Author Topic: Случајни муабети  (Read 830006 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2850 on 13.11.2011, Sunday, 12:31:30 »
ја гледав баш денес српската страница за електронски проекти,но што да видам нападнета е од хакери.Таа е kesatnet.com.
значи стварно биле глупи и досадни овие албанци  >:( >:( >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2851 on 13.11.2011, Sunday, 15:22:59 »
ја гледав баш денес српската страница за електронски проекти,но што да видам нападнета е од хакери.Таа е kesatnet.com.
значи стварно биле глупи и досадни овие албанци  >:( >:( >:(

Е ајде де ::), ако имаш толкаво знаење од web заштити и хакирање, зошто не го искористиш конструктивно ::)... ама тоа е тоа, менталитетот им е таков... не знам што да кажам ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2852 on 16.11.2011, Wednesday, 18:03:42 »
дали некој знае колку би коштал онај програматорот или како се вика за машина за перење на алишта, поточно се работи за gorenje WA442 машина, постар модел, негде 5-10 години
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Re: Случајни муабети
« Reply #2853 on 20.11.2011, Sunday, 21:41:42 »
има ли некој кондензатори за продавање ми требат два по 4700/63 волти или 10000/63 волти ?
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2854 on 20.11.2011, Sunday, 22:20:45 »
разгледувам некои програматори па сакам некои мислења од вас колку е исплатливо да се порача од интернет едно друго.. еве еден програматор што најдов малце поевтин а програмира     повеќе микроконтролери..
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/USB-G540-EPROM-FLASH-GAL-PIC-Universal-Programmer-New-/260764088495?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb6c038af#ht_20217wt_1071

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2855 on 20.11.2011, Sunday, 23:38:57 (Edited 20.11.2011, Sunday, 23:40:29) »
Ова ми личи на некоја модифицирана верзија на PICkit 2, бидејќи и он може да програмира PIC-ови и EEPROM-и, а овој сигурно може да ги програмира само 24CXX или 24LCXX, исто како и PICkit 2, така да, подобро е PICkit 2 да си купиш или направиш. На ebay може да се најдат и доста копии на PICkit 2 (кинески), ама добро функционираат (барем колку што имам читано по форуми), така да, мислам дека подобра опција ти е да си купиш еден таков, најверојатно ги има истите опции како тој на ликот што го имаш ставено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2856 on 21.11.2011, Monday, 00:55:45 (Edited 23.11.2011, Wednesday, 20:44:23) »
Ова ми личи на некоја модифицирана верзија на PICkit 2, бидејќи и он може да програмира PIC-ови и EEPROM-и, а овој сигурно може да ги програмира само 24CXX или 24LCXX, исто како и PICkit 2, така да, подобро е PICkit 2 да си купиш или направиш. На ebay може да се најдат и доста копии на PICkit 2 (кинески), ама добро функционираат (барем колку што имам читано по форуми), така да, мислам дека подобра опција ти е да си купиш еден таков, најверојатно ги има истите опции како тој на ликот што го имаш ставено ;).
ако некој случајно продава нека ми прати пп

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2857 on 21.11.2011, Monday, 16:54:17 »
Code: [Select]
http://www.vlada.mk изгледа е паднат бидејки кај мене не го отвара
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2858 on 22.11.2011, Tuesday, 17:34:31 »
Дали некој знае кај да најдам медицински скалпел
поточно повеќе ми требаат, или пак скаплпел со замена на врвот ми треба нешто налик на ова


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2859 on 22.11.2011, Tuesday, 19:18:37 »
Прошетај по Клинички или другите болници по Скопје,врие од пациенти со заборавени скалпели во нив ;D ;D
Мислам гледав во такво нешто во Хубо Маркет со 4 наставци беше околу 200 ден ( мислам германски беше,ако не се лажам)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2860 on 22.11.2011, Tuesday, 19:34:05 »
од хубо имам земано такво ноже, ама пред 2 години скоро и дали има уште незнам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Re: Случајни муабети
« Reply #2861 on 22.11.2011, Tuesday, 20:49:38 »
Дали некој знае кај да најдам медицински скалпел
поточно повеќе ми требаат, или пак скаплпел со замена на врвот ми треба нешто налик на ова



Во Меркур на Mastech  комплет не е поскап од 200 ден има и разно разни ножиња за нив.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2862 on 22.11.2011, Tuesday, 21:03:05 »
аха, ај ќе проверам па ќе видам што ќе правам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2863 on 22.11.2011, Tuesday, 23:55:17 »
имаш вакви и во логинг мислам дека се околу 250 денари :)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2864 on 23.11.2011, Wednesday, 00:21:02 »
Овакви скалпели имам гледано по циганскиот пазар за 50 денари :)