Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 84287 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери
« Reply #15 on 09.12.2011, Friday, 00:30:42 »
дали знае некој за што служат радиоаматерските фарови и каде се поставуваат?
Дх-ер ако си бил во војска ке знаеше  ;D ;D Фар ти е исто што и радио-релеј.Може да го прими ,да го појача или не сигналот и да го препрати во одреден правец .Не знам дали кај нас има радио-фарови

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #16 on 29.12.2011, Thursday, 19:35:59 »
дали знае некој колкави треба да бидат променливите кондензатори во пикофаради и какви треба да бидат калемите кај засилувач за кратки бранови за радиоаматерски опсег на пример за 7, 10 и 14MHz ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #17 on 29.12.2011, Thursday, 21:18:55 »
дали знае некој колкави треба да бидат променливите кондензатори во пикофаради и какви треба да бидат калемите кај засилувач за кратки бранови за радиоаматерски опсег на пример за 7, 10 и 14MHz ?

Па тримерите не се којзнае колку поголеми, а калемите се во редот на микрохенри, од 1 до кај 10 микрохенри на пример. Најчесто калемите се со јадра од ферит за да бидат помали со димензии, инаку треба многу поголеми да бидат од тие за фм предавателите. Ова е така оти  јадрото неколку пати ја зголемува индуктивноста на калемот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #18 on 30.12.2011, Friday, 08:51:12 »
дали знае некој колкави треба да бидат променливите кондензатори во пикофаради и какви треба да бидат калемите кај засилувач за кратки бранови за радиоаматерски опсег на пример за 7, 10 и 14MHz ?

Во просек од 50- 250 пФ зависно од шемата.Порано се работеа калеми на обични тела со 20-30-40 намотки,ама сега со феритниве прстени се намалува бројот на намотките и се оди на широкопојасност,што во некои случаи не е баш добро.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #19 on 07.01.2012, Saturday, 20:09:38 »
дечки со што антени работите на кратки бранови, дали се полубранов дипол или четвртбранов дипол и дали има голема разлика во ефикасноста ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #20 on 23.01.2013, Wednesday, 19:26:07 (Edited 13.08.2013, Tuesday, 23:05:43) »
ајде да не биде само дискусии со пишување, еве една слика од радиоаматер ФАН на радио станицата

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Trolko

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #21 on 23.01.2013, Wednesday, 19:47:32 »
lol

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #22 on 13.08.2013, Tuesday, 22:39:09 (Edited 13.08.2013, Tuesday, 23:18:57) »
Verovatno je neobicno u danasnje vreme kad svi samo kupuju gotove uredjaje da neko sebi pravi kompletnu radio stanicu, ali ja se zadnjih meseci time zanimam. Ovo je jos nezavrseno a radi se o HF transiveru za sve vrste rada i sa kontinualnim pokrivanjem i na prijemu i na predaji od 2,000MHz do 30,000MHz.









Споено мислење: 13.08.2013, Tuesday, 23:18:57
Transiver ima kontinualno pokrivanje od 2,000MHz do 30,000MHz u bilo kojim skokovima po izboru od 1Hz/10Hz/100Hz/1kHz/10kHz/100kHz/1MHz i 10MHz, uz kontinualnu promenu ima i mogucnost 1000 memoriskih kanala, vrste rada SSB/CW/FM/AM na prijemu i SSB/CW na predaji. Uradjen je stvarno bez kompromisa: prva IF 75MHz sa 8-polnim kvarcnim roofing filterom, druga IF 5MHz sa jos boljim 14-polnim profi SSB kvarcnim filterom, skoro 110dB AGC opseg, po zelji ukljuciv RF preamp po Nortonovom principu Loosless Feedback-a, 4 Shotky balansna mesaca, SSB Squelch, prvi LO sa Mikroprocesorom(+LCD displej) i sa Si570 kolom (fazni sum je -123dB), drugi LO je PLL koji proizvodi dve fiksne frekvence na 70 i 80MHz sa MC145152P i dual modulus :40/:41 preskalerom i ta dva signala se jos filtriraju kroz 4 zasebna  6-polna kvarcna filtera, i treci LO je na 5MHz izveden kao TCXO.
Skoro ceo prijemni lanac je zavrsen i testiran i radi stvarno savrseno. U prijemnom delu fali jos FM demodulator i Sinhroni AM demodulator i Noise Blanker.
Predaja je takodje u funkciji ali za sada do nivoa od 100mW. Posle ide pojacavacki lanac (to jos nije odradjeno) koji tih 100mW podize do 200-300W, videcu dokle ce biti izvodljivo a da je cisto i stabilno.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #23 on 14.08.2013, Wednesday, 00:02:29 »
ова само информативно го кажуваш ;D или ке има и шема и ппк?  ??? btw  nice job. ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #24 on 14.08.2013, Wednesday, 00:21:37 »
Nadam se da mi niko nece zameriti i pogresno shvatiti, ali mislim da stvarno nema mnogo svrhe da dam semu i nacrte plocica jer su korisceni toliko specificni delovi koji su prakticno nenabavljivi skoro za bilo kog graditelja. Bez tih delova ovu stanicu ne moze niko da reprodukuje. Ja sam delove planski i strpljivo sakupljao godinama i cekao momenat da u meni sazri zelja da to sklopim.

