Author Topic: Каде треба да се приклучи звучникот на ова шема за фм приемник ???  (Read 2562 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не, конкретно радиото ги слуша сите сигнали кои се со фрекфенција од 50 па се до 110 или 120MHz.
На 64,75МХз тие е МТВ1 а од 88-108МХз ти се сите комерцијални радиа (и 106) а од 108 до 138MHz се AIR фрекфенциите, значи ако идеш во Скопје во цел град се на 109 или 110МХЗ се слуша еден момак како кажува некои си координати, температура и што ти ја знам на англиски јазик.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
јас овде ко шо гледам...не е цела шема искористена....  :-\

Let's make things better.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не555 до 108 мега херци работи ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бицикле,очигледно не ти оди со приемници.Еве ти нешто полесно,па ке можеш 106 да факаш без проблем.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не,не, нема да го правам, само ме интересира кој се границите на не555, во првиот пост(предавателот) е со не555, муабетот ми беше до колку херци работи не555.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
NE 555 е тајмер и не работи на високи фреквенции.Има * финта* со мултипликација на основниот осцилатор и тоа е применето само во една шема досега ,како ФМ укт предавател.Во ова шема што ти ја презентираше 555 е само НФ осцилатор  чии импулси го модулираат излезот на предавателот.Еве и даташит па провери информации