Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 105279 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добар инструмент ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #91 on 19.07.2011, Tuesday, 10:20:47 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:20:56) »
јас користам ваков ист и е многу добар прецизен  :)


Колку пари го имаш земено ?  :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #92 on 12.10.2011, Wednesday, 17:59:56 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:22:11) »
Eве јас кој инструмент го користам,тазе нов е ;D

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ааа одличен е :), ајде со среќа да си го користиш Malecko ;).

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а Малечко,кажи цена и од каде го купи.Продавницата каде се наоѓа?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ааа одличен е :), ајде со среќа да си го користиш Malecko ;).
Благодрам колега,да си купиш по убав ;) :)

а Малечко,кажи цена и од каде го купи.Продавницата каде се наоