Author Topic: Растерувач на кучиња  (Read 4827 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Растерувач на кучиња
« Opened on 23.04.2014, Wednesday, 23:21:57 (Edited 23.04.2014, Wednesday, 23:25:14) »
Се повеќе слушаме за кучиња-скитници кои се шетаат и во строгите центри на градовите и напаѓаат минувачи.Е,па имаше скоро кај мене еден таков случај - и бабата и детето се исплашија прилично.Човекот  ,чие дете  беше нападнато ми даде идеја да направам уред за растерување кучиња со ултразвук ,нешто како привезок за кучиња,со батерија внатре ,која дете или стар човек би го носел со себе за одбрана од вакви  ѕверки.Е сега кога барав шема,некако наједноставна ми дојде ова шема која е предложена долу само дадената монтажна шема некако не ми е точна ( ако некој ја прави според неа нека си ја провери).Јас ке ја правам на универзална плочка и ке ви ставам и некоја слика и секако искуство.Значи NE 555 + piezzo+ нешто ситни делови.Со тастер го активирате осцилаторот над 30 Кхз ,а пиезот дава звук кој ги брка кучињата(им смета!).Е сега прво пробајте на некое мирно куче и вртете го тастерот додека ја погодите правата фреквенција или ако не бива - бегајте побрзо! ;D
Трафото мотајте го на феритно стапче долго 2-3 см и со промер 3-4 милиметри.Не е многу критично.Примарот 63 намотки лак жица 0,25мм,а секундар 15 намотки жица иста димензија.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #1 on 24.04.2014, Thursday, 22:41:05 »
Би ти биле благодарни доколку ни кажиш дали работи или не, нормално откако ке го пробаш  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #2 on 26.04.2014, Saturday, 18:11:06 (Edited 03.05.2014, Saturday, 11:16:42) »
Ах бре луѓе до што ја доведовте работава батка постираше обичен осцилатор што генерира фреквенција од прилика не ме држете за збор 23 или 22 килохерци а може и до кај 30 килохерци.Кучето е најоседливо на 28 килохерци и почнува да се плаши ова го гледав на една емисија.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #3 on 26.04.2014, Saturday, 18:37:12 (Edited 03.05.2014, Saturday, 11:17:42) »
Кучето  е најосетливо на ултразвук во првата декада спаѓа значи може да издржи фреквенции до отприлика 24 килохерци а потоа се плаши.Во емитер го пишуваше ова во бројот девет 2013 година растерувач на кучиња.Слична шема како на батка само кај хорната имаше ТДА2030 како за побуда и вадеше неколку вати значи доста јако ја имам шемата затоа зборам.Има на шемата потенциометар на кој се штелуваше осцилирањето и дури викаа авторите пазете како го нагодувате овој уред пошто ако го ставите потенциометарот до крај ќе направите фреквенции преку 30 килохерци и кучето ќе умре.Тоа се болки за него многу високи фреквенции му биле се плашело.Истотака и мачките тие може да издржат до 50 килохерци.А лиљаците се најотпорни.Тие комуницираат со ултразвук.Но во емитер неможам да се сетам кој број сега беше имаше и бркач на лиљаци.Осцилаторот генерираше високитонови и се користеше специјален звучник.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2076.0Еве Скулс убаво кажал он е практичар ии мене ми се има десено истово.Ете за што служи ова.Не за бркање инкасатори. 8).Внимателно со ова оваа шема од батка не е опасна за кучето но имам видено појаки осцилатори.Важно е ако отиде над 30 килохерци тоа е смрт за кучињата.Во емитер на шемата фреквенцијата се одредуваше според равенката.f=1/R1*C1.И за кучиња е најдобро ако добиете 28 килохерци.Така вика авторот.Значи требаше да се пази на вредностите на отпорникот и кондензаторот за само да се бркаат кучињата.А не да претераш.Сите кој ги прават овие осцилатори го знаат ова и се придржуват до тоа. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ZAPCE

