Author Topic: Случајни муабети  (Read 803477 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6750 on 24.12.2018, Monday, 00:38:19 »
вакви ленти има во едно складиште кај мене многу, незнам како ги продава ама ако е за малку може и за без пари да се земат 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6751 on 24.12.2018, Monday, 00:40:40 »
Не ми треба многу... што знам... три метри би требало да бидат доста :). Ќе остане и фазла, знам, ама три за секој случај :P :D, да не утнам некаде ;D.

А која цена се? Ако не се скапи, ќе му купам, сигурно поевтини се од држачи за LCD за на ѕид ;D.

Дебели се, како оние на клипот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6752 on 24.12.2018, Monday, 01:09:00 »
Да такви се, иако има повеќе типови на плацот, за три четири метри нема ни пари да ти побара мислам дека. Иначе плацот се наоѓа на главниот влез од населба Пинтија, на линкот мислам дека добро обележав.

Code: [Select]
https://www.google.com/maps/@41.9553993,21.4877556,49m/data=!3m1!1e3

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6753 on 24.12.2018, Monday, 02:40:29 »
Мислам дека знам каде е, ама искрен да бидам, само ако сум во близина на Пинтија би свратил таму :P.

Ќе видам во моја близина нешто да не има ;). Ќе им покажам на магационери од некој маркет од оние потенките што ги имам, најверојатно ќе ми најдат и подебели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6754 on 24.12.2018, Monday, 11:16:53 »
ако сакаш ќе ти емам јас па некогаш низ центар може ќе се најдеме ќе ти ги дадам :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6755 on 24.12.2018, Monday, 11:42:10 »
Ако можеш, супер ;). Не мора многу, како што реков, 3 метри мислам дека ќе биде доста ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6756 on 24.12.2018, Monday, 14:54:25 »
Важи не е проблем деновиве ќе поминам ќе ти земам :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6757 on 24.12.2018, Monday, 15:40:04 »
Колега на работа ми даде уште една друга идеја, може да се искористат и каиши за прицврстување на товар на кола ;). И тие не се скапи, 2 x 2.5m се 100 денари, а со два може да врзеш два монитори ;).



Code: [Select]
http://euro-stil.mk/index.php?route=product/product&path=70&product_id=390&sort=p.price&order=ASC&limit=100
Само не знам дали се рестегнуваат, бидејќи ако се растегнуваат, не би вршеле работа :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6758 on 24.12.2018, Monday, 16:09:26 »
интересни предлози за држачи ми даде Giga,фала ти  ;D Јас имав некои вакви од тие првите што ги постираше,но ги фрлив.Доста се јаки,ќе пробам да направам држач за Raspberry-во ако најдам еден.Таман дупки и типли имам поставено зад PC-во.Па и подобро на изглед ќе биде ако е со такви држачи,отколку со жица  ::) .

Абе SKOLS, ти требаше да дојдеш за да ме потсетиш дека треба ова да го направам ;D.

Нема проблем,кога-тогаш ќе ти текнело  :) ...

ако сакаш ќе ти емам јас па некогаш низ центар може ќе се најдеме ќе ти ги дадам :D

дај ако најдеш фрли и некое метро и за мене  ;D ;D  по пат сум ти  :D ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6759 on 24.12.2018, Monday, 17:04:47 »
Само не знам дали се рестегнуваат, бидејќи ако се растегнуваат, не би вршеле работа :-\.

Јас ги користам, не се растегнуваат но може да се разресат краевите, ако се деси тоа стопи ги ивиците со запалка.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6760 on 24.12.2018, Monday, 18:59:28 »
Спомнавте монитори, па и јас сакам да ве прашам што мислите за мојата идеја. Имам дома 3 таблети кои се постари, но се со голем дисплеј. Идејата ми е дали може некако да се рециклираат, односно повторно да се употребат, но само дисплеите (или дисплејот, барем еден) ? Сакам да ги искористам за преносливи (portable) проекти со Raspberry Pi.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6761 on 24.12.2018, Monday, 23:28:51 »
интересни предлози за држачи ми даде Giga,фала ти  ;D Јас имав некои вакви од тие првите што ги постираше,но ги фрлив.Доста се јаки,ќе пробам да направам држач за Raspberry-во ако најдам еден.Таман дупки и типли имам поставено зад PC-во.Па и подобро на изглед ќе биде ако е со такви држачи,отколку со жица  ::) .

