Author Topic: Бас рефлекс кутија  (Read 4080 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #15 on 10.04.2011, Sunday, 13:42:29 (Edited 10.04.2011, Sunday, 14:35:58) »
Батка! Очигледно си инаетчија и не паѓаш на грб! Го ставив цитатот за да прочиташ за што точно се однесува таа реченица! Очигледно,ти ја вадиш од контекс и ми кажуваш што требало ,а што не требало.Очигледно смислата не си ја разбрал ! Таму јасно и недвосмислено е пишано она што ти постојано го повторуваш!! А она што ми го припишуваш, во текстот го нема.Кога би дошол кај мене на испит -  би паднал од прва! Можеш да спориш,ама секоја вистина има две лица,исто како и стапот.Ајде прочитај го цитатот повторно и не ги искривувај фактите!

Еве што ти замеруваш :
*Во овој туторијал скоро све е погрешно. Треба премногу време да објаснувам за сите работи, али ево нешто кратко и јасно:
Таму за бас рефлекс цевка пишува: „Просто правило: што поголем отвор, толку пократка цевка!“

Ова е скроз погрешно затоа што ако се зголеми отворот на цевката (при иста должина на цевката), ќе се покачи резонантната фрекфенција. Уште ако и ја скратиме оваа поширока цевка, резонантната фрекфенција уште повеќе ќе се покачи. А поентата е да се добие иста резонантна фрекфенција, само со поширока цевка. Према тоа, пошироката цевка треба да ја продолжиме, а не да ја скратиме.*

Еве што пишува во текстот:
*Таму каде пишува - просто правило: што поголем отвор,толку пократка цевка е дадено во продолжение еден пример за што точно се однесува:
*Ако земеме пример за 8 инчен бас ке имаме : кутијата е пример 50 литри со 60 Хз резонантна фреквенција и бара за бас рефлекс отворот површина од 120 см .квадратни и 11 см должина на цевката.Ако сакаме да добиеме 65 Хз рез.фрекв. при иста литража треба отворот да биде 130 см квадратни и 9,1 см должина на цевката ( значи еве што и зошто се намалува!)

Прочитај го горниот пасус и веројатно треба да ти биде јасно каде постојано правиш грешка во
чекори !

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #16 on 10.04.2011, Sunday, 21:06:07 »
Батка! Очигледно си инаетчија и не паѓаш на грб! Го ставив цитатот за да прочиташ за што точно се однесува таа реченица! Очигледно,ти ја вадиш од контекс и ми кажуваш што требало ,а што не требало.Очигледно смислата не си ја разбрал ! Таму јасно и недвосмислено е пишано она што ти постојано го повторуваш!! А она што ми го припишуваш, во текстот го нема.Кога би дошол кај мене на испит -  би паднал од прва! Можеш да спориш,ама секоја вистина има две лица,исто како и стапот.Ајде прочитај го цитатот повторно и не ги искривувај фактите!

Еве што ти замеруваш :
*Во овој туторијал скоро све е погрешно. Треба премногу време да објаснувам за сите работи, али ево нешто кратко и јасно:
Таму за бас рефлекс цевка пишува: „Просто правило: што поголем отвор, толку пократка цевка!“

Ова е скроз погрешно затоа што ако се зголеми отворот на цевката (при иста должина на цевката), ќе се покачи резонантната фрекфенција. Уште ако и ја скратиме оваа поширока цевка, резонантната фрекфенција уште повеќе ќе се покачи. А поентата е да се добие иста резонантна фрекфенција, само со поширока цевка. Према тоа, пошироката цевка треба да ја продолжиме, а не да ја скратиме.*

Еве што пишува во текстот:
*Таму каде пишува - просто правило: што поголем отвор,толку пократка цевка е дадено во продолжение еден пример за што точно се однесува:
*Ако земеме пример за 8 инчен бас ке имаме : кутијата е пример 50 литри со 60 Хз резонантна фреквенција и бара за бас рефлекс отворот површина од 120 см .квадратни и 11 см должина на цевката.Ако сакаме да добиеме 65 Хз рез.фрекв. при иста литража треба отворот да биде 130 см квадратни и 9,1 см должина на цевката ( значи еве што и зошто се намалува!)

Прочитај го горниот пасус и веројатно треба да ти биде јасно каде постојано правиш грешка во
чекори !


Проблемот е што ти си истргнал од контекст дел од текстот на проф. Хорватовиќ и се обидуваш у својот туторијал да му дадеш универзално значење. На проф. Хорватовиќ ради нешто му требало да ја покачува резонантната фрекфенција на бас рефлекс кутијата, па чоекот фино лепо си дал два примера со две различни резонантни фрекфенции. Све е тоа ОК, али тоа не важи у општ случај! Затоа јас дадов детален прорачун у мојот претходен пост, бројките и у двата негови примери егзактно се поклопуваат со бројките прорачунати според Хелмхолцовата формула (ако се направи корекцијата на L, како што више објаснив):


Од формуалта е јасно дека со зголемување на површината S (или дијаметарот) на цевката, при иста дужина L, се покачува резонантната фрекфенција f - Просто правило број 1!

Од формулата е јасно дека ако при таа иста зголемена површина S ја скратиме дужината на цевката, уште поише се покачува резонантната фрекфенција - Просто правило број 2, идентично со примерот на проф. Хорватиќ!

Од формулата е јасно дека ако таа зголемена површина S уште поише ја зголемиме, може и со цевка подугачка од онаа у примерот со Простото правило број 1 да се покачи резонантната фрекфенција - Просто правило број 3! . Ова правило го соборува Простото правило број 2 како единствено исправно решение! Еве го опет мојот пример кој го докажуе ова: „А што ако сакам на таа иста кутија да добијам резонантна фреквенција од исто 65 Hz, само со уште поширока цевка со површина од 150 cm2 (дијаметар 13 cm)? Тогаш таа цевка  мора да биде долга 12 cm, а тоа е подугачко од оние 11 cm од првиот пример!!! “

Као што гледате, постојат у ствари три Прости правила ако сакаме да ја покачиме резонантната фрекфенција (мада стварно не знам зошто би ја покачуеле, ако претходната ни се свиѓа?), а простото правило од проф. Хорватовиќ е само еден мал дел (подмножество) од могучностите кои се добиваат со проширувањето на цевката, па затоа не може да биде универзално правило, као што го претстави Батка у својот туторијал.

Ако сме си ја наштимале резонантната фрекфенција по наш ќеф, и сакаме само да употребиме поширока цевка (поголема површина S), онда едино логично правило би било резонантната фрекфенција да остане иста, а за да се постигне тоа, таа поширока цевка мора да биде подугачка - Просто правило број 4 ! Ова лесно се гледа од формулата - за да остане количникот S/L ист, при зголемено S мора да ја зголемиме дужината L !

Еве драги форумаши, ви давам 4 прости правила за да не погрешите, али наједнсставно и најисправно е да ја користите формулата.


Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #17 on 10.04.2011, Sunday, 23:37:12 »
Нема потреба за толку препукувања околу нешто што се вика звучна кутија, многу од народот не обрнува внимание на тоа дали е компресиона или пак е бас рефлекс (секоја чест на исклучоците и тие што знаат што сакаат) а вие се карате за обичен отвор или цевка.Сепак да не заборавиме дека звучникот со звучната кутија е само последната каскада од слушањето музика.  Поправете ме ако грешам!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #18 on 11.04.2011, Monday, 00:50:41 »
Сепак да не заборавиме дека звучникот со звучната кутија е само последната каскада од слушањето музика.

И „делот“ кој што внесува најмногу изобличување во звукот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #19 on 11.04.2011, Monday, 07:51:22 »
Еве уште еднаш да се јавам и не ве замарам сите повеке.Очигледно,се работи за оттргнување на ЕДНА реченица од контекст ( што би рекле политичарите!!) ;D Прво- никаде не е дадено УНИВЕРЗАЛНО правило! Второ -реченицата е дадена со појаснување во вид на пример и ЗА ТОА СЕ ОДНЕСУВА. Јас намерно не ставив формули и не се држев за пресметки.Написот НЕМА за цел со формули да докажува веке докажано! Впрочем,се слагаш дека со цитатот од Хорватовиќ е се во ред.Целата на написот е сосема со друго значение.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #20 on 11.04.2011, Monday, 20:22:04 (Edited 11.04.2011, Monday, 20:23:55) »
Еве уште еднаш да се јавам и не ве замарам сите повеке.Очигледно,се работи за оттргнување на ЕДНА реченица од контекст ( што би рекле политичарите!!) ;D Прво- никаде не е дадено УНИВЕРЗАЛНО правило! Второ -реченицата е дадена со појаснување во вид на пример и ЗА ТОА СЕ ОДНЕСУВА. Јас намерно не ставив формули и не се држев за пресметки.Написот НЕМА за цел со формули да докажува веке докажано! Впрочем,се слагаш дека со цитатот од Хорватовиќ е се во ред.Целата на написот е сосема со друго значение.

Не е истргнување на реченица од контекст. У вистински туторијал треба да има општи и универзални совети кои важат за најголемиот број случаји, а не као што е у овој туторијал - комплетен copy/paste препис од некој редок и специфичен случај за бас рефлекс кутија. У ствари, све што е напишано за бас рефлеск кутијата е комплетен препис! Ваков copy/paste пристап сумњиво личи на недоволно знаење на оној што препишал и постирал. Оној што стварно разбрал што оригиналниот автор напишал, лесно може да прерачуна и напише други примери со други бројки и да го адаптира оригиналниот текст, а то овде не е случај. Иако препишаните примери се тачни сами за себе, само од нив уопште не може да се закључи кое е универзалното, општо правило. Секој почетник кој ќе прочита у туторијалот реченица „Просто правило: што поголем отвор, толку пократка цевка“ ќе помисли дека тоа е општо, универзално правило. А не е! У ствари, тотално е погрешно у општ случај!

Ево како би требало да изгледа прав туторијал за бас рефлекс цевки, без формули и пресметки:

Пример број 1: У направена кутија со волумен V стави цевка со отвор D1. Дужината на цевката L1 зависи од потребната резонантна фрекфенција:
За некоја ниска рез. фрекфенција fn потребна е цевка дугачка L1n.
За некоја средна резон. фрекф. fs (каде fs>fn) потребна е пократка цевка од L1n, со дужина L1s (каде L1s<L1n).
За некоја висока резон. фрекф. fv (каде fv>fs>fn) потребна е уште пократка цевка, со дужина L1v (каде L1v<L1s<L1n).

Пример број 2: У истата направена кутија со волумен V сакаме да ставиме цевка со поголем отвор D2, каде D2>D1. Дужината L2 на таа поширока цевка мора да биде поголема од соодветната дужина L1:
За истата ниска рез. фрекфенција fn потребна е цевка дугачка L2n. Таа дужина L2n е поголема од L1n !!!
За истата средна резон. фрекф. fs (каде fs>fn) потребна е пократка цевка од L2n, со дужина L2s (каде L2s<L2n). Таа дужина L2s е поголема од L1s !!!
За истата висока резон. фрекф. fv (каде fv>fs>fn) потребна е уште пократка цевка, со дужина L2v (каде L2v<L2s<L2n). Таа дужина L2v е поголема од L1v !!!

Пример број 3: У истата направена кутија со волумен V сакаме да ставиме цевка со уште поголем отвор D3, каде D3>D2>D1. Дужината L3 на таа поширока цевка мора да биде поголема од соодветната дужина L2:
За истата ниска рез. фрекфенција fn потребна е цевка дугачка L3n. Таа дужина L3n е поголема од L2n !!!
За истата средна резон. фрекф. fs (каде fs>fn) потребна е пократка цевка од L3n, со дужина L3s (каде L3s<L3n). Таа дужина L3s е поголема од L2s !!!
За истата висока резон. фрекф. fv (каде fv>fs>fn) потребна е уште пократка цевка, со дужина L3v (каде L3v<L3s<L3n). Таа дужина L3v е поголема од L2v !!!

