Author Topic: Случајни муабети  (Read 830054 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5280 on 23.04.2014, Wednesday, 12:21:08 »
Се вратив на форумот не пречам повеќе,ова следново не дека ве критикувам ама е точно.Одморот добро ми дојде си најдов нова рекреација која има сто насто да ја направам.Се зачленив вое Аеро клуб.На македонскиот форум за Авијација дознав за тоа,форумот е ист како овој и е направен за цел свет да биде достапен.Луѓето таму сево ова го прават со мала зафрканција не викаат како Батка "Продолжи и идеш на одмор".Јас на цел форум сум најмал и луѓето едноставно се ценат.Благодарам [Од сега ќе читам само не ви објавувам ништо  ;) ]

beethoven

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #5281 on 23.04.2014, Wednesday, 13:10:42 »
Ај со среќа нека ти е ,а ова инаку врска нема од електроника.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5282 on 23.04.2014, Wednesday, 14:54:51 (Edited 23.04.2014, Wednesday, 16:59:53) »
Се вратив на форумот не пречам повеќе,ова следново не дека ве критикувам ама е точно.Одморот добро ми дојде си најдов нова рекреација која има сто насто да ја направам.Се зачленив вое Аеро клуб.На македонскиот форум за Авијација дознав за тоа,форумот е ист како овој и е направен за цел свет да биде достапен.Луѓето таму сево ова го прават со мала зафрканција не викаат како Батка "Продолжи и идеш на одмор".Јас на цел форум сум најмал и луѓето едноставно се ценат.Благодарам [Од сега ќе читам само не ви објавувам ништо  ;) ]

Батка,остани си на тој Форум тогаш!! За да бидеме сите среќни!! 8) За еден ден во разни теми имате тројцата веќе 15-16 поста со коментари,кои не се коментари за електрониката воопшто,ами за разни споредни работи,честитки,поздрави ... Имајте милост спрема другите членови на Форумов и стишајте се малку,бидејќи веќе членовите ( не јас лично -туку Жан) започнаа да реагираат на вашите мудрости ! Ова е Форум за електроника,нека ви биде секогаш тоа прво.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5283 on 23.04.2014, Wednesday, 15:22:19 (Edited 23.04.2014, Wednesday, 19:43:20) »
Мене ми е  и  ќе си остани така,а за другиве незнам.   8)

Споено мислење: 23.04.2014, Wednesday, 19:43:20
Да прашам.Шема за крадец на џули (Julie Thief) ама испробана да биде.Благодарам

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5284 on 25.04.2014, Friday, 23:15:39 »
Таа е што ти ја кажав, испробана стотици, можеби илјадници пати ;) И како што знам направен ти е... ;D

Quote
Луѓето таму сево ова го прават со мала зафрканција не викаат како Батка "Продолжи и идеш на одмор".
Ама гледаш колку по не професионално изгледа, овој форум е далеку-по-среден во споредба со тој. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5285 on 27.04.2014, Sunday, 17:47:44 »
Интересно, вреди да се проба ;). Особено корисно за оние на кои работното место им е пред PC ;).



Во секој случај, не е на одмет секој вид на рекреација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5286 on 27.04.2014, Sunday, 18:17:27 »
Нема ефект,ја забрзува циркулацијата на крвта.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5287 on 27.04.2014, Sunday, 18:25:23 »
Aко  ја забрзува циркулацијата ,значи има ефект. 8)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5288 on 27.04.2014, Sunday, 18:38:45 »
Па да де, побрзо се движи крвта и срцето испумпува повеќе крв.  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5289 on 28.04.2014, Monday, 17:22:42 »
Еден муштерија ми бара некое програмче што се вика * тек дог* ( или така нешто  ;D ;D ).Служи  за идентификација на кодовите на автоделовите ( го кажува оригиналниот фабрички код на соодветниот дел.Така барем ми објасни.Има ли некој такво нешто или ако знае нешто за таа проблематика??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5290 on 28.04.2014, Monday, 17:35:59 »
Последен пат кога барав дел за колата кај еден добавувач на авто делови, прво го виде кој е кодот на самиот дел (за VW Polo се работи инаку) и  после со тој код на гугл го најде делот :)

Така скоро сите ги бараат и после кога ќе го најде што дел е по име го пребаруваат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5291 on 28.04.2014, Monday, 17:38:03 »
tolerance data и auto data  се за делови на моторни возила.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5292 on 28.04.2014, Monday, 18:07:32 »
Гледав на Гугл 39 Gb е програмот на 4 ДВД,само велат 4 ЦД има проблеми и вируси! На тие страни ( и на Торентот !) има цел куп вируси.Мислев ако некој го има програмот ( имало и он-лајн,ама несто не работи и не дава регистрација),да се чујат со мајсторов па нека се договорат и за надокнада. 8)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5293 on 28.04.2014, Monday, 18:43:25 »
Колку што знам јас autodata е околу 2 gb, тие торенти од 30+gb обично се колекција од autodata tolerance data и  BOSCH ESI[tronic],  BOSCH е за дијагностика и се користи со хардвер за дијагностика.
 BOSCH ESI[tronic] е најголема од тие проиграми кај неа dvd4 има проблеми.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #5294 on 28.04.2014, Monday, 18:55:28 »
Програмата се вика TecDoc и зафаќа 39GB

Жан