Author Topic: Ми треба помош во врска со фен контролер на LG LH-D6230?  (Read 1092 times)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Ми треба помош во врска со фен контролер на LG LH-D6230?
« Opened on 21.05.2011, Saturday, 17:36:11 (Edited 08.09.2019, Sunday, 06:57:19) »
Здраво момци имам проблем со двд плееров грее многу. сега јас му ја најдов фан контролата и дали мозе да ми кажете како да направам да се уклучува фенот порано?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Намали ја вредноста на зенер диодата (на напонот на пробив на зенер диодата), од 5.1V на некоја помала вредност, пробај со 4.7V или со 4.3V, ако не функционира со толку мала промена, стави и 3.9V или 3.3V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Денес ќе купам неколку диоди и ќе пробам
фала на помошта )

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Извинете што не пишав до сега но со диодите немав успех , бидејќи пак плеерот бесе многу топол а кулерот прекасно се пушташе така да најдов извод од 6в и директно го приклучив кулерот на него и сега плеерот е постојано млак односно нема екстремни температури )

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби требаше да пробаш и со штелување на R324 и R325 да го наштелуваш температураниот threshold, но штом и вака ти врши работа, ОК ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
TH300 не термистор ?, со загревање му се зголемува отпорот и уклучва вентиалторо како лади се намалува отпоро струјата тече низ него и исклучува вентилаторот, него треа да го смени зенерката дава некој референтен напон за да уклучва исклучва транзисторот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
него треа да го смени зенерката дава некој референтен напон за да уклучва исклучва транзисторот

Па пробал да го направи тоа и не функционирало, односно не се намалил температурниот threshold, иако не прави баш некоја логика зошто со промена на зенерката не се намалил, но треба да се направат мерења за да се утврди ;). Како и да е, и со промена на отпорниците може да се проба ;). Со некоја комбинација на отпорници и зенер диода, сигурно ќе се добиде посакуваниот температурен threshold ;). За да не се експериментира премногу, ќе треба и некои пресметки да се направат, но не е задолжително ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Па пробав со неколку различни и постојано вентилаторот се пушташе дури кога плеерот ке почне да грее многу , а тоа да менувам околни отпорници ми се виде барем во тој момент непрактично и земав измерив со унимер во таа околина да видам кај има некој соодветен извор на напон за 6цм вентилатор и така го приклучив , сега тој дува нонстоп и воедно плеерот не загрева претерано )