Author Topic: Инфраред аларм  (Read 4418 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Инфраред аларм
« Opened on 16.01.2011, Sunday, 17:17:36 »
Еве една(по право две се :D) шема(и) за инфраред аларм,предавател со инфраред диода и приемник со инфраред сензор TSOP1836,и двете се со NE/TLC555-ки.Читав во коментарите дека може да се направи да работи на 38KHz со менување на IR сензорот TSOP1836 и да се стави TSOP1738 или пак TSOP1138 само што ќе треба и малце tweaking со тримерот R4.Принципот на работа е ако го прекршите инфраред зракот,тогаш бузерот почнува да свири,иако за мене е малце „stupid“ да биде со бузер,јас повеќе би ставил едно реле и би го отргнал бузерот и диодата D2 таа 1N4148... ;D.Точниот опсег до кој работи алармот не го знам,тоа треба да се тестира.А диодава таа BAT85,ја има ли во СК да се купи,таа е некоја шотки?

Шемата за предавателот: ;D


Шемата за приемникот: ;D


Quote
The transmitter circuit is based on two TLC555 ICs (IC1 and IC2). The first 555 (IC1) is wired as an astable multivibrator operating at 300Hz.The second 555(IC2) is also wired as an astable multivibrator operating at 36 KHz which can be adjusted by using POT R4.The output of IC1 is given to the reset pin of IC2. So the output of IC2 will be a burst of 36 KHz pulses modulated by a 300Hz signal. In simple words, the output will be a burst of 36KHz pulses with a spacing of 3mS in time. This signal is fed to the base of Q1 which drives the IR LED to transmit the waveform.

The receiver stage is based on a TSOP1836 (IC1) IR receiver and a TLC555C timer IC1. When the IR signal is falling on the TSOP1836, its output will be low and this prevents the TLC555C from oscillating. This is because the output of TSOP1836 is connected to the reset pin of TLC555C and this makes the reset pin low as long there is IR waveform falling on the receiver .When the IR waveform is cut by a passing intruder, output of IC1 goes high and makes the IC2 to start oscillation. The piezo buzzer connected at the output of IC2 sound to indicate the intrusion.

Плочка нема,ама па што ќе ви,лесни се шемите и лесно ќе се направат на универзална плочка :D ;D

Извор:
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/infrared-intrusion-barrier
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Инфраред аларм
« Reply #1 on 17.01.2011, Monday, 02:21:25 »
па интересен проект, ако имам доволно време ќе го направам и ке зезам некој дома и постојано ке му свири и ке се чуди ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Инфраред аларм
« Reply #2 on 17.01.2011, Monday, 20:44:54 »
Taa диодата BAT85,шотки била и ја има во гац 10ден е.Јас денеска ги земав деловите,па пред 5мин го направив предавателот и работи т.е под камера свети диодата...Сега остана уште приемникот па после оди на баждарење ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Инфраред аларм
« Reply #3 on 17.01.2011, Monday, 21:00:49 »
Еве од мене една шема со многу малку делови.Место ЛЕД може да се користи реле,базер .. Како приемен дел може да се користи и приемна ИР диода.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Инфраред аларм
« Reply #4 on 18.01.2011, Tuesday, 00:52:04 »
Ок,го направив аларамот и јејјјј работи хахаха :D.Само наместо ТЅОР1836,јас ставив ТЅОР1138 за 38KHz,а другово беше за 36KHz.Сега ме мачи едно,и на двата склопа,приемникот и предавателот имам ставено регулатори за напон uA7805 е сега предавателот го напојувам со адаптер за мобилен,5V 500mA,ама транзисторот BD140 грее,ама бајаги,не да не можеш да го пипнеш ама грее,исто и диодата и регулаторот за напон...Регулаторот многу многу не грее,ама транзисторот и диодата многу грејат,некое чаре,отпорник да ставам?IR диодата е обична извадена од далечинско,само што ќе ја мењам со LD273 таа е по јака,да има поголем опсег,плус со оваа обичнава диода ме заеб*ва нешто,ако му пројдеш од страна бузерот ќе направи 2-3 пати тит тит ;D.Исто така за време на „баждарењето“ нашки кажано,наместо бузерот ставете обична лед диода,дека дур да погодите фрекфренцијата со тримерот има ушите да ви ги дупне :D.Интересно е што ако ставите ТЅОР1138 или ТЅОР1738 за 38KHz со приемникот можете да испитувате далечински :D,испробано од мене,на било кое копче од далечинското притиснете и држете ако диодата,во замена за бузерот трепка ептен брзо значи далечинското радња :D :D :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Инфраред аларм
« Reply #5 on 12.05.2011, Thursday, 09:44:40 »
Еве една модифицирана шема за инфрацрвеиот аларм. Благодарност до ace-bitola за модификацијата на шемата ;)