Ovo je sve pretstavljeno vise iz zelje da podelim sa svima vama i pohvalim se time sto sam uspeo i uradio, i da to mozda bude podstreh drugima da nesto slicno i oni probaju.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #25 on 14.08.2013, Wednesday, 00:23:31 »
па не реков дека баш јас ке ја правам али не е лошо да се има шемата, може и јас или било кој друг, да собира делови подолго време и на крај да ја направи.  ;D ;D ;D но сепак не велам дека мора да ја ставиш шемата.. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #26 on 14.08.2013, Wednesday, 00:43:03 (Edited 14.08.2013, Wednesday, 04:49:06) »
Ponavljam da stvarno ne bih voleo da budem pogresno shvacen, ali tvrdim da nema sanse da bilo ko PA NI JA ponovo nabavi ove komponente. Ja sam u nekim momentima imao srece da mi okolnosti dozvole da dodjem do jednog broja komponenata koje je inace nemoguce kupiti (i tada i sada).
Nista od ovoga nije tajna ali zbog toga sto sam objasnio verujem da nije ponovo moguce napraviti. Koliko mi vreme bude dozvoljavalo, pokusacu da seme prebacujem u digitalni format pa cu ih povremeno objavljivati. Mozda bi se moglo pokusati sa nekim funkcionalno  slicnim komponentama ali je malo verovatno da ce dobiti jednako dobri rezultati.

Споено мислење: [time]14 Август 2013, 00:08:11[/time]
Evo da vidis da ne krijem ...



Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #27 on 14.08.2013, Wednesday, 02:00:40 »
Ова е за респект,навистина.Не знаев дека и со радио-аматеризам си се бавел Доко.Ова е добра работа,бидејки континуирано ги покриваш  сите фреквенции  до 30 Мхз. Малку е ризично за работа,особено ако се најдеш  на некоја *незгодна фреквенција*.До вакви делови навистина тешко се доаѓа,ама слушам кај вас во Србија лесно се доаѓало на бувљак до стари радио уреди од бивша ЈНА.Имаше таму доста уреди ,кои можат да послужат за ова намена. ;D Само внимавајте дечки,ова не се работи за з....е ,ами са секое емитување треба дозвола и радио-аматерски  испит.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #28 on 14.08.2013, Wednesday, 12:29:08 »
Jesam i radio-amater Batka i to vise od 40 godina, samo sto sam u toj oblasti manje poznat nego u audio tehnici jer se radioamaterizmom bavi daleko manje ljudi. Ima na mom sajtu ceo jedan odeljak posvecen radio tehnici. Medju nasim radioamaterima sam relativno dobro poznat i zato sto sam godinama na UKT repetitoru R7 svake Srede uvece drzao sked-predavanja o radio sklopovima.

Ja sam niz godina ziveo i radio na Novom Zelandu i izuzimajuci njihove vojne inzenjere, bio sam jedini civil koji je imao sertifikat i ovlascenje da servisira svu komunikacionu opremu Novozelandke vojske. Tada sam radio kao glavni menadzer Microwave Systems Ltd. kompanije koja je zahvaljujuci tome izborila pravo da kao civilna firma na ugovor radi servis radio opreme za vojsku. Tako sam dolazio u dodir sa super-vrhunskim komponentama u MIL specifikacijama i cim komponenta  i najmanje odstupa odmah se menja, a takva komponenta je za amaterske potrebe i dalje vise nego savrsena. Te se komponente nigde ne mogu kupiti pod bilo kakvim uslovima osim ako ste kao vojska neke zemlje nabavili neku kolicinu radio uredjaja od Americke vojske pa vam onda oni obezbedjuju rezervne delove. Konkretno neki od ovih delova su iz vojne stanice AN PRC-104. Zato sam rekao da nema svrhe da dajem semu i plocice jer ne vidim kako bi neko drugi nabavio bas te komponente koje sam ja koristio i za koje odgovara plocica.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #29 on 14.08.2013, Wednesday, 13:58:45 »
фала дока, сепак не е лошо да се има шемата. ;D ;D и да не реков дека ја криеш  ;), патем батка, ако одвоиш малку време и побараш, ке видиш дека и по нашта македонија можат да се најдат стари воени радио апарати, како руп-12 или 30. ;D ;D ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a