Author Topic: Случајни муабети  (Read 830047 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5475 on 06.09.2014, Saturday, 03:24:03 »
Барај си ги парите од продавачот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5476 on 06.09.2014, Saturday, 20:04:24 »
Јас ги слушам сите видови музика, ама последниве 2-3 месеци посветен му сум на рапот !

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5477 on 07.09.2014, Sunday, 18:53:10 »
Знам дека ќе се смее некој, ама едноставно мозокот ми застана додека го мизлев ова, дали можам да спојам две вакви и да добијам 24 волти 30 ампери, и плус да на тие 24 волти да направам регулација на напон и струја?

Code: [Select]
http://www.ledmarket.mk/index.php?route=product/product&path=57&product_id=144

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5478 on 07.09.2014, Sunday, 20:40:07 »
Со SMPS-и малку е зезнато сериското и паралелното врзување на неколку извори. Можно е да се јават осцилации и едното SMPS да го изгори другото. Треба синхронизирано да работат за да нема проблеми, а ова најчесто се изведува интерно, едниот SMPS контролер го дава switching сигналот за сите останати. Значи, во принцип, не е препорачливо, освен ако нема master-slave опција за врзување на неколку SMPS-и. Ако има таква опција напојувањето, можно е успешно да се изведе паралелна и сериска врска на неколку вакви напојувања.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5479 on 08.09.2014, Monday, 00:35:38 »
И јас се слагам со Гига -два СМПС во серија или паралелно  никако бидејќи  едниот поскоро или покасно ке гори.Сум сретнал во пракса покушале да направат такво нешто ама осцилаторот е заеднички,само излазите се посебно,ама не било многу успешно,како е напишано.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5480 on 24.09.2014, Wednesday, 22:14:12 »
Луѓе, да не знаете од што може кога кликам sleep, компјутерот ми се гаси, ама не целосно- само трепка, па по 5 секунди пали пак, како да сум го вклучил повторно... ??? Не го фаќа сон??? ;D Да не треба чајче за несоница да му сварам? ;D

Споено мислење: 24.09.2014, Wednesday, 22:15:14
Секако- по рецепт на баба Рада... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5481 on 24.09.2014, Wednesday, 22:33:02 »
Луѓе, да не знаете од што може кога кликам sleep, компјутерот ми се гаси, ама не целосно- само трепка, па по 5 секунди пали пак, како да сум го вклучил повторно... ??? Не го фаќа сон??? ;D Да не треба чајче за несоница да му сварам? ;D

Споено мислење: 24.09.2014, Wednesday, 22:15:14
Секако- по рецепт на баба Рада... ;)

И кај мене потполно истото се случува :-\. Имам Windows 7.
Ако знае некој нека помага ..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5482 on 24.09.2014, Wednesday, 22:40:47 »
Треба да одмори напојувањето... ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5483 on 25.09.2014, Thursday, 01:22:54 (Edited 25.09.2014, Thursday, 01:32:56) »
@KiloVolt, MarkoMK: Видете да не ви е подесено Wake by LAN Ring или нешто слично под BIOS. Ставете ги сите "Wake by" events во BIOS на Disabled. Ако е се на disabled, проверете кои уреди имаат привилегии да го разбудат компјутерот ако е во Sleep mode. За да проверите кои уреди ја имаат оваа привилегија, Win + R, cmd, Enter и под command prompt пишете го следново:

Code: [Select]
powercfg -devicequery wake_armed
Ќе се појави една листа на уреди. На пример, кај мене, оваа листа на уреди изгледа вака:

Code: [Select]
HID Keyboard Device
HID-compliant mouse (001)
Intel(R) 82566DC-2 Gigabit Network Connection

Ако сакате да извадите некој уред од листата, го пишувате следното под Command Prompt:

Code: [Select]
powercfg -devicedisablewake "името на уредот како што е испишан од претходната команда"
На пример, јас од кај мене ќе го извадам Intel(R) 82566DC-2 Gigabit Network Connection.

Code: [Select]
powercfg -devicedisablewake "Intel(R) 82566DC-2 Gigabit Network Connection"
По оваа измена, листата изгледа вака.

Code: [Select]
HID Keyboard Device
HID-compliant mouse (001)

Ако сакам пак да го ставам на листата на wake up devices, го пишувам следното.

Code: [Select]
powercfg -deviceenablewake "Intel(R) 82566DC-2 Gigabit Network Connection"
И сега, листата пак го содржи Intel(R) 82566DC-2 Gigabit Network Connection ;).

Code: [Select]
HID Keyboard Device
HID-compliant mouse (001)
Intel(R) 82566DC-2 Gigabit Network Connection



За да не се замарате да ги куцате имињата на уредите, направете output-от од Command Prompt да го „испечати“ во фајл. Ова важи за било која команда.

Code: [Select]
C:\Users\Username>some_command > Desktop\Out.txt
Во прозорецот на command prompt нема да се појави ништо, целиот output ќе биде во Out.txt на Desktop ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5484 on 25.09.2014, Thursday, 12:28:27 »
кај мене освен маусот и тастатурата, имаше едно NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet, не сака да го онеспособи, пишува Invalid command.. :(
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5485 on 25.09.2014, Thursday, 14:04:23 (Edited 25.09.2014, Thursday, 14:06:20) »
Ја пиша командата со двоен апостроф (")? Името на уредот мора да биде напишано како што е дадено на листата на уреди кои може да направат wake up.

Под command prompt пиши го ова (copy/paste).

Code: [Select]
powercfg -devicequery wake_armed > Desktop\Out.txt
Отвори го Out.txt, ископирај го името на уредот и paste меѓу двојниот апостроф на наредната команда.

Code: [Select]
powercfg -devicedisablewake "(тука paste на името на уредот)"
Потоа провери дали си го извадил.

Code: [Select]
powercfg -devicequery wake_armed
ПС: Под Command Prompt не функционира Ctrl+C и Ctrl+V, тие shortcut-и се резервирани за друго, мораш да одиш со десен клик --> copy, десен клик --> paste.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5486 on 25.09.2014, Thursday, 19:51:09 »
Го изклучив компјутерот, го оставив да преноќи и повторно работи нормално, несоницата му исчезна... ;)
Гига, компјутеров нешто не ми е нормален изгледа, пишувам двоен апостроф, два единечни апострофи и пак не сака... Пишува "Invalid Parameter-- Try "/?" for help"... Како и да е, проблемот е решен, испадна дека Отпор бил во право... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5487 on 26.09.2014, Friday, 05:49:23 »
Можно е да немаш администраторски привилегии или да не ти е изгасено UAC.

Како и да е, се средило ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Re: Случајни муабети
« Reply #5488 on 28.09.2014, Sunday, 21:41:57 »
Знае некој каде можам да најдам епоксидна смола во пакаување од 0.5кг или повеке ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5489 on 30.09.2014, Tuesday, 02:45:16 »
Да не знае некој каде може да се најде продавница на Salomon во Македонијава. Имаше во ГТЦ, ама ја затворија. Знае некој дали има некоја друга во Македонија? Конкретно ме интересира за патики.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."