Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199311 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Двокомпонентните лепаци (епоксид) се во суштина пластика и на топло омекнуваат... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline pocttopus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Low pressure
Каде кај нас може да се најде epoxy во канистер?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Треба да пробам со овој белиот STARS-922 (како бела алва) да видам колку ќе држи и колку ќе спроведува топлина накај хитсинкот.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Двокомпонентните лепаци (епоксид) се во суштина пластика и на топло омекнуваат... ;)
греач од кола имав залепено, не пушит :) Смола се + нешто, тие прозирните може да се на пластика,овие метал боја не приметливо може да омекнуваат, а има што се спроводни и повеќе на метал.
@pocttopus бараш од тие за уметност/на кило или... ?

Offline pocttopus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Low pressure
@pocttopus бараш од тие за уметност/на кило или... ?
Да, ќе ми треба и прашок во боја за нив. Треба и од него да барам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #680 on 09.04.2019, Tuesday, 23:18:58 (Edited 10.04.2019, Wednesday, 01:47:16) »
некој шиткаше во те ама 1000-че по кило, ти останува ибеј, алиекспрес... Не знам двокопонентен лак за паркет дали би бркал работа, околу 600-700 ден е литар и е достапен во повеќето бои и лакови. Ако не е истиот.
Овие што се сушат споро помалце меурчиња имаат т.е. тие брзите се сушат сосе меурчиња.

Code: [Select]
https://www.fasttech.com/products/9643439


Ја го ова ко ќе се стврднит се прајт буквално камен, така да покрај нокти може да најде и други намени  :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дали имате некоја друга страна освен  тајда, и LCSC за нарачка на елементи по кинески цени (XD)

Code: [Select]
https://www.taydaelectronics.com
LCSC не праќа повеќе во македонија, последно пред 1 месец ми пристигна пратката и повеќе не праќаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Јас само ебау поефтино е таму, е сега не се секогаш оригинални деловите. На другиве страници оригинални се ?               
Имав нарачано од ебау IC LM386 аудио засилувач сите 10 комада немаа чист звук и од тогаш не нарачувам аудио засилувачи.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Како и колку е шипинг од тајда? Некој на кратко да објасни пошто не сум нарачувал од таму. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас од eBay купувам компоненти. Евтини се, не барам на 100 места компоненти, ваму за она, онаму за она... се си барам на едно место, eBay ;).

А околу квалитетот... Кинески, се знае ;D. А од тука да ги земете или од некој друг сајт, што мислите, од каде ќе бидат 8)... од Кина е се, џабе барате поквалитетно. Иако, да бидам искрен, и не е баш така лош квалитетот, имам купувано од тука делови, ми се погодиле многу полоши него нарачаниве.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пасивните компоненти од ибеј (отпорници, кондензатори...) се со пристоен квалитет и сосема употребливи. Активните (ИК, транзистори...) скоро секогаш се фалсификати, ама па не се ништо поразлични од тие што ги има по нашите продавници, а се двојно или повеќе поефтини. Сум нарачувал операциски засилувачи, логички кола (CD..., SN... серии) и до сега не сум имал проблеми. Ако сакате оригинални делови се знае, Маузер, Фарнел и сл. За Тајда имам читано дека продаваат исти делови како од ибеј, т.е. кинески копии...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Тајда се ок пошто имаат прилично побрз шипинг, до кај 14тина денови, компонентите се ок не можам да речам дека се лоши, можеби малку подобри од кинеските што се на ибеј.
Од LCSC имам купувано atmega328 и се каде каде подобра изработка од овие од ибеј што ги имам, а имам и од digikey атмега кој што тотално е поразличен од сите останати XD
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #687 on 12.04.2019, Friday, 17:51:41 (Edited 12.04.2019, Friday, 21:45:47) »
Во последно време на ebay има многу fake профили и огласи што нудат работи за поефтино.
Порано кога не знаев дека прават така купив Makita батериска бормашина со додатоци за 20$ ја чекав чекав не стигна профилот го имаа избришано но преку PayPal ми ги вратија парите.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да, пејапал ќе ти врати пари, што се замараш. Мада ќе треба со пејпал да се замараш...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дури и ако е избришан профилот, пак може да ти ги вратат парите преку eBay ;). Не ми текнува точно како одеше процедурата, но знам дека имав некој fake USB од 128GB нарачано (претпоставував, ама ајде, си викам, да пробам ::)), му го избришаа профилот на продавачот, но продажбата сеуште стоеше на листа на нарачани работи немаше проблем, само што покренав case, по еден ден, веднаш ми ги вратија парите ;).

Штом е избришан профилот на eBay, изгледа веднаш случајот се превзема од страна на eBay и нема посредништво меѓу тебе и продавачот (логично ;)), затоа толку брзо изгледа и реагираа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."