Author Topic: Обука за нови радио оператори 10/2014  (Read 1446 times)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Во организација на радио клубот Видик - Z37FER денес започна обука за нови радио оператори. Предавањата ќе се одржуваат во просториите на училиштето за слепи и слабовидни лица “Димитар Влахов” – Скопје, секој четврток во 14:00 во траење од околу час и половина. Обуката ќе ја води Трајко - Z35A а треба да бидат вклучени и други радиоаматери. Предавањата е предвидено да опфатат разни теми од радио оператерство, радио гониометрија како и морзеова азбука. На првиот час се појавија 5 деца, ученици во училиштето Димитар Влахов. Ми беше речено дека постои можност во обуката да се вклучат и други заинтересирани лица.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
може и некои постари (23 години) како јас да се приклучиме??? :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Радиоаматерите не познаваат граници, националност, возраст, раса....
секој што сака да научи е добредојден.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ке гледам да дојдам утре ако не се задржам многу по работа со татко ми, ако не се гледаме следниот четврток...ако немам работа :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)