Author Topic: Бургија што буши челик?  (Read 4542 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #15 on 03.12.2010, Friday, 09:31:25 »
Де ,бре Гига - бренер не знаеш што е ? Тоа е мал пламеник ( горилник МК ) на плин со кој прецизно се усмерува млазот кон материјалот што сакаш да го загрееш (стопиш).Ги користат лимарите,златарите.....електроничарите (имам мала лемна станица на плин со бренер од 2,5 мм) во вид на поголемо пенкало.Собира 100 мл плин. ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #16 on 03.12.2010, Friday, 16:13:46 »
Де ,бре Гига - бренер не знаеш што е ? Тоа е мал пламеник ( горилник МК ) на плин со кој прецизно се усмерува млазот кон материјалот што сакаш да го загрееш (стопиш).Ги користат лимарите,златарите.....електроничарите (имам мала лемна станица на плин со бренер од 2,5 мм) во вид на поголемо пенкало.Собира 100 мл плин. ;D ;D

Аааааааа, тоа биле оние малецкине што личат на пиштолите за пластика ;D. Сега ми текна на што мислиш, ама не сум знаел како се вика, искрено, никогаш не сум се интересирал многу за вакви работи (ствари за топење на метал, греење, итн.), па затоа и не знаев ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #17 on 03.12.2010, Friday, 18:10:20 »


ова е брнер..а и за топење на челик малце потешко со ова...ептен е мала температурата...а за да загрееш некое металче супер е, а и за одлемување на плочки е супер :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #18 on 03.12.2010, Friday, 18:14:34 »
ова е брнер..а и за топење на челик малце потешко со ова...ептен е мала температурата...а за да загрееш некое металче супер е, а и за одлемување на плочки е супер :D
Хах со ова чудо има да ја скуваш плочката,ако не и ја извадиш маста(компонентите ;D) за 2мин. еве на. :D ;) ;) :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #19 on 03.12.2010, Friday, 18:15:39 »
Ова е играчка-бренер :D Да видиш какви бренери има! ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #20 on 03.12.2010, Friday, 18:22:53 »
Ова е играчка-бренер :D Да видиш какви бренери има! ;D
Има има,некое „бренерче“ онакво со ацетилен и кислород ахахахх ќе сечеш цефки со него :D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #21 on 03.12.2010, Friday, 22:39:19 »
Ова е играчка-бренер :D Да видиш какви бренери има! ;D

ова е бренер, или лет лампа (така мислам се пишува) а тоа ти што го викаш веќе горилник е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #22 on 03.12.2010, Friday, 22:49:08 »
GigaWatt буши си со стандардна бургија ’’за железо‘‘ само брзината на максумум и не притискај многу на бормашината со гаранција ќе дупнеш дупче од 3мм јас сум бушел и подебели работи , и задолжително да го стегнеш предметот што го бушиш убаво затоа што ако е крут кога ќе дојдеш при крај може да ти се заврти и да те повреди .

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #23 on 03.12.2010, Friday, 23:04:54 »
GigaWatt буши си со стандардна бургија ’’за железо‘‘ само брзината на максумум и не притискај многу на бормашината со гаранција ќе дупнеш дупче од 3мм јас сум бушел и подебели работи , и задолжително да го стегнеш предметот што го бушиш убаво затоа што ако е крут кога ќе дојдеш при крај може да ти се заврти и да те повреди .
Исто така дур бушиш со еден шприц капнувај по малце уље,полесно да се избуши металот,а и да се лади... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #24 on 04.12.2010, Saturday, 03:23:11 »
GigaWatt буши си со стандардна бургија ’’за железо‘‘ само брзината на максумум и не притискај многу на бормашината со гаранција ќе дупнеш дупче од 3мм јас сум бушел и подебели работи , и задолжително да го стегнеш предметот што го бушиш убаво затоа што ако е крут кога ќе дојдеш при крај може да ти се заврти и да те повреди .

така баш ке ја зафркне бургијата, метал се буши со мала брзина и со притискање, дека со голема брзина, малце притискање бургијата само ке се загрева...татко ми така има зафркнато пирана бургија, врвот цел стана црн...

Исто така дур бушиш со еден шприц капнувај по малце уље,полесно да се избуши металот,а и да се лади... ;) :)

не се користи такво уље за бушење, се користи борово уље, и тоа да помага при бушење и ја лади бургијата....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #25 on 04.12.2010, Saturday, 09:19:34 »
....

ова е брнер..а и за топење на челик малце потешко со ова...ептен е мала температурата...а за да загрееш некое металче супер е, а и за одлемување на плочки е супер :D

Како можеш да одлемуваш плочки ?

Јас имав таква идеја еднаш, дирекно со пламенот на плочката греев ама само го изгорев пертинаксот ништо друго не се случи.
Ај ако има некоја финта кажи пошто имам многу плочи ако може да ги извадам деловите побрзо.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #26 on 04.12.2010, Saturday, 14:21:19 »
па и тоа е финтата, ја загреваш плочката одоздола (ама ке изгори плочката) калајот ке се стопи побрзо и можеш да ја маваш плочката од маса или па да ги вадиш делчињата со пинцета некоја или шпицангли некои...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #27 on 04.12.2010, Saturday, 22:49:05 »
како да го маваш од маса  :-\ :-\ :-\ :-X каде ке летааат деловите ???

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #28 on 04.12.2010, Saturday, 22:50:16 »
ако ја свртиш надоле,натаму ќе летаат,ако ја маваш нагоре ќе полетаат! :P ;D ;D

Jove

  • Guest
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #29 on 04.12.2010, Saturday, 22:53:10 »
ахахахаха ке полетаат ;D ;D абе немора да ја маваш една пинцета или штравчигерче помалои завршена работа  :D :D