Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 87808 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #45 on 06.09.2014, Saturday, 01:16:04 »
Почитуван господине Doca, вашите проекти се од големо значење за овој форум. Јас редовно го пратам тоа што ќе го постирате тука и навистина се восхитувам колку сте спремен електроничар, а и како радиоаматер. Од вас може многу да се научи. Знам дека веќе подолго време изработувате една добра радиостаница која е 100% ваш труд.  Воедно сакам и да ве прашам до каде е изработката. Знам и дека не е едноставно да се изработи квалитетна радиостаница каква што вие ја почнавте и сигурен сум дѐка успешно ќе ја завршите. Искрено да ви кажам со нетрпение чекам да ја завршите и да поставите слики на форумов, како и видео за одржана радиоврска
Hams do it! With Frequency

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #46 on 06.09.2014, Saturday, 01:39:21 (Edited 06.09.2014, Saturday, 01:44:02) »
Drago mi je da se bar neko javio.
Radovi trenutno stoje jer sam na moru na kracem odmoru. Kompletan prijemnik je zavrsen i radi savrseno. Takodje je zavrsen i ceo predajni lanac do nivoa snage od 100mW. Konstruisao sam i ostatak predajnika kao i plocicu za to i to sam nedavno ovde objavio. Ta plocica je vec napravljena i izbusena i kad se vratim pocinjem to da polako pakujem. Kada ce tacno biti sve gotovo, ne mogu da kazem jer ja to stvarno radim iz uzivanja i "za dusu" pa nema nikakve zurbe.

Pre mesec dana je kod mene u laboratoriju dosao moj drugar i komsija iz grada u kome zivim, to je Graco YU1IG i doneo svoj novi transiver TS-940S da probamo. Posle sat-dva poredjenja na istoj anteni,  on je sam rekao da mu se cini da nekako lakse i sa manje napora slusa i razume sa mojim Home Made prijemnikom nego sa tom svojom fabrickom stanicom. Takodje, moj HM moze finije da se podesi na frekvencu ako treba jer moze da ima "step" i po 1Hz sto 940S ne moze. Sve sto je "cuo" TS940S cuo je i moj uredjaj pa cak neke slabe signale i razgovetnije jer moj HM ima nesto manji bazni sum nego 940S sto je i on bio zacudjen. Predaju nismo mogli porediti jer ja imam samo do nivoa od 100mW. Sve u svemu i ja sam vise nego iznenadjen i prezadovoljan postignutim.

Planirano je da se prijemniku kasnije doda i FM detektor kao i AM-sinhroni detektor. To sam vec konstruisao ali nisam stigao da odradim.

Kada bude gotovo mozemo dogovoriti da se uzivo cujemo negde na frekvenci jer ja ponekad kad su dobre propagacije cujem Grke izvrsno i preko 9+20dB pa bi trebalo da moze i sa Makedonijom barem tako.. Svakako cu sve i slikati a mozda bude i neki video ako se organizujem da mi to neko snimi.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #47 on 06.09.2014, Saturday, 02:13:42 »
И јас имам слушнто дека некои модели на Kenwood имаат слаби приемници, како и Yaesy FT-897. Претпоставувам дека вашата радиостаница која е во фаза на изработка ќе биде појака од 100mw. Ретки се радиоаматерите кои умеат за своја душа да направат сами радиостаница. Што се однесува до мене и јас имам таква желба, но јас сум сеуште многу далеку од тоа. Можеби кога ќе бидам на ваши години би имал некое понапредно искуство во електроникта и со некое стекато знаење се надевам дека би можел да се обидам и сам. Вие имате право за тоа што го рековте пред неколку месеци дека некои делови многу тешко се наоѓаат или практично невозможно да се најдат. За да се најдат некои делови за таа станица трева да се има и среќа. Еве јас пред некоја година решив да почнам да правам линеарно појачало за КТ со две 813 ламби. Таман набавив многу работи шт ми треваат како кондензатори, трансформатор, калеми и ми стана јасно дека двете ламби се прегорени. Пред некој ден тоа му го кажав на еден радиоаматер кој ме праша до каде сум со проектот и јас му кажав дека запрев бидејќи лампите се прегорени. И што се случе? Се насмеа и ми рече дека има една нова новцата 813 лампа и ми ја даде. Значи 813 лампа тешко се наоѓа, исто како што е тешко да се најдат некои делови за изработка на сопствена радиостница. Доколку добро запамтив вие рековте дека со години набавувате делови за вашиот проект
Hams do it! With Frequency

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #48 on 06.09.2014, Saturday, 12:21:54 (Edited 06.09.2014, Saturday, 12:43:07) »
Da se ne shvati pogresno, TS-940S je strasno dobar uredjaj i prijemnik mu nije ni malo los, ali sam uspeo da makar u jednom parametru budem malo bolji sto me je zadovoljilo.
Ne treba da pretpostavljas da ce biti jaca od 100mW jer sam vec rekao da je do ove faze uradjeno zakljucno sa Tx stepenom koji daje oko 100mW sto ce sluziti za pobudu izlaznog dela koji je kao plocica i sema dat pre nekoliko postova. Sa tih sadasnjih 100mW (mozda cu morati i to da smanjujem!) se ulazi na bazu 2N5109 u izlaznom lancu pojacavaca, pa dalje kroz sledece stepene 2SC2166 .... dok se ne dobije zeljenih 100-150W.

