Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 85645 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
незнам каде да најдам трансформаторски лак, ама и вака врши работа, до сега немало проблем :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Здраво, имам проблем со едно напојување, т.е. не е проблем нешто ептен голем ама сакам да го решам. Пред некое време почнав да правам едно напојување, е сега се си работи како што треба напонската регулација работи супер, имам проблем со струјната регулација, кога ке ја исклучам струјата (потенциметарот од 10к ќе отиде во крајна позиција) јас на излез од напојувањето сеуште имам напон, не е голем, 500mV имам напон, но кај што не тече струја не треба да има ни напон, арно ама тука има, пробав да не е до тримерот повеќеобртен не е до тоа, пробав да ставам отпорниче сериски на потенциометарот ама ни тоа не успеа. Во прилог ја поставувам шемата.


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
пробај штелувај го тримерот P4,додека потенциометарот за струја е во минимална положба.Исто така,пробај и со P3.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Се е пробано ништо не сака да реагира, само напонот си останува 500mV, а на другото напојување пак не сака да се спушти под 17v кога ќе ја намалам струјата до крај, јас се сомневам во зенер диодите што се на пиновите на операцискиот засилувач, ќе проверам деновие и ќе пишам што сум направил :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Со што го напојуваш ? линеарно трафо ?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
28v  трафо од упс напојување извадено

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
смени иц? да не е некој кондензатор (ц8,ц10). и по краткок спој има напон ?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
28v  трафо од упс напојување извадено
Линеарно или свичинг? Поновите упс сите се со свичинг трансформатори изведени.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
нема да работит свич на 220...без електроника додатна..


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
каде би можел да најдам авто-трансформатор за фенкојлер?Потребен е за регулација на брзините на вентилаторот.Трафото е 80 ватно.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306


Еве го моето прво напојување германско сеуште го користам ;D  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали некој има некоја малечка плочка по можност со 7660 да работи на 7 волти како влезен напон и да дава -5 волти, доколку има некој ако сака нека сподели ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не ти е потребна плочка за ова, треба само 7660 и два електролити 10uF, види даташит...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Најдов шема изведена со 7660, ама на едно место прочитав дека максимална струја на негативниот напон била 20мA, мене ми треба да е од 50мА повеќе, па затоа прашав за некоја друга изведба. Иначе во првиот пост не спомнав дека 7 волти е ДЦ напон :)