Author Topic: Помош поврзување на соларен панел со грејач од болјер  (Read 4775 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Помош поврзување на соларен панел со грејач од болјер
« Opened on 20.09.2020, Sunday, 23:28:42 (Edited 21.09.2020, Monday, 12:21:38) »
Имам неколку прашања и потребна ми е мала помош. Сакам да поврзам соларен панел со болер (класичен болјер 220VAC). Затоа што во зграда не е изводливо да се влечат цевки сакам да ја искористам следнава шема и болјерот да се поврзе директно преку инвертер.



Колку е изводливо и дали се исплати? :)

Прашања:

1. За колку време ќе се полни батеријата од 12V, 100Ah доколку се користи пример соларен панел од 12VDC,500W? p=u*i, i=p/u=500/12=41.6A . Дали тоа значи дека за 1 час ќе наполни 41Ah доколку напонот на панелот е постојано 12V? Каков панел да се стави?
2. Дали е доволно инвертер 2kW,220VAC ако грејачот на болјерот е 2kW?
3. За колку време ќе ја испразни батеријата при товар од 2kW?

Благодарам  :D
loading...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
1. 20 тина саати, со тек на време повеќе. Имаш загуби. Акумулаторот не голта све што му се сервира, ако го полниш со 46А ќе го спржиш за 3 дена. Стационарните акумулатори се поиздржливи но со интензивно користење сепак нема да траат долго. Имаат работни саати или полнења и кога ќе ги потрошиш тоа е тоа, треба да ги смениш и не се ефтини. 
2. Како не би го "возел" посројано на максимум инверторот, итреб д земиш нешто појак инвертор, значи 2kw + 30% загуби, најмалце 2600 w, но јас би ти рекок 3kw.  Едино оди во предвид 2kw некој хај енд т.е. високо квалитетен инвертер, во кој најверојатно овие загуби му се пресметани плус има луфта.
3. Па, 2000/12 =166А, несметајќи загуби, сосе загуби грубо земено батеријата ќе држи пола саат. Стационарните батерии ( старите, со новите може е поинаку) препорачано е да се празнат со струја 1/10 од капацитетот, односно ако имаш батерија од 100ah може да ја празниш со 10А... што значи ти требаат 20 вкви акумулатори, што е малце безвеза.
Но, тука се сончевите колектори за вода, кои се далеку попрактични од 20  акумулатори , и на една тараса од 5м ширина најверојатно ќе ти овозможат 60-70% од потребите за топла вода барем 200 дена во годината и тоа на долг период, пошто одржавањето е минимално со што ги прави погодни за топлење вода. Секако тарасата треб да е на југ.
Батериите општо се голем проблем, за било која индустрија, инљку нафташите одамна ќе беа заборавени.
Идеално би било цела вертикала да се усогласите и да инсталирате соларни панели за топла вода. Само тоа е тешко изводливо кај нас.
Има два (еодуша повеќе ) системи на топла вода, едниот ситем е истата вода да врви в панели, и тој систем не би ти го препорачал, а другиот е со бољер со изменувач, односно во бољерот има башка цефки низ кои врви загреан антифриз, кој пак е загреан во панелите и е на некој многу помал притисок за разлика од овие првиве. Овј систем е нешто поскап, но далеку по стабилен, по долготрен и по веродостоен. И ако се зезне нешто ќе истечи само антифризот и тоа е тоа, во спротивно кај првиот систем цел систем е поврзан на градската мрежа за водоснвдувње, значи ќе течи додека не заприш некој вентил. Капак во првиот систем ќе ти се збира 'рѓа, бигор нечистотии, вториов систем еднаш го полниш со антифриз и дестилирана вода и раат си следните 10 години....
Одприлика тие се моите познавања за оваа област.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку е изводливо и дали се исплати? :)

Изводливо, да... дали се исплати, не. Барем не со цените на сите посебни делови кои ги спомна (значи со конверзија на енергијата во електрична, па пак во топлинска). Прво, ќе имаш многу загуби, второ, многу скапи се сите делови за изградба на ваков систем (интертер, фотоволтаични панели, акумулатори, итн.). А и животниот век на акумулаторот ќе му го истрошиш за 2, 3 дена. Тие не се наменети да континуирано (половина час, час) влечеш од нив по 100, 150 ампери. Тоа да, ама само при палење на колата, краткотрајно. Така да, сметај дека ќе треба барем 4, 5 такви да ставиш за да се растоварат доволно за да не се оштетат по неколку дена користење.