Na zalost, delovi koje sam ja koristio jesu vrhunskog kvaliteta i osobina ali se ne daju nabaviti uobicajenim nacinima a to sam i objasnio zasto u postu #28. Mozda bi samograditeljima bilo lakse da urade isti ovaj uredjaj da sam koristio obicne standardne komponente, ali ja sam vec imao u rukama mnogo bolje pa mi je bilo bezveze da namerno idem na losije komponente samo da bi i drugi to mogli napraviti. Cak i ovako kako je sada, moze se odraditi sa standardnim nabavljivim komponentama samo sto ce rezultat mozda biti za nijansu slabiji ali i dalje ce to biti uredjaj koji se bez stida moze ukljuciti pored vecine fabrickih stanica osim mozda onih najvrhunskijih.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #49 on 06.09.2014, Saturday, 23:00:07 »
Сигурен сум дека наскоро ќе го видиме готовиот предавател кога ќе е спремен за работа. Најчесто самоделската работа вреди многу повеќе од готовиот комерцијален производ. Ти посакувам пријатен одмор и убав престој на море  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #50 on 26.10.2014, Sunday, 22:54:11 (Edited 27.10.2014, Monday, 14:55:08) »
Predajnik je skoro zavrsen. Ima jos rada na njemu ali to dosta dobro napreduje. Evo i slike popunjenog modula u fazi testiranja.
--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------
Za sada to daje izmedju 190 i 300W izlazne snage (u zavisnosti od banda) pri napajanju sa 26V DC. Jos ima da se radi na ujednacavanju snage po bandovima mada je to uvek kompromis i nikad nije bas svuda isto. Moguce je da cu koristiti neku vrstu ALC-a da to dodatno ujednacim ali sta ce na kraju sve biti korisceno, videcemo.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #51 on 26.10.2014, Sunday, 23:39:17 »
Браво, многу добро изгледа :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #52 on 27.10.2014, Monday, 11:07:42 »
WOW :o . Нај искрено- по- професионална изработка немам видено... Секоја чест... ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #53 on 27.10.2014, Monday, 15:47:28 »
Hvala lepo drugari. Ja uvek tezim da ono sto radim i izgleda sto lepse a ne samo da radi. Kod ovog modula je postojala dodatna teskoca sto nisam mogao tacno znati sta sve bi moglo da zavitlava pa su sve te varijante morale biti predvidjene pri izradi plocice. Ovaj ceo sklop nije lako menjati buduci da se plocica fiksira na 2-3mm paralelno sa hladnjakom pa donja strana nije dostupna za odlemljivanje i promene, osim da svaki put odsrafljujete 15-tak srafova i pazite na liskune i pastu i to svaki put kad hocete nesto da menjate! Ne zaboravite da su svi navoji urezani u aluminijum i da se prilicno zatezu srafovi, a aluminijum ne voli i ne moze da izdrzi  tolika maltretiranja!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #54 on 09.04.2015, Thursday, 23:56:35 »
До администраторите.
Мислам дека постовите на Doca заслужуваат да бидат поставени во посебна тема, одвоена од оваа. Тој има прекрасен проект и мислам дека би било подобро да е во посебна тема каде што тој може да постира унапредување на неговиот труд, а кометарите да бидат врзани само околу неговиот проект.
Сигурен сум дека и тој би се согласил со овој предлог.
Ова го пишувам затоа што овде мислев да коментираме за општите работи околу радиоаматерството.
Благодарам.
Hams do it! With Frequency

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #55 on 10.04.2015, Friday, 13:04:54 »
Бравоо ! Патем, да прашам..Дока од каде е ? Гледам зборува србски, во Србија живее или во Македонија? Бидејќи разбира македонски.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #56 on 10.04.2015, Friday, 13:30:17 »
Дока е од Србија и е еден од најценетите електроничари и радиоаматери. А што се однесува до тоа дека разбира македонски се должи на фактот дека порано имавме една заедничка држава која се викаше Југославија и сите се разбиравме. Ти Атанас со твоите 14 години не го паметиш тоа време бидејќи не беше ни роден и затоа не ти е јасно. Се надевам дека доби одговор на твоето прашање и те молам не поставувај вакви бесмислени прашања.
Hams do it! With Frequency

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #57 on 10.04.2015, Friday, 19:35:18 »
Atanas je verovatno dobar mladi covek i sasvim mi je razumljivo da shodno svojim godinama, ne zna neke od stvari iz proslosti i mislim da je ta nova generacija na zalost uskracena za mnoge lepote iz tog perioda koje je sa sobom nosilo zajednistvo. Sad cesto vidim da se ponekad trude da se sto vise i po svaku cenu razlikujemo kao da je to neka pozeljna i visa vrednost. Za mene je mnogo veca vrednost cinjenica da razumem sta govorite i pisete a i vi razumete mene! No, nije na nama da o tome diskutujemo niti je ovo mesto i tema za to, samo nemoj grditi Atanasa jer je on za to najmanje kriv.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #58 on 10.04.2015, Friday, 19:55:31 (Edited 10.04.2015, Friday, 19:58:59) »
Доко одлично кажано ;) :D.Ама и Атанас јас за секој член читам ги читам по два пати неговите постови не гледајки кој каков e со колку звезди e или слично.Ако ги читаше досегашните постовите на Дока ќе сватеше дека тој е радиоаматер и објавува доста добри шеми и антени разни самоградби неворојатно искуство стара школа што би се рекло :).Е тие луѓе да ги цениш и такви да бараш 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #59 on 10.04.2015, Friday, 21:07:08 (Edited 11.04.2015, Saturday, 11:47:58) »
Дока прв пат го сретнав утрово. А Z31GH, не ми го разбравте прашањето. Знам за Југославија, кај баба ми сеуште стои слика од Тито. Но, моите сознанија велат дека во тоа време на поранешна Југославија се учел само српскиот јазик, затоа бев во бесознание.