Author Topic: Демагнетизатор за алат (или за што било што треба да се демагнетизира)  (Read 2171 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Еве еден туторијал како да си направите демагнетизатор за демагнетизирање работи(алат) кој не треба да е намагнетизиран.
Што ви треба:
-Стар EI трансформатор кој нема да го жалите ако го растурите
-Чекан (алат за секоја работа) :D
-20 минути од вашето скапоцено време (5 минути за читање и 15 минути за правење на демагнетизаторот)

Мојата жртва {изваден од КИНЕСКИ surround system (за тоа не ми беше жал што сум го растурил)}

Првин трансформаторот треба да се растури, а тоа го правиме со чекан, се прави така што го навалуваме трансформаторот на една страна и го маваме трансофрматорот по ќош се додека не почнат да се вадат I лимовите.

мала забелешка–на сликата не е трансформаторот што го користам за демагнетизирање, тој е само за да го сликнам како се вадат I лимовите.

Растурениот трансформатор

Еве како изгледаат тие EI лимови ако некој незнае (мислам дека е очигледно)

Одкако сме го растуриле трансформаторот додека трепнеш треба да го составуваме, ама првин треба да се извади секундарната намотка дали се посебно намотани или една намотка врз друга не е важно, важно е да се извади секундарот. Кога ке го извадиме секундарот треба да ги вратиме Е лимовите назад, ама само Е лимовите. Треба сите да се свртени во ист правец како на сликата.


Одкако ке ги вратиме Е лимовите назад треба да се тестира демагнетизаторот. Најдете нешто што веќе треба да го демагнетизирате или пак ако немате текво нешто земете најобична завртка допрете ја до некој магнет и ке се намагнетизира, за проверка дали е магнетизирана завртката можете да пробате да кренете некое мало металче (дали ке биде друга завртка, навртка или што и да е). Сега таа завртка треба да се демагнетизира а тоа се прави така што завртката (предметот што треба да се демагнетизира) се става на јадрото од демагнетизаторот и се пушта да работи  и предметот што треба да се демагнетизира се влече на страна и кога ке го тргнеме од демагнетизаторот предметот треба да е демагнетизиран, доколку не е ја повторуваме истата постапка неколку пати.

Истиов туторијал го има и на
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Tool-demagnetizer/исто напишан од мене(на англиски) ! :D

ако има нешто што не ви е јасно...прашајте...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инстересно ;). Истото може да се изведе и со стара пумпица за воздух за во аквариум, само извадете го „моторот“ од неа и имате готов демагнетизатор ;). Јас барем едно време така демагнетизирав монитори :D.

А сега, зашто си го изгувбив дмеагнетизаторот, користам фен (од оние што имаат мотори со четкици, не оние синхроните без четкици) и верувајте дека оваа „технологија“ дури подобро работи и од тој што го имав... хахахахаха :D :D :D

Како и да е, интересно решение, не би ми текнало... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Дополнување: ставете прекинувач кој ќе вклучува диода во серија со трансформаторот-демагнетизатор и добивате автоматски демагнетизатор и магнетизатор во едно :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Демагнетизатор за алат (ли за што било ш
« Reply #3 on 23.04.2010, Friday, 03:01:31 (Edited 23.04.2010, Friday, 03:04:36) »
и мене на тоа ми текна, ама па заборавив да го напишам :( ама па ок, ти го пиша...

П.С. уште туторијали за некој ден...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
одлична работа која може да се најде :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
еиии и тоа како се наоѓа...језда повеќе од времето ми седи така на полица, ама па не би го давал за ништо...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)