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #4 on 26.04.2014, Saturday, 20:28:13 (Edited 27.04.2014, Sunday, 22:41:14) »
Јас само можам да ви потврдам дека овие апарати ги има.Јас имав купено од Београд за куче и кога ќе го притиснеш тастерот кучето бега како лудо,ама не се дешава исто со сите кучиња кај некои реагира кај некои не.ако го најдам апаратот ќе ви пооставам слики од шемата и штампата.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #5 on 26.04.2014, Saturday, 21:12:02 (Edited 26.04.2014, Saturday, 21:18:45) »
Убаво од твоја страна.Ако можеш да ја сликаш шемата супер.Но тоа е тоа за некои кучишта треба малку поголема фреквенција.Но никогаш па и не се претерува со фреквенцијата.Токму тоа е целта да бега како лудо а да не го убиеш.Но принципот на работа е тој дали ќе се користи NE555 или некое друго интегрирано коло.Тоа е сега зависи од високотонската хорна.Но можат да се користат и мали пиезо базери.Тоа е интересно.Бидејќи така ќе биде склопчето помало и ќе може да носи во џеб да биде мало.Исто така може да се користи и базерче од новогодишна честитка и тие не работат без драјвер.Не работат како пиезо базерот врзи плус минус и крај ќе пишти јас имам направено драјвер за звучниче од новогодишна честитка и стварно пишти.Има шеми со NE555 како осцилатор со фреквенција на осцилирање 28 килохерци или 30 килохерци тоа би било супер ќе бегаат кучињата.Ако го најдеш апаратчето сликај го ;D.На 30 килохерци ќе бега секое куче од тебе. 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #6 on 29.04.2014, Tuesday, 11:25:34 »
Ја направив ова шема и тоа со варјанта трафо и без трафо со 10 мФ електролит на пин 3 ,со - пол кон пиезото. Максимално се постигнува тон до 31,7 Кхз ,но кучињата инертно  се однесуваат,како да нема ефект.Значи,реагираат во прв момент,дури и се вртат кон изворот,ама не е тоа оној ефект кој би требало да биде - да бегаат од звукот.На едно место прочитав дека треба да се очекува дури на околу 40 Кхз да  реагираат. Кога ке има повеке време ке направам измени во шемата и ке вимиме што ке се случи тогаш.Значи 39-40 Кхз би требало да биде спектарот на кој  кучињата би реагирале со бегање од изворот на звукот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #7 on 29.04.2014, Tuesday, 11:52:33 »
Стварно чудно  зошто со 30 килохерци не го брка.Значи почнува да реагира а не го брка.Треба да ги брка не ми е јасно.ЗОшто ???.Епа ако не кога ќе бидете слободен пробајте со 40 килохерци и ако тогаш не бега незнам више.Тогаш сигурно ќе бегаат како луди.Стварно чудно секаде по списанијава пишува до 30 килохерци.Чудно. ::)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #8 on 29.04.2014, Tuesday, 20:38:17 (Edited 29.04.2014, Tuesday, 21:52:15) »
Значи шемиве работат.Ова се всушност и фабричките шеми.Сега не ми е јасно зошто не ги брка на 30 килохерци на 40килохерци сигурно ќе брка.Колку луѓе направиле вакви шеми.Во септемврискиот број на емитер 2013 година имаше бркач на кучиња тој е доста појак со ТДА2030 е и појака ватажа вади.Тоест се става појак звучник.Другар ја направи и работеше.А иначе еве еден интересен линк кој пак го постирам значи шемиве работат.Чим ги правел некој. :D 8)
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2076.0
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #9 on 30.04.2014, Wednesday, 20:23:44 »
дали ќе може шема за растерувач на глодари(глувци и стаорци)?Несакав да отварам нова тема и затоа овде пишав  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #10 on 30.04.2014, Wednesday, 22:47:14 »
Се вртат повеќе такви шеми,еве две.Третава е многу популарна шема во УСА за растерувач на кучиња,каде пишува дека опсегот треба да биде 11-22 Кхз .Малку е ова контрадикторно,бидејќи секаде овие уреди се кажува дека работат над 20Кхз!??  Можеби ова важи само за американски кучиња! :D :D

Offline Integral

  • Нов член
  • *
  • Posts: 35
  • Gender: Male
    • http://elektronika.5forum.info
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #11 on 14.10.2014, Tuesday, 23:25:59 »
Постоји шема која има микрофон, прима звук-лавеж, и води га у балансни мешач.
Балансни мешач меша сигнал са микрофона, лавеж фреквенције око 1KHz
са фиксним осцилатором 25-30KHz.
Продукт мешања је лавеж транспондиран у ултразвучни опсег. Тај ултраѕвучни лавеж иде на појачавач, па на пиезо звучник. Пас чује себе, али фреквентно померено на 25-30KHz.
Балансни мешач у шеми био је стари добри ТБА120, а улазни појачавач искоришћен као 27KHz осцилатор.
servisploca.com

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #12 on 15.10.2014, Wednesday, 01:04:15 »
Ја имаш шемата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Integral

  • Нов член
  • *
  • Posts: 35
  • Gender: Male
    • http://elektronika.5forum.info
Одг: Растерувач на кучиња
« Reply #13 on 15.10.2014, Wednesday, 15:55:30 (Edited 16.10.2014, Thursday, 14:36:14) »
Не, само идеју.
Можда овако



Ту где је на шеми прекид, х, и бфо, треба прекинути вод. На један улаз довести сигнал из осцилатора, на други звук из микрофона.

Можда се може искористити део шеме

Code: [Select]
http://www.solaris.no/electronics/div_audio/tba120.html
Ово је обичан мешач



Наравно да је могуће искористити NЕ612
servisploca.com