е да го тераш на напон од +-28 волти ако имаш звучки од 8 ома - Така ке ти одговара 80 ватно трафо за 2 канала :)

Според мене,боље да ќутиш daniel spasovski и да не се брукаш више.

Ама ова само ако правам со едно ЛМ3886, јас сакам со две за два звучника да биде, и тогаш ќе биде исто?
Твоето трафо ќе може да тера два комада LM3886 како стерео појачало за два звучника.

80W трафо за стерео појачало со LM3886 x2 ::)...

Трафо со 2x15V после исправљачот дава 2x20V еднонасочен напон. Со тој напон стеро појачало со два комада LM3886 дава на 8 Ома звучници 2x19W=38W синусна снага. Према тоа 80W трафо е супер за 8 Ома звучници, исто и за 6 Ома звучници.
На 4 Ома звучници истото стерео појачало со напајање 2x20V DC дава 2x35W=70W синус. Со трафо од 80W тоа појачало не може да тера 2x35W=70W синус на 4 Ома, али затоа ќе има 2x35W=70W музичка снага на пикови. Музиката не е иста на двата канала, стерео сигнал не е дупло од моно, едниот канал ако дава на излаз максимум 35W синусна снага, на другиот канал сигурно е помалце, према тоа ќе може 80W трафо за стерео појачало и за 4 Ома звучници. ДОбро е трафото да е поснажно, али ќе тера и вака.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
А зашто не си направиш нешто со TDA 2050 , напонот и моќноста ке ти одговараат таман за стерео верзија :)
На 4 ома би добил 25 W со напон од +-22 V при ТHD од 0,5 :)

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1461.pdf

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Тој веќе ги има интегралците и трафото............Склопи го и немај гајле ќе ти свири............
Дарко