Author Topic: Mини дупчалка  (Read 8280 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #45 on 13.07.2012, Friday, 19:17:25 »
Благодарам ;). Сите поубави да си купите ;). А бургиите пред се ги купив поради кутијата ;D. Метални кутии за бургии веќе нема каде да се најдат, така да, решив да си го купам комплетов, па како ќе се кршат, така ќе си ги менувам ;D. Битно кутијата ја имам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #46 on 13.07.2012, Friday, 20:34:35 »
Со здравје да си ја работиш. Само да ти кажам дека Dremel кај мини дупцалките е како мерцедес во автомобилите. Јас исто имам Dremel веке 20 години и тоа чудо нема никогаш да се расипе
Hams do it! With Frequency

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Mини дупчалка
« Reply #47 on 13.07.2012, Friday, 20:42:19 »
И јас би се надоврзал на овој разговор, исто така и јас сум сопственик на Dremel мини дупчалака и сум презадоволен мојата е со батерија и со полнач и веќе 1- години ја користам без никаков проблем.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #48 on 13.07.2012, Friday, 21:26:41 »
дремелот што пари го зема и од каде ако не е тајна  :)

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Mини дупчалка
« Reply #49 on 14.07.2012, Saturday, 07:04:36 »
Не знам точно бидејќи е земен одамна од Австрија, сега гледам цените им се движат некаде околу 50 евра, па се до 150 евра инаку мојот комплет е ваков како на сликата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #50 on 14.07.2012, Saturday, 16:48:55 »
Со здравје да си ја работиш. Само да ти кажам дека Dremel кај мини дупцалките е како мерцедес во автомобилите. Јас исто имам Dremel веке 20 години и тоа чудо нема никогаш да се расипе

Па што мислиш, зошто ја земав ;D. Знам дека се најдобри ;).

И јас би се надоврзал на овој разговор, исто така и јас сум сопственик на Dremel мини дупчалака и сум презадоволен мојата е со батерија и со полнач и веќе 1- години ја користам без никаков проблем.

Да си ги користите и двајцата уште многу долго време ;).

дремелот што пари го зема и од каде ако не е тајна  :)

Ја земав 4000 денари од Меркур ;). Скапо, ама па квалитетна е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Mини дупчалка
« Reply #51 on 14.07.2012, Saturday, 20:47:59 »
ааах...фала богу и ти да се земеш мини дупчалка не со бормашина за метал бушење да бушиш плочки.... 8)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #52 on 15.07.2012, Sunday, 06:42:59 »
ааах...фала богу и ти да се земеш мини дупчалка не со бормашина за метал бушење да бушиш плочки.... 8)

Ама мора да признаам, ретко кој ми веруваше дека со обична бормашина бушев плочки, хахахахаахахаха ;D ;D ;D. Е тоа е уметност, хахахахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Mини дупчалка
« Reply #53 on 15.07.2012, Sunday, 09:03:31 »
Ама мора да признаам, ретко кој ми веруваше дека со обична бормашина бушев плочки, хахахахаахахаха ;D ;D ;D. Е тоа е уметност, хахахахахаха ;D ;D ;D.

не, тоа е лудост ;D јас едно време бушев плочки со таква бормашина по 2 бургии минимум кршев, после тоа земавме столбна бормашина со нејзе беше подобро не кршев бургии толку многу али ми се дешаваше да скршам некоја бургија после тоа кога земав мини дупчалка при почетокот кршев бургии после одкако се навикнав немам скршено бургија со тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Mини дупчалка
« Reply #54 on 15.07.2012, Sunday, 09:35:31 »
Баш така, и јас пред да го земем миникрафтот бушев со обична бормашина, не знам колку бургии имам искршено со неа, сега да не се урочам не памтам кога последен пат ми се скршила бургија ;D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Radioexpert

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Одг: Mини дупчалка
« Reply #55 on 15.07.2012, Sunday, 16:41:54 »
На школо кај нас бушиме со обична бормашина едниот професор има мало моторче за бушење, а додека другиот користи голема бормашина и разликата е огромна.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #56 on 15.07.2012, Sunday, 21:34:05 »
И јас си бушам со бормашина најнормална од големките па до сега немам скршено бургија, а иначе да не знај некој која е најмалата големина на бургија шо има по продавници?

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #57 on 15.07.2012, Sunday, 21:40:57 »
Јас во Штип што имам најдено по сите продавници најмала е 1мм
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Mини дупчалка
« Reply #58 on 15.07.2012, Sunday, 22:29:56 »
И јас си бушам со бормашина најнормална од големките па до сега немам скршено бургија, а иначе да не знај некој која е најмалата големина на бургија шо има по продавници?

ако си од скопје во гац имав најдено 0,8мм бургија...али не ти треба толку тенка бургија засто некогас ке треба пола плочка да ја бушиш одпоново зашто дупчињата се многу мали  :-\
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #59 on 15.07.2012, Sunday, 22:38:15 »
0.6 во охирд :) а иначе и јас бушам со бормашина од малите и таман си е досега 2 бургии :D