Author Topic: Високонапонски DC DC конвертор  (Read 2009 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Високонапонски DC DC конвертор
« Opened on 11.06.2012, Monday, 20:22:00 (Edited 11.06.2012, Monday, 20:28:28) »
Еве една моја шема за DC DC конвертор, од 12V на 120V, внимавајте со ова коло не можите да добиете голема струја на излез, таа се движи до 50mA, ништо повеќе, ако сакате можете да го редизајнирате и да го направите за поголеми струи
Го изработив и си ја врши супер работата :D
Главен дел на колово е LM555, не се потребни некој скапи кола за контрола или незнам за што.

Шема


Еве некоја слика од изработениот прототип, доколку го правите, внимавајте на напонот на излезните кондензатори. Кај мене ако заприметите на сликите има повеќе делови одшто има на шемата, исто повеќе има на плочата (дизајнот од плочата)отколку на шемата, ама тоа се претежно филтерски кондензатори и слични некој работи кој ги додадов накнадно откако го изработив прототипот, на  кој треба сеуште да се работи :D

     

Во атачмент е дизајнот за плочата во Sprint Layout 5.0 формат
Забрането е било какво копирање и објавување на други места, освем на форумов, забрането е производство за продажба на истава без претходна согласност со авторот (со мене :D).
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Заинтересиран сум да го правам ова само сакам да знам дали шемата е од тебе цртана и работите горе што ги наведе дека си додавал кондензатори ги има во шемата што е доле ставена  :) :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да јас ја цртав, јас ја дизајнирав, и ја испробав на крај
работи 120V дава на излез, но тоа претежно зависи од тоа каков калем користиш најдобар извор за калеми се напојувачки секции, дали од компјутер или од тв сеедно, мене ми правеше проблем со еден од компјутер ми даваше само 30V на излез, после го начекав тој од телевизор (најлево калемот што е над интегралецот) со него дава120V, ама сигурно со негова промена би давало и повеќе

во дизајнот на плочата има се вклучено, ги пишува и вредностите, јас користам BUZ11, пробав и со IRFZ20А и со него си работеше, ама после кај што менував некој делови го ставив BUZ11-та
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
може да ја печатам со тоа што пиши (сечи тука)?  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе си го исклучиш тоа пред печатење, тоа е ако сакаш да го отстранеш филтерскиот дел, тука има само кондензатори и еден калем :D пошто во првавта верзија ми се појавуваа пикови после диодата, заради тоа го додадов тој дел
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
значи можам и тоа дел да го печатам за подобро  :) :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а за што планираш да го користиш ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
па сакам да направам некое добро појачало за во кола до 50v и да го направам инверторот за него  :) :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема да работи :D
ова е наменето за мали струи до 50mA so 50mA нема да добиеш многу, едноставно ова ќе ти прочади
во првото мислење наведив дека повеќе од 50mA нема шанси, односно можи ако ја преправиш цела шема и замениш некои работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
аууу не сум до толко добар па да променам некои работи...  ;D

Offline Kromid

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Што ти е идејата со D1, R3 и T1 ? Колку што гледам тој дел од колото не врши некоја улога, директно може да го побудуваш MOSFET-от.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Што ти е идејата со D1, R3 и T1 ? Колку што гледам тој дел од колото не врши некоја улога, директно може да го побудуваш MOSFET-от.
за тоа дека може да се побуди во право си, ама
елементите D1 и T1 оформуваат активен pull-down (незнам точно како се вика на македонски), со ваквата врска, T1 може многу побрзо да ја „испразни“ портата G на фетот, отколку кога би стоел само отпорникот тука (R3), ваквата врска симулира отпорник од 15-тина оми (одприлика толку негде), но ова се случува само кога 555-та ќе даде негативен импулс, кога е позитивниот имуплс ова нема да работи така, со ова се зголемува ефикасноста на колото, транзисторот помалку грее пошто помал период само ја спојува маса и Vcc.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Оваа е истата,само што кај тебе има додено некој елемент плус ;D
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/simple-12-180v-boost-converter-using-the-555-as-controller/
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
слична, од оваа што ја наведе ти има уште 2-3 верзии во зависност од начинот на кој се добива високиот напон, да принципот е ист со таа и оваа мојата, само што има кај мене измени :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Но зошто имаш ставено два калеми незнам?Мислам дека ќе работи и само со еден,тој од 100uH извади го и на негово место стави го тој после диодата што е...
If you're good at something, never do it for free... -Joker