Author Topic: Случајни муабети  (Read 830055 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #6180 on 12.01.2017, Thursday, 21:51:32 (Edited 12.01.2017, Thursday, 21:55:01) »
Quote
Пик апот  не ти е добро поставен : постави го под прав агол према жиците.
Не се точно магнетизираните прачки со исто растојание колку жиците, па го подесив под агол за да биде точно колку жиците. Можеби ќе смени нешто, но сум го сретнал тоа и кај стратокастер гитари и кај телекастер гитари и во никој случај немало проблем па си реков да го пробам.
Quote
И гледај да е спрема сите жици еднаква висина постигната.
Тоа ми е точно направено.
Quote
а и можеби штимот е низок па жицата ѕвони.
Стандарден Е-штим и 10-ка жици челично јадро, никел мотани подебелите, поприлично затегнати се, не ми се верува тоа да е проблемот.
Quote
Не се работи за интерференција, ами проблемот е што пик апот е преосетлив.
Фидбек е батка, сигурен сум, 100%. Пробав на звучници да пуштам синусоида со иста фреквенција гитарата се однесува исто, резонира многу, само при таа фреквенција, фаќа и некој хармоник повисоко ама не е тоа толку приметливо. Се цитирам самиот:
Quote
Гитарата создава фидбек преку жиците, т.е. резонира телото, со него и најдебелата жица бидеќи и се погаѓа фреквенцијата, тоа го "слуша" пик-апот, преку засилувачот се засилува и звучните бранови се на точна фреквенција за да го охрабрат осцилирањето на телото, што доведува до посилно осцилирање.


Quote
И овој не ми изгледа за пик ап за акустична гитара.
За електрична е.

Quote
Гитарава не ми стои некоја * марка*
Чехословачка "Cremona" од '81-'84 негде, поприлично ефтина изработка, ми ја даде вујко ми, првата гитара му била, не е сигурен кога точно ја купил.


П.С. Мислам дека малце забегавме, прашањето не ми беше зошто резонира, тоа го открив самиот, Прашањето беше како тоа да го елиминирам, можеби да ја променам резонантната фреквенција на телото или некако да ја придушам самата резонанција?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6181 on 12.01.2017, Thursday, 22:43:52 »
Цитирано
И овој не ми изгледа за пик ап за акустична гитара.
За електрична е.

Е,па се кажа со ова.Мој совет е да не експериментираш и од акустична да правиш електрична гитара.Тоа не е можно.Пробај да ја ОЗВУЧИШ акустичната гитара. Тоа е различно од она што ти сакаш да го направиш. Не можеш и електрична и акустична - озвучена да направиш со еден пик ап. Се друго стои во линкот кој ти го пратив,да не се повторуваме.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6182 on 16.01.2017, Monday, 14:30:34 (Edited 18.01.2017, Wednesday, 12:38:05) »
Да не отворам нова тема ќе прашам овде. Дали некој има или знае каде може да купам ИНФРА-РЕД ФОТОДИОДА? Нека ме контактира во ПП или нека пише тука.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6183 on 19.01.2017, Thursday, 17:19:38 »
Ако ме прашате што сакам да бидам утре, одговорот е:
Американски моторџија во Вашингтон!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6184 on 22.01.2017, Sunday, 11:38:35 (Edited 22.01.2017, Sunday, 11:48:05) »
Еве ти моторџии
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=egMWlD3fLJ8
Споено мислење: 22.01.2017, Sunday, 11:48:05
Еве уште една друга легенда со ново топ видео
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=At0advb9_fA
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6185 on 23.02.2017, Thursday, 14:02:18 »
 Дали некој има менувано екран на  Microsoft surface pro 3, доколку има од каде го купил екранот?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6186 on 23.02.2017, Thursday, 17:53:52 (Edited 23.02.2017, Thursday, 17:56:08) »
За сите или не за сите?

На некој му е јасен начинот на ваквиот маркетинг?! Мене искрено, само одбивност ми ствара!







извор:
Code: [Select]
http://www.skopjeinfo.mk/novo-iznenaduvanje-od-vip-za-site-korisnici
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6187 on 24.02.2017, Friday, 02:38:14 (Edited 24.02.2017, Friday, 02:39:56) »
Добро, ова со rewind го имаат Телеком уште одамна со било кој пакет (колку што знам).

А за одбивно... што знам... па и не е баш така. Јас најмногу гледам Cartoon Network, а кога ќе се вратам од работа често се случува да ми се пројдени веќе најинтересните цртани, па ги гледам оние кои не ми се нешто баш најомилени, така да, лично за мене барем, ова е добра опција.

А инаку, ова може и сам да си го изведеш дома со компјутер. Е сега, нема да можеш да снимаш 100 канали, ама 2 или 3, сигурно ќе можеш ;)... само ти треба PC со моќен процесор или графичка картичка (ако користиш ALU-а од графичката за компресија на stream-от).

Во секој случај, мислам дека е добро да го имаш како опција, дури и ако не го користиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6188 on 24.02.2017, Friday, 10:48:30 »
Не тоа, камо среќа да беше така како што вика насловот "За сите корисници" а подоле едно големо разочарување, гледам во текстот дека не е за сите корисници, туку само за корисниците на Комбо. Јас не сум Комбо а испаѓа не сум во тие "сите"
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6189 on 24.02.2017, Friday, 19:00:31 »
Па идејата е да се префрлиш на Комбо и да станеш „сите“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6190 on 28.02.2017, Tuesday, 19:16:11 »
Да не знај некој или некој можи и користи, ми треба програм за цртање на метални конструкции од типот на постолје, метална маса со ногарки и тркалца, некакви држачи и сл, од прилика за такви работи и да има можност за 3D приказ. Знам дека ова можи во АутоКад, ама колку да прашам за некоја алтернативна програма.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6191 on 28.02.2017, Tuesday, 20:13:20 »
Пробај со SketchUp. Имам цртано јас бироа и слични работи.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #6192 on 28.02.2017, Tuesday, 23:13:43 »
Да не знај некој или некој можи и користи, ми треба програм за цртање на метални конструкции од типот на постолје, метална маса со ногарки и тркалца, некакви држачи и сл, од прилика за такви работи и да има можност за 3D приказ. Знам дека ова можи во АутоКад, ама колку да прашам за некоја алтернативна програма.

SolidWorks

Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6193 on 01.03.2017, Wednesday, 02:24:50 »
Ако сакаш сериозно да работиш со ова, SolidWorks или AutoCAD. Ако ти треба само за неколку пати или некои попрости прикази, SketchUp.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #6194 on 01.03.2017, Wednesday, 18:37:19 »
Дали само кај мене на мобилен потписите изгледаат вака лошо?
Многу се поголеми од текстот на пораката.

Жан