Author Topic: Механички Теслин Трансформатор  (Read 11463 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #15 on 10.04.2014, Thursday, 11:17:22 (Edited 10.04.2014, Thursday, 17:57:28) »
Ете конечно и тој проблем го решив, еве слики ;D








Споено мислење: [time]10 Април 2014, 10:25:24[/time]
Инаку- моќноста е ~50W, варира, од трафо од нишки ТВ се напојува.
Следува видео  ;D
Јас веќе и го вратив на наставничката, но ќе пробам пак да го земам, божем ќе го проучувам ;) Сите знаете што ќе правам со него ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

beethoven

  • Guest
Се ти е добро но сликите се направени до многу блиску и затоа изгледаат големи искрите, мислам дека е подобро да ги направиш поголеми

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #17 on 18.02.2015, Wednesday, 15:26:22 (Edited 19.02.2015, Thursday, 14:24:21) »
Иии да.. Конечно секундарната намотка ја однесов на добар винклер, ја премота и се е океј. Ова го постирам тука за да не отварам нова тема, и да не бидам повторно суспендиран заради некој глупости. Ќе приложам неколку слики. Искра вади 8,5 центиметри. Сега моја цел е да го адаптирам да пренесува ел. енергија на 1 метар. И ќе го носам на натпревар. Прво треба да пресметам резонантна фреквенција..итн...итн. Доколку некој е заинтересиран да ми помогне слободно ПМ.

П.С Поздрав до КилоВолт за добрите слики.








Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
ААА, е браво дечки.Атанас биди искрен за што се ти помогна киловолт ;D ;D ;D ;D ;D.Се шалам а искрата е повеќе од очекуваното од овој теслин трансформатор. ;D ;D ;D.Со среќа на натпреварот :D :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Благодарам.. Точно е за Киловолт иии дава толку голема искра бидејќи е приклучен на пригушница од 40 вати. Но, искричарот многу ми загрева, за 30 секунди се усвитува и се намалува искрата.. Некој да ми даде предлог?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #20 on 18.02.2015, Wednesday, 20:49:11 (Edited 18.02.2015, Wednesday, 20:52:24) »
ААА, е браво дечки.Атанас биди искрен за што се ти помогна киловолт ;D ;D ;D ;D ;D.Се шалам а искрата е повеќе од очекуваното од овој теслин трансформатор. ;D ;D ;D.Со среќа на натпреварот :D :)
       Бараше средување, и го доби:
-наместо еден кондензатор 120nF, 1kV - 10 кондензатори по 10nF, 1,25kV паралелно
-секундарот е премотан со оригинална дебелина на жица бидеќи старата намотка беше исплеткана и правеше споеви
-наместо како што работеше првично на 15VAC, сега работи на 230VAC, преку 40W пригушница се разбира...  ;D
       И верувај ми, Заедно со Атанас во работилницата кај мене потрошивме минимум 2-3 часа за подесување на резонантното коло, на почетокот, со 8 навивки на примар, искрата беше мала и тенка, и Атанас се разочара, но како што намалувавме навивки искрата растеше, и растеше, и растеше, се до сегашната големина...
       Пресметките што ги направив кажуваат дека постигнавме фактор на моќноста од 85%, одлично за Теслин трансформатор (рекордот на најголем фактор на моќноста кај теслино трафо е 92%).
       Да напоменам дека има големи загуби во греење на искричарот и пригушницата (тера над нејзиниот максимум... Ја ограничува моќноста на 42W!)
Се на се: Искрата е одлична за 42W... Бараше работа, пресметки и пред се експериментирање- но тотално вреди... ;D Мислам дека поради сериското резонантно коло на пригушницата и кондензаторите, имаме напонско множење, тоа го објаснува фактот дека преку кондензаторот има наизменичен напон од 600VAC... ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
И заборави дека кажиш, дека бараше и пари .. :P

