Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 198637 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Каков тестер ке земам зависи дали ке работам секојдневно/полно работно време или повремено на повик.
LanTek не знам какви се, но за професионална работа како и секаде каде што има потреба од електрични мерења стандард е Fluke  со цени од 1000+ еври :) за тестер.
VC99
Го порачав на 19 а стигна на 26, за една недела, izgleda сум го фатил бродот на тргнување :)
Фреквенцметарот можно е да се однесува така поради каблите и импровизираните конектори со кои мерев
Со VC99 мерење 20А изгледа страшно, според тоа колку се тенки
водовите на плочката и тоа што нема никаква заштита ме тера да мислам 20А мерење =  огномет.
После неколку месеци ке имам повеке време и помоќно напојување, ке пробам да направам огномет :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
LanTek не знам какви се, но за професионална работа како и секаде каде што има потреба од електрични мерења стандард е Fluke  со цени од 1000+ еври :) за тестер.

Епа разгледај цени на LanTEK, тука некаде се ;).

Со Fluke мерни инструменти за мрежа немам работено, но сигурен сум дека се добри ;). Со LanTEK имам работено и навистина можам да кажам дека сите овие Кинескиве мерни инструменти се играчки во споредба со LanTEK... скоро и да нема што не може да мери тоа чудо, од слабеење на сигнал, до паднати пакети, графикони, BER дијаграми... многу од тие работи скоро никогаш и не ги користев, ама гледав низ менито... глава боли :D.

Со VC99 мерење 20А изгледа страшно, според тоа колку се тенки
водовите на плочката и тоа што нема никаква заштита ме тера да мислам 20А мерење =  огномет.

Е барем ова лесно се корегира ;). Само стругни ги водовите на површината и додај им калај таму и нема да има проблем ;).

После неколку месеци ке имам повеке време и помоќно напојување, ке пробам да направам огномет :)

Баш ме интересира ;). Јас мислам дека нема да направи огномет, но, ќе видиме :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
 
Со VC99 мерење 20А изгледа страшно, според тоа колку се тенки
водовите на плочката и тоа што нема никаква заштита ме тера да мислам 20А мерење =  огномет.

Е барем ова лесно се корегира ;). Само стругни ги водовите на површината и додај им калај таму и нема да има проблем  ;).
Водовите на плочката ги земав како најочигледен пример.
Јас немам поверение дека во VC99 елементите се димензионирани соодветно за големи струи и напони, штеделе на најефтиното плочката, а за другото да не ни размислувам.
VC99 работи многу добро, како мултиметар за основни мерења во електрониката е супер, како ке се покаже после некое време ке видиме.
Не би го користел за мерење на поголем напон или струја.
Се разбира тоа е базирано на моето знаење и е  мое мислење, секој може да прави што сака.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам дали претходно спомнав, имав нарачано ваква светилка.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/173329396738




Одлично се покажа ;). Всушност, најмногу ја нарачав поради опцијата директно да се полни на USB. Колеги имаа некои слични на оваа нарачно, ама сите беа со 18650 и не се полнеа на USB, туку батериите посебно требаше да ги вадиш за да ги полниш ::). Ова некако ме нервираше и затоа оваа си ја нарачав ;). Има опција да се монтира и на велосипед ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... интересно ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/233173400090




It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #725 on 23.05.2019, Thursday, 15:44:10 (Edited 23.05.2019, Thursday, 23:29:16) »
За $0.99 супер бркаат работа, денес имав прилика да ги пробам... ;)





Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/232745078300
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #726 on 23.05.2019, Thursday, 17:05:48 (Edited 23.05.2019, Thursday, 23:33:16) »
За $0.99 супер бркаат работа, денес имав прилика да ги пробам... ;)

Незнаев дека постојат вакви, јас несмасно бургии користам па многу ми се кршат, овие флексибилни ли се, дали би се скршиле лесно ?

Еве мене што ми стигна
($0.74 по парче) DC-DC step down конвертор влез 6-24V, излезен му е 5.1-5.2V max 3A, според податоците на ebay .
После или утре планирам малку да ги оптоварам да видам дали вредностите се точни па тука ли да ги постирам "резултатите" или нова тема да отворам ?


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Стај им прво ладилници инаку 100% ќе прегорат. Па ок би било да отвориш тема, да не гомиламе све овде, што знам... А и интересни „драјвери“ се, се наоѓаат

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Незнаев дека постојат вакви, јас несмасно бургии користам па многу ми се кршат, овие флексибилни ли се, дали би се скршиле лесно ?

Нема да се скршат, попрво ќе се свиткаат, иначе доаѓаат два сета во комплетот, мазни и со рецки.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #729 on 23.05.2019, Thursday, 19:22:47 (Edited 23.05.2019, Thursday, 23:38:06) »
Има и  DC-DC 4.5 -32V to 5 -52V Boost Step-Up Module Power Supply Board with 3 Bit LED Digit Tube Voltmeter

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32670087311.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За $0.99 супер бркаат работа, денес имав прилика да ги пробам... ;)

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/232745078300

Не ми е баш јасно како треба да ми помогнат игливе во одлемување ???.

Па ок би било да отвориш тема, да не гомиламе све овде, што знам...

Па ок би било да отвориш тема, да не гомиламе све овде, што знам...

Да, баш така, нека си има посебна тема ;). Ако има и ознаки, нека си биде со напишани ознаки, нека си пишува рецензија, мерења, итн... со сите салтанати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Иглите најверојатно се користат за овие дупчињава преку цела плоча што се, кај повеќе слојниве, нели се полни тоа со калај и течко е да го извадиш калајот, мада вакуум пумпа, компресорче или плетка ми бркале работа, овие може се позгодни. Сум користел и графит од молив ама ептен се крши, да не речам 100% ќе се скрши xD

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ете така, за чистење на калајот од дупчињата на повеќе слојни плочки се измислени.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас само го загревам тој калај со леткум и ја акнувам малку плочката од маса и сам си паѓа :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Некогаш не успева тоа, а ова погоре е и поелегантно решение  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio