Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86268 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Akо ставаш трафо на плочка не може да биде толку минијатурно.Овие најмалите трафа од адаптерите имаат димензии 3х3х3 см (отприлика) за 0,3А јачина на струјата.Не знам што и со кој напон и јачина на струја ке напојуваш,ама ако е за помала јачина размисли и за безтрансформаторско напојување.Има полно уреди и шеми за таква опција,Еве една шема за 12 V 100мА напојување без трафо.


Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
на кој начин можам да измерам колкава е капацитативноста на една батерија на која што не пишува во mAh ?  :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зависи за каква батерија се работи. Ако сакаш на мобилниот да мериш и имаш Android  оперативен систем,вгради ја Current Widget апликацијата и терај.Наполни го и остави го да се празни телефонот.Малку математика и ке знаеш.Само некои батерии не е пожелно под 10% да се празнат,па пази на тоа. 8)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
за тоа знам дека има апликација, ме интеерсираше дали можам на некоја обична алкална батерија од 9V или 1,5V да се пресмета нејзината капацитативност. :) освен на некоја полна да врзам потрошувач на кој знам колку струја троши и да мерам додека да се испразни :DD
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Алкалната батерија не се полни ( или барем е така во пракса),па не знам зошто ти е капацитетот битен.Ако толку сакаш земи мА- метар и мери за колку време полната батерија ке се испразни .Многу е битно и со каков потрошувач ке ја празниш. За другите типови батерии постојат *паметни * полначи кои даваат многу податоци ,па лесно ке дознаеш кој е капацитетот.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
а за rechargeable батериите само со таков смарт полнач се мери нивната капацитивност?
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најпроста метода : испразни ги батериите и стави ги да се полнат со определена јачина ( најдобро 1/10 од капацитативноста - за 1000 мА/часа полни ги со 100 мА) па ке видиш кое е времето на полнење).Треба да биде околу 10 часа за таа батерија.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така времето на полнење е 10 часа ова секогаш е така за овие батерии барем јас толку ги полнам.Јас на пример имам полнено и алкални батериии.И уште ги полнам еднаш полнам алкални батерии сони оние 50 денари што се и напонот кога се нови е 1,5 волти и добра струја даваат.Но кога ќе им помине векот више напонот паѓа на 1,2.И ги полнам со 3 волти полнач 100 120 милиампера 10 саати напонот се враќа на 1,5 волти но батеријата не она што била пак за брзо време ќе се уништи мислам не дава толкава струја.И после еден месец да речам пак ги полнам.Не фаќаат на даљинскиот како нови но секој месец ги полнам и тераат бркаат работа задоволително.Од 2010 се така веќе 5 години ги возам со дополнување.Еднаш ги оставив 13 саати па напонот се дигнал на 1,7 волти но нема врска.Еве ги сега менував канали од крајот на собата фаќа.Да напоменам многу е ризично не полнете алкални батерии можат да пукнат. 8) 8).Ми се има десено.Ги уклучувам на полнач од далеку и со претпазливост ги полнам.Но за сониво незнам што да кажам ми се погодија 8) 8).Полни полни ни да се загреаат ни ништо и оп после измери напонот дигнат е сега струјата не е нормално како кај нови но поголема е од празни нормално 8) за далечинскиот брка работа.Зборам за АА батерии.Но вие не правете го ова 8).Обожавам со некои евтини и банални работи да се бавам да експериментирам.Може не е паметно.Сега отварав една батерија од лаптоп прв пат отварам да видам што ќелии има.Да има и такви батерии кои се дополнуваат само.Не се празнат скроз до 10 проценти и до 90 се полнат.Да ја одржуваш :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас веќе имав ставено тема за полнење на алкални батерии.Принципот кај нив е што треба да се дополнуваат со * мешавина* на прав и наизменичен напон.Кого го интересира ,побарајте во *Напојувања* ,мислам таму дека беше.Шемата е крајно едноставна и секој електроничар може да ја направи.Нема некои специјални и скапи делови.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така е батка видов и мерак ми е што еден професор велеше никој неможе да полни алкални батерии му објаснив некој работи баш вака не чепкаат.Не се разбира но не ни чепка инаку да не ви се наоѓа некоја шема за регулатор на напон само со напонска регулација.Имам едно трафо 2 по 26 волти 150 ватно па дава струја од 5 ампери.Може и повише од 5 но грее више.До пет ампери супер е.Има шеми на форумов ама тие се и со струјна регулација.Ми треба обична напонска само од 0 до 30 волти оти кога ќе го исправам ќе има 30 волти па и малце поише волти тоа не е битно.Целта ми е да не труе трафото така па ако ви се наоѓа некоја шемичка.Имам купечко ама сакам сам да пробам да скоцкам нешто. ;D ;).Не сакам симетрично обично само еден секундар ќе користам две жици од четири.Торусно е трафото што е подобро.Ми треба единечен напон па како најлесно е според вас да го регулираме напонот од 0 волти до максимално исправен 30 и 30 и малку волти. 8) ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ја знам шемава од боро кој е одличен радиоаматер.Неа ја гледав а може некако да се направи само напонска регулација а не струјна да ја тргнам струјната поедноставно да биде. :).Да почнува од 0 волти до 30 волти дц на пример и некој стабилизатор да го држи напонот да не паѓа може некој волт да падне не превише при оптеретување.Само ова може да се изведе некако тешко а :).Еве нема проблем најдов баш е 5 ампери кнап.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.0
.Напонот не е од 0 волти но добро е.Практично и лесно ;D
Ме интересира уште пошто трафото ми дава 26 волти кога ќе го исправам нема ли да биде проблем пошто максималниот напон на LM338T e 32 волти.Ако е проблем а мислам дека ќе биде проблем вие што мислите.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
да не отварам нова тема, имам едно прашање за едно напојување. т.е адаптерот од лап топот ми беше приклучен на продолжен каде што имав приклучено неонка, сега не работи адаптерот од лап топот,дали можно да одкажал поради тоа? затоа што таму има лоши хармоници кои некогаш сметаат? или не е од тоа?
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не би требало.Од искуство,над работната маса во сервисот имаме две неонки по 60 sm.врзани на иста дозна каде секојдневно приклучуваме адатери на лап- топите кои ги сервисираме.До сега не сум приметил квар поради тоа,

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Вака не наидов на одговоров од претходните постови ки ми треба?
-Имам трафо од микробранова,е сега примар треба да намотам со жица од 0,9мм дебелина за примар,по пресметките-прашањето ми е?
-имам жица 0,5мм и 0,6мм,па дали може да намотам заедно од овие две жици да дојде 1,1мм за примар,но не се сметало вака,потребно била пресметка за некаква густина за жицата или незнам што,дали може вака или ?

Споено мислење: 01.05.2015, Friday, 21:40:42
или да се надоврзам ако го намотам примарот со 0,6мм колкава загуба ќе имам во ватите,сега е 550 спрема железото,ми треба за појачало 2x200 бати на 4 ома 2x40 волти наизменична.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.