Author Topic: Прекинувач со индуктивен сензор  (Read 2869 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прекинувач со индуктивен сензор
« Opened on 14.03.2012, Wednesday, 15:22:40 »
Еве една интересна идеа,едноставна со малку делови.Човеков ја направил за кога ке ја запали столната ламба,по пат на индукција и неколку едноставни компоненти,преку релеј вклучува цел низ други уреди.Поентата е што сензорот за ова намена е направен од десетина намотки на изолирана жица намотани на напонскиот кабел на ламбата,Останатото е транзисторски склоп,за чија намена можете секој посебно да се одлучите.Сето тоа го собира во една дозна на продолжниот кабел.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oва не е слично со фи склопка?Ако е доволно брз и осетлив склопот може да се направи добра заштита од струен удар.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па може да се најде и за тоа. ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Па може да се најде и за тоа. ;D
Tреба ептен добро да се измери колку милисекунди му требаат за да уклучи/исклучи дека ако не е доволно брзо не отепа струјата :D.Исто така и релето по тромаво е,мислам дека побрзо ќе биде ако е со тријак.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Исто така и релето по тромаво е,мислам дека побрзо ќе биде ако е со тријак.

Да, ама си ограничен на моќност на потрошувач ;). Може да се извведе и со триак, ама да не ја надмашиш максималната струја низ триакот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Интересна идеја.. Ама мора да го избланкираш горниот слој од кабелот за да се одвојат фазата и нулата.. Ако намотката ја намоташ околу комплетниот кабел нема да работи  :o
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Интересна идеја.. Ама мора да го избланкираш горниот слој од кабелот за да се одвојат фазата и нулата.. Ако намотката ја намоташ околу комплетниот кабел нема да работи 
Па токму така е и преставено на шемата намотката стои на фазниот проводник  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Интересна идеја.. Ама мора да го избланкираш горниот слој од кабелот за да се одвојат фазата и нулата.. Ако намотката ја намоташ околу комплетниот кабел нема да работи  :o

Може да се направи колото да реагира и на двата проводника (без да се одделува фазата од нулата од кабелот), но треба многу поосетливо да се направи самото коло. И во тој случај, пазете да не ставите мобилен телефон или радио до „антената“ ;D. Ќе гледате light show ;D. А можно и со веќе дадената конфигурација да се случува тоа, кој знае ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Quote
Интересна идеја.. Ама мора да го избланкираш горниот слој од кабелот за да се одвојат фазата и нулата.. Ако намотката ја намоташ околу комплетниот кабел нема да работи 
Па токму така е и преставено на шемата намотката стои на фазниот проводник  ;)

Па да де, и јас тоа го гледам, ама сакам да кажам дека ако веќе го бланкираш кабелот... Не е токлу практично како што изгледа на прв поглед...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Прекинувач со индуктивен сензор
« Reply #9 on 14.09.2012, Friday, 09:42:04 (Edited 14.09.2012, Friday, 12:59:11) »
Почитувани,

Овде во шемата, жицата што се намотува, има улога на капацитивен дојавувач.

Сакам да кажам дека жицата сензорира електрично поле, преку капацитивноста која ќе се појави помеѓу кабелот и намотаната жица. Другиот крај од жицата виси, не е никаде поврзана. Би требало истиот ефект да се постигна и ако поставиме фолија.

Работи на сличен принцип како оние фазометрите кои имаат внатре батерија, FET, LED; оние што се изработени без тињалица, туку со LED.

Како што кажа GigaWatt, треба да работи и на целиот кабел.... со по-осетлива електроника; како што ваквиот фазомер свети и на кабел. Прекинувачот треба да биде поставен пред овај жица-сензор (прво прекинуч баш на фаза, па потоа жица-сензор) за да пали-гаси, и да баш низ прекинувачот (се прекинува) минува фазата; доколку не е фазата прекината (прекината е нулата, а фазата оди директно) ќе треба да се заротира кабелот, да си ги сменат местата фазата и нулата во кабелот.

Укажувам дека нема случност со принципот на работа со FI(D) склопка, каде со некој вид струен трансформатор се мери разликата на струите помеѓу фазата и нулата.

Поздрав,
mkfe.