Да де, ;). А и бесплатни се ако ги најдеш од стари кутии или пакувања :P :D.

Јас ги користам, не се растегнуваат но може да се разресат краевите, ако се деси тоа стопи ги ивиците со запалка.

Аха, значи се од пластика, не памук ;).

Не поради друго, ако ги земам, и онака најверојатно ќе ги сечам :P, така да, добро е да се знае ;).

ако сакаш ќе ти емам јас па некогаш низ центар може ќе се најдеме ќе ти ги дадам :D

дај ако најдеш фрли и некое метро и за мене  ;D ;D  по пат сум ти  :D ;D

Ај, чим ти е по пат, тркни и до Тинекс или Веро, три литро и пол Скопски и нешто грицки ;D ;D ;D.

Спомнавте монитори, па и јас сакам да ве прашам што мислите за мојата идеја. Имам дома 3 таблети кои се постари, но се со голем дисплеј. Идејата ми е дали може некако да се рециклираат, односно повторно да се употребат, но само дисплеите (или дисплејот, барем еден) ? Сакам да ги искористам за преносливи (portable) проекти со Raspberry Pi.

Би требало да може ;). Дури мислам дека можно е и да можеш и touch-от да го искористиш ;).

Не знам дали ги знаеш оние што LVDS универзалните контроли за дисплеи од лаптоп. Можно е да може да се прилагодат и за таблети ;). А знам и еден колега мој кој се бафташе со вакви работи, преправаше нешто таблети со RPi врзуваше :P... ако сакаш, ќе прашам ;).

Па отвори и тема, што има везе ;), барем посебно нека биде не вака збутано во оваа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6762 on 25.12.2018, Tuesday, 00:30:54 »
ако сакаш ќе ти емам јас па некогаш низ центар може ќе се најдеме ќе ти ги дадам :D

дај ако најдеш фрли и некое метро и за мене  ;D ;D  по пат сум ти  :D ;D

Quote
Ај, чим ти е по пат, тркни и до Тинекс или Веро, три литро и пол Скопски и нешто грицки ;D ;D ;D.

ајде и една 3 литарка тиквеш розе и таман дочек на нова година 8) 8)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6763 on 25.12.2018, Tuesday, 04:19:43 »
kolbafcinja ja kje donesA

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6764 on 25.12.2018, Tuesday, 20:12:09 (Edited 25.12.2018, Tuesday, 21:55:26) »
ајде и една 3 литарка тиквеш розе и таман дочек на нова година 8) 8)

Донеси не е проблем,тука сме за славење  :)

Спомнавте монитори, па и јас сакам да ве прашам што мислите за мојата идеја. Имам дома 3 таблети кои се постари, но се со голем дисплеј. Идејата ми е дали може некако да се рециклираат, односно повторно да се употребат, но само дисплеите (или дисплејот, барем еден) ? Сакам да ги искористам за преносливи (portable) проекти со Raspberry Pi.

Би требало да може ;). Дури мислам дека можно е и да можеш и touch-от да го искористиш ;).

Не знам дали ги знаеш оние што LVDS универзалните контроли за дисплеи од лаптоп. Можно е да може да се прилагодат и за таблети ;). А знам и еден колега мој кој се бафташе со вакви работи, преправаше нешто таблети со RPi врзуваше :P... ако сакаш, ќе прашам ;).

Па отвори и тема, што има везе ;), барем посебно нека биде не вака збутано во оваа ;).

Најдобро е да видиш datasheet или претходно некој дали ги има искористено овие дисплеи(ако ти се посреќи,прави ги),најдобро е ако имаш стар лап топ,извади ги деловите,а екранот искористи го за оваа намена.Ефтини се конверторите од ali или ebay LVDS контролер,пред се поефтина ти е варијантата.Доколку имаш од оние малине лап топчиња од школите што ги даваа уште подобро,тие беа 7 инчни.Ако имаш роднини што имаат стари,гломазни лап топи побарај им ги.Мојот екран е од стар лап топ  :D .
Подобро е да не го користи  touch-от на таблетите(ако го направи таков),по-мрзлив си за пишување на кодови,touch ти е само за игра.Се исплати да го составиш на овој начин Raspberry-то,со надворешен и свој екран,ќе додадеш и тастатура со маус.Отколку да се м‘кнеш со гломазни монитори и ТВ-а,пристапот со варијантава како што ја имам јас и ти што сакаш да ја изведеш е полесна и поспремен си за учење на програмски јазици.