Author Topic: Помош за проектна задача за компјутерски мрежи  (Read 2175 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Помош за проектна задача за компјутерски мрежи
« Opened on 19.05.2012, Saturday, 15:55:50 (Edited 19.05.2012, Saturday, 17:07:01) »
Ми треба проект со наслов Вовед во мрежна дистрибуција ( мрежни кабли) и мрежни дистрибутери (Хаб, Рутер). Мрежни картички.Може да ми дадете и некоја литература па јас сам да го направам поточно информации само да е малку поопширно.Фала Однапред.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за проектна
« Reply #1 on 19.05.2012, Saturday, 17:04:30 »
Овие материјали се општо за мрежи, академски се, ама има и практични делови каде е објаснет IEEE 802.3 (10Mbps Ethernet), IEEE 802.3u (Fast Ethernet) и IEEE 802.3z (Gigabit Ethernet). Има и дел за Ethernet мостови, OSI, Token Ring и некои други мрежни стандарди ;).

Code: [Select]
https://www.box.com/s/c779b74b8d96838b5e83
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Фала многу а воедно ако може и некој информации за HTTP,URL
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за проектна задача за компјутерски мрежи
« Reply #3 on 19.05.2012, Saturday, 17:27:22 (Edited 19.05.2012, Saturday, 17:38:26) »
Еве ти една скрипта,а ако сакаш за поопширни информации за wi fi мрежи испрати пп со меил да ти испратам една книга во пдф формат,а ке се потрудиме со Гига да се најде на дофат и на останатите членови на Форумот

Споено мислење: 19.05.2012, Saturday, 17:38:25
Еве и одговори на основните прашања за мрежите

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Фала многу за помошта
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат