Author Topic: Помош за изградба на појачало  (Read 3684 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Помош за изградба на појачало
« Opened on 28.01.2013, Monday, 17:37:46 »
Како што кажува насловот потребна ми е помош за изградба на појачало, како трафо сакам да искористам 2 по 15 волти 80 ватно. На излез ако е можно нека биде 2 по 30 вати. Давајте предлози.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Со твоето трафо TDA7296 или TDA7295 даваат 40W снага со мање од 0,5% изобличење,имаш комплетна плочка на
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00000199.pdf
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00000198.pdf

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ама јас сакам да го изработам да биде стерео, немора да биде 40W, може и 2 по 30 вати

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
 ???
Па земи два комада за стерео.
Снагата е 40W на 4 ома, на 8 ома е 23W,одговара твоето трафо за стерео.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Гледам на шемите што ми ги прати, ги имам јас разгледувано, пишува 80 вати на едното, а на друго 70 вати.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Снагата зависи од напонот, со твоето трафо се добива максимум 23W на 8 ома за појачало со TDA7296, види ја сликата Figure 5 на страна 6 од даташитот.

ggoce

  • Guest
Разгледај го овој интегралец треба да ти се допадне
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00236549.pdf

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Разгледај го овој интегралец треба да ти се допадне
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00236549.pdf

Вчера го разгледував, вреди да се проба  :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Разгледај го овој интегралец треба да ти се допадне
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00236549.pdf

Вчера го разгледував, вреди да се проба  :)

Па не баш..
Овој TDA7292 е стерео чип,тоа е добро, али нема да може да работи на 4 Ома кај тебе,твоето трафо дава превисок напон за чипот,ќе прегрее. Со TDA 7296 можеш да тераш и на 4 Ома.
Друга полоша ствар со TDA7292 е што ќе ти треба скоро дупла величина хладњак него хладњакот за двата чипа TDA7296.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не баш..
Овој TDA7292 е стерео чип,тоа е добро, али нема да може да работи на 4 Ома кај тебе,твоето трафо дава превисок напон за чипот,ќе прегрее. Со TDA 7296 можеш да тераш и на 4 Ома.
Друга полоша ствар со TDA7292 е што ќе ти треба скоро дупла величина хладњак него хладњакот за двата чипа TDA7296.

Има термичка и заштита од краток спој (преоптоварување).



Нема проблем, ќе си се изгаси чипот ако било што од ова се случи. А околу греењето, секогаш може да се стави кулерче кое ќе се пушта на определена температура.

Не знам зошто, ама им давам предност на стерео интегрираните засилувачи. Пред се бидејќи конструкцијата ќе се изведе поедноставно, а тоа е целата поента на интегрираните кола... според мене, затоа постојат, за да користиме што е можно помалку дискретни компоненти ;). Што ќе ми е коло кое бара повеќе екстерни дискретни компоненти отколку еквивалентен транзисторски засилувач ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Термичка заштита има и TDA7296,него не е у тоа финтата,не чини да се малтретира појачалото ако не може добро да работи на 4 Ома,со чипот TDA7292 може често да искључува на 4 Ома пошто има превисок напон од трафото,што ќе ти е такво појачало што стално искључуе.
Стерео чип у принцип е добра ствар, али у овај случај за TDA7292 нема некои предности,а може да прегрева. Стерео пјачало со два комада TDA7296 ќе има укупно 4 кондензатора повише од појачало со TDA7292 а бројот на отпорници е ист у двата случаја,не е некоја заштеда у број на дискретни компоненти,а кулерче ти е допунска компнента за TDA7292.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Помош за изградба на појачало
« Reply #11 on 29.01.2013, Tuesday, 19:20:53 (Edited 29.01.2013, Tuesday, 19:27:13) »
Добро, на тоа TDA7296 ако го употребам колку ќе биде излезната можност на засилувачот, кај мене трафото е 15V AC напон, по исправувањето на напонот би било околу 20 - 21V DC, па според вас колкава ќе биде излезната мочност на засилувачот? Секако и квалитето да биде задоволителен.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
 ???
Дај малце поозбилно,цени го трудот на другите, читај што сум ти одговорил претходно

Снагата е 40W на 4 ома, на 8 ома е 23W,одговара твоето трафо за стерео.

Снагата зависи од напонот, со твоето трафо се добива максимум 23W на 8 ома за појачало со TDA7296, види ја сликата Figure 5 на страна 6 од даташитот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стерео чип у принцип е добра ствар, али у овај случај за TDA7292 нема некои предности,а може да прегрева. Стерео пјачало со два комада TDA7296 ќе има укупно 4 кондензатора повише од појачало со TDA7292 а бројот на отпорници е ист у двата случаја,не е некоја заштеда у број на дискретни компоненти,а кулерче ти е допунска компнента за TDA7292.

Добро, да, не изанализирав детално во конкретнава ситуација. Изгледа во право си, во конкретниов случај би било подобро да се изгради засилувачот со два TDA7296 ;). Монтажната шема ќе биде малку покомплицирана и поголема, но тоа е компромисот во конкретниот случај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Нема ли да биде добро да го направам со LM3886?