Author Topic: Дали водите дневник на остварени радио врски ?  (Read 1309 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Анкетава е анонимна а кој сака може и да пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Едно време водев дневник, но не гледав баш некоја потреба од тоа. Сега исто така, да, но само за кратки бранови. Инаку колку што знам има и електронски дневник, на компјутер си пишуваш со кого си остварил врски. Мојот прв радиоконтакт беше со радиоаматер од Шведска, кој многу се израдува кога му кажав дека ова ми е прв контакт. Инаку најдалечни радиоконтакти што ги имам остварено се Австралија и Јапонија. Така поважни радиоконтакти ги запишувам во дневникот, поготово ако се ептен далечни врски.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас дури вчера прв пат прочитав дека мора да се води дневник, пред тоа не знаев, и истиот морало да се чува најмалце 2 години. Иначе одвреме навреме сум активен на R0, R6 и R7 не можам да ги користам од кај мене. На RU5 нема никој. Што ке пишам во тој дневник, дека сум разговарал со некој радиоаматер кој е на нулата ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Воглавно за локални врски не треба да се води дневник. За HF треба

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Јас се уште го чувам мојот прв дневник во кој првата врска е од 1995 на репетитор (инаку работев и пред тоа на репетитор) со клубски знак. Репетиторските и симплексни врски активно ги пишував до 1998-1999. Тогаш имаше доста активност на R3 од Бугарија, R1 функционираше без проблем и таму имам доста YU8, YU1 и LZ контакти. Дури има еден SV од Солун кој се одважи да направи QSO преку R7 на англиски. ВО тоа време доаѓаа на R7 само за да сметаат.