Од горните примери произлегува Општо Универзално Просто Правило: Што поголем отвор, толку подолга цевка !!! , што е апсолутно точна и е у чиста спротивност со тоа што си го напишал и што го мислиш (затоа и ги даде примерите со покусите цевки од фирмата што прави цевки и примерите со кутиите од книгата на Клобучар).
И не е само таа една реченица погрешна, има уште, али овој пост и онака е предугачок па ќе продужам друг пат.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #21 on 12.04.2011, Tuesday, 17:54:14 »
Секој почетник кој ќе прочита у туторијалот реченица „Просто правило: што поголем отвор, толку пократка цевка“ ќе помисли дека тоа е општо, универзално правило.

Само уште ова ке го кажам : како си сигурен што ке помисли некој кога ке го прочита текстот ? Видовитост !?!?!?!
Цитирам:
реченица „Просто правило: што поголем отвор, толку пократка цевка“ ќе помисли дека тоа е општо, универзално правило

Тоа ти го помислуваш,другите - читаат.

Овој твој туторијал,дословно си го препишал,ама не верувам дека некој друг на Форумов ,освен тебе,вака напишан ке го разбере!?

Очигледно,треба да им се извинам лично на сите други на Форумов што ги заморив со докажување кое не води никаде.Кој како сака,така нека го тумачи - барем тоа е лична работа.


Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #22 on 12.04.2011, Tuesday, 19:31:51 »

Овој твој туторијал,дословно си го препишал,ама не верувам дека некој друг на Форумов ,освен тебе,вака напишан ке го разбере!?

Дословно сум го препишал? Ова е навреда! Ај докажи од каде сум го препишал? Можеби тебе ти е несфатливо дека некој може сам да научи нешто доволно добро за да не мора да краде туѓи текстови, ама веруј, има и такви.
За тебе барем утврдивме дека си препишал и самиот призна.
Мојот туторијал за бас рефлек цевки го напишав проширено, за да ти докажам дека не си у право. А за останатите членови на форумот ево едноставна верзија:

Туторијал за бас рефлекс цевки

У направена кутија со волумен V стави цевка со отвор D1. Дужината на цевката L1 зависи од потребната резонантна фрекфенција:
За некоја ниска рез. фрекфенција потребна е  дугачка цевка.
За некоја средна резон. фрекф. потребна е пократка цевка од претходната.
За некоја висока резон. фрекф. потребна е уште пократка цевка, пократка и од двете претходни..

Ако у истата направена кутија со волумен V сакаме да ставиме цевка со поголем отвор D2, онда дужината L2 на таа поширока цевка мора да биде поголема од соодветната дужина L1.

Општо Универзално Просто Правило: Што поголем отвор, толку подолга цевка!

За прецизни пресметки на резонантната фрекфенција се користи Хелмхолцовата формула:



Со c е означена брзината на звукот у воздух: c=343m/s, со S е дадена површината на цевката m2, со V е волуменот на кутијата m3, а со L е дужината на цевката m. За бас рефлекс кутија потребна е мала корекција на оваа формула - уместо должина L, се зема должина L+0.71xD, каде D е дијаметар на цевката. Површината S=D2pi/4.


Се надевам дека овој туторијал сите лесно ќе можат да го разберат, чак и оние што само препишуваат туѓи текстови.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #23 on 12.04.2011, Tuesday, 20:45:13 »
Луѓе ај смирете се малку, да не почнувам да бришам постови

