Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 86152 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ти си мерел без оптоварување,затоа ти е толкав напонот.Иначе како кажа колегава најлесно се пресметува добиениот напон,кога АЦ напонот се множи по 1,41  и се добива ДЦ напонот.Според потрошувачката 47 до 100 мФ 400В е доволно.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
А нема да биде штетно тоа 414 волти помеѓу пинови на кондензатор за 400 волти?
Како и да е, сватив- дека е без оптоварување е толкав напонот.
Значи вака, U(секундар)*1,414=190;  U(секундар)=190/1,414; U(секундар)=134.37V.
Сега уште да пресметам колку намотки ми требаат и со колкава жица на примар за да добијам импенданса од 9200 Оми...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
импедансата не се добива со мотање на различни дебелини на жици, туку импедансата на едната намотка зависи правопропорционално од импедансата на другата. инаку може да се пресмета и како односнот на трасформација на квадрат, слично како кај излзните трансформатори, малце комплицирано е за објаснување.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Напонот се добива со множење со 1,41, меѓутим за пилест, правоаголет итн напон може да варира... исто така кондензаторот треба да е 1/3 повеќе од максималниот напон, т.е. овде негде 550-600 волти, во празен од може да рикне...

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Cакам два од 220uF, 160V сериски да врзам, мислам дека правам голем overkill ама нема штета од повеќе... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
колку ти е напонот во слободен од ?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Тоа беше трафо за експериментирање, сакам друго да го премотувам за да добијам 134 волти... 190 испеглани ;)
И за трафово како да правам, да појдам на винклер и да му речам "ај намотај ми го за 7 вати со секундар 134 волти" ;D

Споено мислење: 02.09.2014, Tuesday, 20:37:22
П.С. Беќе е расклопено, ги имам лимовите и шпулната... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Како сака нека го мота, акое 7W не може повеќе од толку да  го намота. Ќе му кажеш колку намотки на примар, колку на секундар и со која дебелина т.е. која струја ќе врви. Ако е за висока фрекфенција пожелно е да го мота бифиларно и унакрст- Имаше ова посебен термин што го опишува точно принципот на мотање, али не  е критично пошто фрекфенцијата ти е фиксна, така да нема да има неке влијание како е мотано.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Како сака нека го мота, ако е 7W не може повеќе од толку да  го намота.
Како сака да го мота? Ако го намота со жица 1мм, сигурно ќе повлечи повеќе од 7 вати...

Споено мислење: 03.09.2014, Wednesday, 09:04:38
Фрекфенцијата е константна, 50Hz, трафото треба од 230VAC да дава 134VAC...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ја те разбрав да не го правис со не555 затоа реков унакрст или бифиларно.. чим е 50хз обично нека го мота.. Се мислеше на начинот на мотање, не на дебелината. Речи му 7 вати излез 134 волти, претежно ги знаат винклерите пресметките.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
имам  мини трансформатор од типот, со сериски број DX EE-16 2.03-4 изваден од напојување од компјутер. сакам да го искористам во една електроника па ме интересира како да дознаам колкав е неговиот влезен напон и кои се примарна и секундарна намотка, со мултиметар и не може баш да се одредат затоа што на сите пинови има мали отпори 1-2 ома ?
трафото е нешто слично како ова на сликата



барав на гугл по тој сериски број, но не се обидов да најдам.  
имам повеќе, нивни сериски:
EE-19C1
DX EE-19
EE-16-1



loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Трансформаторите од АТХ компјутерските напојувања не се мрежни,туку импулсни трансформатори и тие не се предвидени за употреба во класични исправувачки уреди!! Прочитај малку теорија ( побарај во теми Напојувања! ) и немој случајно да го поврзеш директно на 220V !!! Тоа е опасна работа !! ;D 8)

Споено мислење: 27.01.2015, Tuesday, 21:20:38
Eве конкретно една шема на АТХ напојување па види како и каде се врзани трансформаторите.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Трансформаторите од АТХ компјутерските напојувања не се мрежни,туку импулсни трансформатори и тие не се предвидени за употреба во класични исправувачки уреди!! Прочитај малку теорија ( побарај во теми Напојувања! ) и немој случајно да го поврзеш директно на 220V !!! Тоа е опасна работа !! ;D 8)

Споено мислење: [time]27 Јануари 2015, 21:20:38[/time]
Eве конкретно една шема на АТХ напојување па види како и каде се врзани трансформаторите.

Што значи не можам да ги искористам овие трансфоматори на 220V. А овој трансформатор од полнач за мобилен, можам и како да го врзам трафото диреткно на 220V? Еве ја плочката мачце ме чуди онаму каде што се  уклучува на 220В има грец(одлемени се од плочката), кој пинови се од примарната а кои од секунадрната намотка?



loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И ова е SMPS напојување и овој трафо е импулсен,за жал. 8) Побарај постар адаптер само со 4 диоди и грец.Отприлика како на сликата.


Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
имам повеќе адаптери, сакав да искористам од овие да биде поминијатурно :) тешко ли можам да најдам такво ац 220В дц 6,7или12В? не можам ли горните да ги направам некако сакам да напојувам микроуправувач и реле скоцкано на една плочка :)
loading...