Скапа инвестиција, во секој случај. Ќе ти се исплати тек по 10, 15 години, а тогаш таман ќе треба да менуваш пак панели. ::)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Башка акумулатори се за овие намени, не се тие за кола, но и тие не се семоќни, и даваат 1/10 од капацитетот. Може да даде и повеќе, ама ќе види зорт ...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Убаво си измислиле луѓето сончеви колектори за топла вода, не треба ни акумулатори, ни инвертори.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Убаво си измислиле луѓето сончеви колектори за топла вода, не треба ни акумулатори, ни инвертори.

Со тоа што треба цевки за се тоа да пушташ, но, во конкретниот случај...

Затоа што во зграда не е изводливо да се влечат цевки сакам да ја искористам следнава шема и болјерот да се поврзе директно преку инвертер.



Вакви работи во станбена зграда се многу тешко изводливи... се исплати само ако цела зграда се согласи на ваква инвестиција. Во секоја друга комбинација, единствено место каде што би се исплатело нешто вакво е куќа.

И јас имав размислувано на оваа тема и сватив дека во зграда не се исплати. Ако веќе сакаш да скратиш на сметки за струја, размисли за купување на проточни бојлери и нови апарати во домаќинството (нови и економични фрижидери и фризови, микробранови печки, итн.). Со тоа ќе се искомепнзира потрошувачката на струја на бојлерот, а нема да чини колку инвестиција во фотоволтаични панели, ивертори и слични работи.

А и помал бојлер. Нашиот дома што го имаме е 50 литри. Повеќе од доволно е за еден човек да се избања, а се загрева за 20 минути ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Па вака треба жици да тегниш :)
Абе сега ти е таман 50 литра.... xD
Фрижидерите секако се економични, таков им е принципот, фризојте не знам што ти се :) технички на тараса или на надворешен ѕид можеш да обесиш соларни колектори за вода и се исплати, ама нема на ништо да личи а не знам и законски дали е изводливо, може да се појават и други компликации, башка ајде на 2ри ќе се испентариш некако ќе ги заштрафиш, ама ај на 10ти? По мое ако се покрие цела јужна страна  летно време ќе добиеш заштита од топлина, зиме секако нема да те загреат зраците преку ѕид, но таа тежина треба некаде да се држи... али да е плански и колективно по мое има есап.

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
За овој случај наједноставно е следново,
Примарен бојлер од 50л и секундарен бојлер од 100л.
Има фотонапонски панели со димензии 600мм х 1200 мм ,напон 70V, 1A  ЦЕНА 10ЕУР овде во Македонија.
Поврзуваш три сериски и добиваш 210V . Број на  вакви модули према потреба и место на поставување. Ги поврзуваш дирекно на греачот.
Зашто е потребен секундарен бојлер?
Тој е акумулатор на топлина кога ќе се загрее примарниот бојлер на потребна температура.
Со термостат се командува кој бојлер се грее.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Има фотонапонски панели со димензии 600мм х 1200 мм ,напон 70V, 1A  ЦЕНА 10ЕУР овде во Македонија.

Кај ги има овие кај нас, да не си утнал една нула можда?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Не е грешка,
Братствоинох  Охрид ги продава по цена од 10 еур +ддв, неупотребени нови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па вака треба жици да тегниш :)

Жици е полесно да монтираш од цевки. Можеш како сакаш да ги пушташ, плус може и да висат, свитливи се, отпорни на сонце, не се толку дебели, итн.

Абе сега ти е таман 50 литра.... xD

Да да, таман е, нема проблем ;). Брзо се загрева, тоа му е голема предност ;). За што и да ти треба, за 20, 25 минути имаш целосно загреан бојлер на „двојка“ (од прилика), а тоа е повеќе од доволно топла вода за да кога ја измешаш со ладна, да имаш вода за едно бањање, плус и останува.

Фрижидерите секако се економични, таков им е принципот, фризојте не знам што ти се :)...

Не не, постарите модели повеќе струја им трошат моторите. Не ради друго, повеќе гееја моторите. Ене гледам колку грее моторот на фризот нов што го земав и на тој пред него што го имав. Кога работеше моторот, на тој стариот (претходниот), не можеше да го допреш, чуреше. Овој сега, новиов, no frost... едвај загрева... топол е, ама далеку од жежок, а повеќе лади во однос на претходниот. Ставаш од пластикине со вода за коцки лед, за еден час е целосно замрзната водата. Со претходниот, ехееееее, дур да замрзне, може и 3, 4 часа да поминат... и тоа само за да не тече од тоа пластиката, инаку внатре не е замрзната.

