Author Topic: PWM Контрола за мали мотори  (Read 11771 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #30 on 26.02.2012, Sunday, 18:34:07 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:19:44) »
Не, од батка првата шема што ја има поставено на претходната страна, оваа




Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #31 on 26.02.2012, Sunday, 19:02:02 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:02:17) »
Јас ја направив шемата од првиот пост но во симулатор и работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #32 on 26.02.2012, Sunday, 21:45:13 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:02:31) »
во што симулатор ја правеше ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Circuit Wizard
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #34 on 16.03.2012, Friday, 18:44:49 (Edited 16.03.2012, Friday, 19:58:58) »
ја направив оваа шема од batka и puknati и одлично работи. Мислам дека наместо 50к тример може да се стави некој со поголем опсег како 100к за да се намали бројот на вртежите за уште повеке.

Само приметив дека грее NE555 кога ке намалам на вртежите, а 1N4148 диодите одма прегреваат и се врели, дали и кај вас е исто ?

Дали некој знае што функција има таа диодата што е кај моторчето ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пробај зголеми го отпорникот од 47 на 100оми види дали ќе се намали греењето.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
зошто тоа, има грешка во шемата или?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
зошто тоа, има грешка во шемата или?
Не,нема,само пробај со поголема вредност на отпорникот,да влече помалку струја мосфетот.Види пробај стави од 100оми,дали ќе се намали греењето...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види да не си го згрешил отпорникот (на шемата на пукнати) дека нема шанси да греат толку диодите...или па види стави некој мили амперметар во серија со една од диодите и види дали струјата ке се менува и колкава ке биде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
едино наместо таа скапа диода ставив 1N4001 ама нема логика баш тоа да е проблемот.
Башка на шемата од првиот пост од Девил на истото тоа место стои токму 1N4001, така да еве причина плус дека не е до неа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не би требало да греат...а и зашто скапа, и таа и таа диода се исто пари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #41 on 26.03.2012, Monday, 14:01:47 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:20:05) »
Не, од батка првата шема што ја има поставено на претходната страна, оваа

[/URL]


Ја изработив оваа, при проба воопшто не грее, немаше ни ладилници, на вентилатор од фен.
незна дали се постират од фб вака
Code: [Select]
https://www.facebook.com/video/video.php?v=366904423341145

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Јас  го пробав регулаторот само на кратко, околу 5 минути работеше моторче од бришачи од кола, не обрнав внимание дали грее интегралното коло, мосфетот не грееше и покрај тоа што немав ставено ладилник, наместо МБР диодата која е мислам околу 120 денари ставив 2 1Н5408 диоди паралелно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На припремите за такмичењето на КМТ Народна Техника ми донесоа еден слкоп направен по ова шема ,кој добро функционира

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а колку пари е таа 1Н5408 ?
Ма да не знам зошто мора и таква а не некоја 1N4007
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.