Тримерот кај предавателот е за фрекфенцијата која треба да се подеси во зафисност од IR приемникот, тримерот кај приемникот е за да се подеси времето на тајмерот и тримерите кај сирената се се подесуваат од кога ке биди готов склопот ;)

Предавател:


Приемник:


Сирена:


Во атачменот имате шемите и плочката во s.layout
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Инфраред аларм
« Reply #6 on 12.05.2011, Thursday, 14:27:14 »
Вакво нешто слично немаше Менде Давитковски напраено ??
За некој натпревар?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Инфраред аларм
« Reply #7 on 12.05.2011, Thursday, 14:38:47 »
да де оваа е таа истата :)
инаку работи практично и јас се уверив во тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Инфраред аларм
« Reply #8 on 12.05.2011, Thursday, 17:05:13 »
јас ја имав ставено тоа последната шема за сирената, и јас се мислев нејзе да ја ставам како сирена за аларм...ама па додека го направам ке помине некое време... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Инфраред аларм
« Reply #9 on 12.05.2011, Thursday, 22:21:52 (Edited 12.05.2011, Thursday, 22:23:23) »
Еве една поедноставна шема .со еден ИК ,приемна и предавателна ИР диода.Наместо ЛЕД во колото на транзисторот може да се стави реле кој ке вклушува светло,сирена и сл. Приемната и предавателната диода се *позајмуваат* од ТВ приемник и далечинско.Шемата е направена и функционира во една продавница (бутик на Орце) ;D ;D Напојување 9 волти.

Споено мислење: [time]12 Мај 2011, 21:22:16[/time]

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Инфраред аларм
« Reply #10 on 12.05.2011, Thursday, 22:28:48 »
Еве една поедноставна шема .со еден ИК ,приемна и предавателна ИР диода.Наместо ЛЕД во колото на транзисторот може да се стави реле кој ке вклушува светло,сирена и сл. Приемната и предавателната диода се *позајмуваат* од ТВ приемник и далечинско.Шемата е направена и функционира во една продавница (бутик на Орце) ;D ;D Напојување 9 волти.

Споено мислење: [time]12 Мај 2011, 21:22:16[/time]



а на колкаво е мах растојание од предавателот до приемникот ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Инфраред аларм
« Reply #11 on 12.05.2011, Thursday, 22:39:56 »
Максималното растојание без збирни леки е колку што е растојанието на далечинскиот до ТВ апаратот- во најдобар слушај 1-2 метри.Ако употребиш филтер за ИЦ зраци,и собирни леки ,дометот може да биде и десетина метри.

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Инфраред аларм
« Reply #12 on 20.05.2011, Friday, 11:06:24 (Edited 20.05.2011, Friday, 13:44:55) »
Еве слики од мојот аларм само појачалото ми е извадено од големата кутија кој што е приемникот и сирената инаку е супер.













Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Инфраред аларм
« Reply #13 on 20.05.2011, Friday, 12:18:31 »
Све супер, ама смали ги сликите на 800х600 и презакачи ги, вака ништо не можам да видам :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Инфраред аларм
« Reply #14 on 20.05.2011, Friday, 12:23:33 »
ace-bitola Неможам ништо да видам од сликите. Не според правилата толку големи слики да се ставаат. Се е во ред, и тоа што си решил да споделиш нешто со нас и што си се потрудил да сликаш и закачуваш слики, но ке треба да направиш неколку чекори, еве што треба да направиш:

Објаснето е од Devil
ако некој има прикачено слика на форум како атачмент
сликата ја појавува како пре голема и не може цела да се види треба да се скрола лево десно ( така ?!) епа
во тоа тагот [ img ] [/ img], кај првиот таг [ img ] во истата заграда додавајте го и ова width=700 Height=700 така да сликата ќе се намести на резолуција од 700х700 може да ја менувате по потреба ама ова мислам дека е доволно
се разбира не мора сегде да менувате, ако сретните случајно нешто такво
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.