Не не, поефикасни се новиве, нема збор. Сметката за струја сама си кажува. Немам ништо сменето друго, освен фрижидерот и фризот, од лани до сега. Претходно плаќав 3000 до 3500, зависи дали е лето или зима. Од тогаш наваму, откако сменив фриз и фрижидер од 2000 до 2500. Последниов месец ми дојде 2900, ама знам зошто, ради климата, почесто ја пуштавме последниов месец, многу топло беше.

Има фотонапонски панели со димензии 600мм х 1200 мм ,напон 70V, 1A  ЦЕНА 10ЕУР овде во Македонија.
Поврзуваш три сериски и добиваш 210V . Број на  вакви модули према потреба и место на поставување. Ги поврзуваш дирекно на греачот.

И што добиваш? 210V (плус, тоа е еднонасочен, за да биде еквивалентен на наизменичен, треба со корен од 2 да ја делиш таа вредност, што значи дека ќе треба 5 да врзеш, односно (5 * 70) / 1.41 = 350 / 1.41 = 248V~) и 1A. Ај жити се, кажи ми што ќе праиш со 1A на 248V ;D. 250W моќност... максимум осмина од моќноста на 2KW греач, колку што скоро сите бојлери имаат ;D. Ќе ги гњавиш панелите само, ништо нема да постигнеш.

Значи, треба да врзеш по 8 во паралела, па тие 8 потоа со по 5 такви исти 8 паралелно врзани... значи 40 панели треба да земеш за еден бојлер ;D... ако имаш и нива твоја до зградата, да, се исплати ;D.

Плус, ова решение функционира само преку ден... односно дур има сонце... кога ќе снема, топки кантарови, топла вода нема ;D... барем не преку овој систем.

Тој е акумулатор на топлина кога ќе се загрее примарниот бојлер на потребна температура.

Значи јас неам друга работа, само бојлери ќе стаам низ станот ;D.

Види... овие решенија се добри, ама за во куќа. За во стан, не иде така. На располагање го имаш просторот во станот, евентуално нешто надворешен дел за ако ставиш клима и толку. Немам намера да го полнам станот само со бојлери, примарен, секундарен, ваков таков... плукни му се ако треба да го препраам цел стан за 200 денари минус на сметка за струја.

Кај ги има овие кај нас, да не си утнал една нула можда?

Ова е башка муабет, 100% е утната една нула... 10 евра 70V панел ;D.



Мое лично мислење за проблемот со високи сметки за струја поради бојлери е беспредметно. Грејте си бојлер на евтина тарифа (сеуште ја има) и така ќе заштедите.

Евентуално, ако ви дозволуваат финансиите и просторот, монтриајте си бојлер на плин. Има и такви. Не се скапи системите, преправки има минимални, а боца менувате еднаш на 2 или 3 месеци, зависи колку често се бањате. Вујко ми има ваков ставено, живее заедно со братучетка ми и братучед ми. Братучетка ми сигурно се бања барем еднаш дневно, вујко ми братучед ми... два пати, три пати неделно... зависи од годишно време. Епа со такво трошење, 500 денари за плин фрлаа еднаш на 2 до 3 месеци.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
DS, бараше помош  за примена на солрни панели за загревање вода .Јас се потрудив да му одговорам стрикно на неговото прашање.
Цената на панелите кои ја напишав е (со букви) десет евра + ддв.
Треба да се направи пресметка во однос колку сака да постави панели и да се избери греач со соодветна снага,сигурно многу помала од 2кв.
GigaWatt, електрогреачите не препознаваат права од неизменична струја, не се електромотори.
 Големата акумулација на топла  вода дозволува користење и во денови кога нема сонце.
Точно за станови е проблем  монтирање на каков и да било соларен систем за загревање на топла вода, но мојот предлог  се темели на минимална инвестиција и што побргу враќање на истата

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имаш некој линк за овие панелите, нема шанси толкав панел од метро и дваесе да е 10е. ???
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Вакви акумулатори се потребни за акумулирање од фотоволтаични панели, изгор скапи се!


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Може и болер со 2 греачи, има...
Крема, да скапи се ...