водите добра дискусија од која може да научиме мн. работи, ама немојте да вреѓата ( не велам дека некој вреѓа или не, не заземам никакви страни да нема забуни)
само ве молам доколку може да избегнете какви било караници, не вреди за некој работи да се караат членовите
извинете за офф топикот
продолжете со дискусија
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #24 on 13.04.2011, Wednesday, 17:07:07 »
Ха,добро оди,а!? Очигледно човеков се закопува во литература и бара одговор! Абе батка,јас никаде не пишав дека нешто во текстот измислив! Тоа е апсурдно тврдење! Јас можеби сум го начнал тој период,кога бас рефлексот царувал и бил врв на таа техника,ама ти можеби не си бил ни роден тогаш.Апсурдно е да тврдам нешто што било познато децетици години пред мене и некој друг го преточил во книга.Ние сите сме современици т.е. препишувачи.
Немој да кажеш дека твојот текст излегол самостојно од твојата глава!
Твоето општо универзално гловбално и светско правило сигурно не е генетски вразно за тебе .Впрочем ,очигледно им сметаме на сите и апсурдно е да везеш толку редови и да докажуваш некој работи .Јас не сакам ништо да докажам!! Очигледно тебе не можам да ти докажам дека треба да го прочиташ внимателно мојот текст,во кој не докажувам,ами само изразувам свој став за некои работи.Проблемот кој ти го имаш со твоето сваќање ,не е мој! Благодарам за вниманието што ми го посветуваш и ова е дефинитивно крај на обраќањето.Сметам дека сепак не си навреден,ни лично ниту персонално.
А за оние кои се оддалечени од темата ,еве го повторно текстот  во кој колегата една реченица ја зема за повод за оваа серија дописи.Читајте!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #25 on 13.04.2011, Wednesday, 18:49:10 »
Очигледно,се работи за оттргнување на ЕДНА реченица од контекст ( што би рекле политичарите!!) ;D Прво- никаде не е дадено УНИВЕРЗАЛНО правило! Второ -реченицата е дадена со појаснување во вид на пример и ЗА ТОА СЕ ОДНЕСУВА.

ОК, ево јас единствен од сите членови на форумов погрешно сум сфатил, да кажеме дека таа една реченица стварно не си мислел да ја презентираш као универзално правило.
Доообро, а може ли да кажеш кое е универзалното правило, според тебе? Ево, дополни ја реченицата: Што поголем отвор на бас рефлекс цевката, толку .....  дужина!

Али, сигурен сум дека нема да одговориш на ова прашање, у стилу „Не се замарам веќе со оваа тема“, зато што или треба да признаеш дека „моето“ универзално правило е исправно, или треба да признаеш дека не знаеш. Трето нема!

И јавно се жалам на сите: точно одговорив на твоето наградно прашање, а од наградата ни трага ни глас! ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #26 on 13.04.2011, Wednesday, 19:07:05 »
Абе батка,пак не ме разбираш! Јас не реков дека  она што макотрпно го пи(пре)шуваше  два -три пати не е точно! Точно е, ама за  друга прилика! Извини, ама јас друго мислев и во друга конотација го пишав тоа што ти премногу лесно го отфрлаш и превртуваш п о  твое.Значи кај мене е ПРОСТО,а твоето е УНИВЕРЗАЛНО правило! ;D И друго :  никаде во написот не тврдам дека јас измислив или недајбоже пронајдов нешто во врска со правењето звучници! Јас се служев и се служам со литература која некој ја напишал можеби 30-40 години пред мене.Впрочем јас сите ги учам за да можат самостојно да се служат со литература Тоа е УНИВЕРЗАЛНО правило!Уосталом,не гледам зошто се лутиш кога дури и формулата си ја скенирал од некоја книга.Значи ,факт е што сите некого цитираме ( и добро е тоа!),а од тоа не треба сензација да правиме.А награда ... награда за препишување не се добива.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #27 on 13.04.2011, Wednesday, 19:25:48 »
Значи кај мене е ПРОСТО,а твоето е УНИВЕРЗАЛНО правило!

Најпосле се разбравме! Видиш, не било тешко.  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #28 on 14.04.2011, Thursday, 01:43:44 (Edited 14.04.2011, Thursday, 01:54:13) »
Се друго е мерливо ,само глупоста не! (го цитирам А.Ајнштајн)
Имам овде во Велес еден човек кој и Ајнштајн го побиваше. :D

И пак прочитај го спорниот цитат ,во оној дел кој го сметаш за погрешен!!




Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Бас рефлекс кутија
« Reply #29 on 14.04.2011, Thursday, 09:51:49 »
Колку работи ги научивме  од текстов односно од вашата енергична "дискусија" просто неверојатно. Но во секој случај за пофалба е што конечно се усогласивте . Затоа што нема потреба од цепење влакна и докажување . Ретко кој на форумов ќе навлезе во толку длабоки анализи за отворот на кутијата ,  едноставно  нема потреба .  Вреди можеби ако баш се работи за врвен драјвер ,но таквите драјвери најчесто имаат веќе фабрички оптимизирани предвидени кутии.