Author Topic: Помош околу проблем со светло на полнење  (Read 1215 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Помош околу проблем со светло на полнење
« Opened on 10.12.2013, Tuesday, 23:19:23 (Edited 11.12.2013, Wednesday, 02:35:08) »
Како што можете да видите подолу на сликите се работи за ова светло на полње. После година и нешто користење кога смемувасе струја светеше околу 5 часа сега откажа максимум што свети е некои 30 секунди, јас се совневам во батеријата е сега се продава ли кај нас некоја ваква батерија ана не да е поскапа од самото светло, ели пак би можел ли да го искористам да може да го приклучам од аколмулатор од кола имам слободен дома колку би светело со него.Ели пак предложете нешто вие

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се разбира до батеријата ќе биде - па земи инструмент во рака и мери! Полни ја и види колку напон држи и како тој паѓа(со која брзина!).На 12V не можеш директно,бидејки батеријата е 4 V како што гледам:Треба да направиш некој регулатор од 12 на 4 V.











Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
паѓа многу брзо напонот

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па нема друго освен батеријата! Еве еден склоп за регулација од 12 на 4 V

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Среди си ја темата но не ги вади сликите од attachment.

2.12. Забрането е прикачување (upload-ирање) на слики со привремен каратер на форумот, без разлика на нивната големина. Во оваа група спаѓаат сликите кои се наменети за теми во секцијата „Огласи и понуди“, слики чија цел е забава на членовите на форумот и слики од комерцијални електрични уреди кои сакате да ги поправите или презентирате на форумот. Во оваа група не спаѓаат шеми, слики од некои навистина ретки компоненти или електронски уреди. (Правилото се исклучува доколку администрацијата на форумот процени дека треба да биде исклучено во конкретната ситуација.)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."