Author Topic: Малку помош :)  (Read 2146 times)

Offline mator4e

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Малку помош :)
« Opened on 22.02.2012, Wednesday, 23:49:10 »
Здраво јас сакам да прашам нешто иако не сум баш со многу искуство во електро :)
дали ке може да се поврзат
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5218.0со
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3690.0и дали ке има доста добар домен и квалитетен звук ...
и уште едно прашанје од каде можам да ги набавам деловите и дали се скапи ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Малку помош :)
« Reply #1 on 23.02.2012, Thursday, 00:07:52 »
друже да не те обесхрабрувам, ама чим си почетник со електроника РФ техника е многу зафркната работа...има мноооогу големи шанси да не ти проработи склопот од прва па за џабе да даваш пари за нови делови...и 20W ако се исфилтрирани тогаш тоа е голема моќност, а ке има голем домет... ама сепак...ако си ептен почетник со електроника не се зафаќај да правиш толку сложени проекти, особено од РФ техника...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline mator4e

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Малку помош :)
« Reply #2 on 23.02.2012, Thursday, 00:19:25 »
не сум баш некој нов почетник имам некое искуство ...имам завршено средно електро ама не сум многу рабоел на вакви шеми ...па затоа и прашав а незз од кај да ги набавам деловите ако можете да ми помогнете и во тоа :) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Малку помош :)
« Reply #3 on 23.02.2012, Thursday, 00:22:42 »
RF транзисторот ќе биде најтежок за наоѓање, а и да го најдеш некаде, најверојатно ќе биде мноооооогу скап.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Малку помош :)
« Reply #4 on 23.02.2012, Thursday, 00:29:31 »
Прво,може и факултет да си завршил ,а пак да бидеш почетник во овие работи.Се е до пракса и бара време и малку подолга практична работа. Второ,текстот и шемите се дадени како репер,а во пракса треба да совладаш еден куп препреки и непознати.Започни ти со некои поедноставни работи,па откога ке направиш десетина разни уредчиња можеби ке одиш на поголема работа.Трето.Законот ги ограничува овие уреди и секое емитување без дозвола,концесија и доделена фреквенција од страна на АИК се смета за прекршок кој се казнува,парично и со други казнени одредби.Значи,постои граница на толеранција.Четврто ,ако не знаеш каде деловите да ги набавиш... прво оди на поглавјето*Предаватели* и полека,без брзање,прелистај ги и прочитај сите постари постови.Ке научиш доста работи,па потоа ке помогнеме да направиш нешто. Значи,прво малку теорија ,па потоа дискусија и прашања- и не во стил- колку ке ме кошта..?!?! Секогаш знаењето кошта повеке одошто ние мислиме! ;D

Offline mator4e

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Малку помош :)
« Reply #5 on 23.02.2012, Thursday, 00:43:20 »
океи...значи јас сум на почеток од овие работи ...и ќе ми треба доста долго време за да ги свикнам овие работи ..ви благодарам за тоа сто ми помогнавте :) :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Малку помош :)
« Reply #6 on 23.02.2012, Thursday, 00:50:22 »
не дека некој несака да ти помогне, ама ти викаме дека шансите да не успееш со изработката се големи, а и 20W од засилувач се многу...ти ако сакаш прави го засилувачот, ако има нешто нејасно прашај, ама знај дека ти треба многу големо искуство за работа со RF техника
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Малку помош :)
« Reply #7 on 23.02.2012, Thursday, 00:53:54 »
Почетници и RF не иде ;D ;). Јас имам некое искуство, па пак, не се нафаќам да работам RF ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Малку помош :)
« Reply #8 on 23.02.2012, Thursday, 01:11:07 »
Ајде започни од ова четиво.На српски е,во оригинал.Добро е за почетници и еве кој сака малку да се информира и едуцира.Ако не е нешто јасно,ке се потрудам да бидам добар ментор  ;D

Offline mator4e

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Малку помош :)
« Reply #9 on 23.02.2012, Thursday, 02:30:44 »
фала мн :) ако затреба нешто ке прашам  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Малку помош :)
« Reply #10 on 23.02.2012, Thursday, 10:56:34 »
Еден радио електроничар рече: Радио електрониката е електроника над сите електроники.
Тоа што имаш завршено електро не има никаква придобивка доколку немаш искуство со радио техника, а за такво искуство се почнува од ФМ буби па се натака. Иначе како што тргна, ке го купиш тој транзистор од 50-100  евра и со твоето искуство веднаш ке го прегориш и ке се разочараш и откажеш од радио техника за цел живот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Малку помош :)
« Reply #11 on 23.02.2012, Thursday, 16:20:59 »
Здраво јас сакам да прашам нешто иако не сум баш со многу искуство во електро :)
дали ке може да се поврзат
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5218.0со
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3690.0и дали ке има доста добар домен и квалитетен звук ...
и уште едно прашанје од каде можам да ги набавам деловите и дали се скапи ???


Делови зависи каде живееш ако си од СК.. можеш во БТ во ГАЦ во Логин... а од другите градови само знам една АЛФА електроник ама незнам точно во кој град беше