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Расправии на форумот не се толерираат, па сега вие продолжете...
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Отпор, остави го Цепенков и Конески и Рацин.Ова е Форум за електроника и такви изрази не се толерираат.Администрацијата со право реагирала и сега сите оние постови кои не се во контекст со темата ке бидат бришани!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #24 on 19.02.2015, Thursday, 17:25:27 (Edited 19.02.2015, Thursday, 17:28:19) »
Јас во теслини трансформатори не се разбирам, но знам што е скин ефект, го има и во радиотехниката. Сепак јас не би ставал прсти таму колку и да не е опасно како што се претпоставува. Читав порано на нет дека досега имало само 3 фатални случаеви од теслини транформатори. Настраданите биле буквално испржени како чипс. Како дошло то тоа не знам, ама ете се случило.
Мислам дека доколку пребарувате ќе најдете нешто подетално.
Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Читав порано на нет дека досега имало само 3 фатални случаеви од теслини транформатори. Настраданите биле буквално испржени како чипс. Како дошло то тоа не знам, ама ете се случило.
Сега јас ќе ти кажам нешто- има две заеднички работи за сите настрадани:
-Сите допирале заземјување (или биле доволно блиску за искрата да прескокне од нив до заземјување)
-Сите биле убиени од теслин трансформатор помоќен од 1kW...
-Биле испржени поради самиот скин ефект- толкава моќност да ти патува по површината на кожата сигурно ќе ја испржи....

       Овој теслин трансформатор работи со ~40W моќност, со 85% искористеност = ~34W. Напонот е 70kV, значи кон заземјување би течела струја од 34W/70000V=0,00048A=0,48mA. Тоа е безопасно. Кога го допираш се осеќа како да те боцкаат иглички на прстите... Сепак слабо, дури и по неколку минути, имав само мали и безболни третостепени изгореници... Додатен + е тоа што стоев на дрвена гарнитура... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Quote
Читав порано на нет дека досега имало само 3 фатални случаеви од теслини транформатори. Настраданите биле буквално испржени како чипс. Како дошло то тоа не знам, ама ете се случило.
Сега јас ќе ти кажам нешто- има две заеднички работи за сите настрадани:
-Сите допирале заземјување (или биле доволно блиску за искрата да прескокне од нив до заземјување)
-Сите биле убиени од теслин трансформатор помоќен од 1kW...
-Биле испржени поради самиот скин ефект- толкава моќност да ти патува по површината на кожата сигурно ќе ја испржи....

       Овој теслин трансформатор работи со ~40W моќност, со 85% искористеност = ~34W. Напонот е 70kV, значи кон заземјување би течела струја од 34W/70000V=0,00048A=0,48mA. Тоа е безопасно. Кога го допираш се осеќа како да те боцкаат иглички на прстите... Сепак слабо, дури и по неколку минути, имав само мали и безболни третостепени изгореници... Додатен + е тоа што стоев на дрвена гарнитура... ;)

третостепени изгореници??? знаеш ти колку е третостепена изгореница?? ќумур кога ке ти се направи кожата тогаш е трето степена изгореница...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Веројатно мислеше на прв степен изгореници (црвенило на кожата без едем).

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #28 on 19.02.2015, Thursday, 23:52:26 (Edited 21.02.2015, Saturday, 13:57:08) »
@slidermc: Не мислев на прв, мислев на трет степен, кожата пожолтена на врвот на прстот, имаше јагленисани точки.. Сепак, за 2-3 дена ми помина со маст против изгореници... Кога се работи со изгореници од струја, ретко се првостепени или второстепени, струјата ја гори кожата... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #29 on 20.02.2015, Friday, 19:17:43 (Edited 20.02.2015, Friday, 19:20:00) »
Што викаш трет степен биле.Скоро јагленосано.Болен е третиот степен сепак не е за играње но ќе помине имам еден спомен од високо напонски трансформатор од телевизор ме изгоре ептен затоа пази со високиот напон но си поминал подобро ти. 8) 8).Сепак се работи со голема претпазливост 8).Каде каде е појак од првите слики.Ти кога си го поправал. 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш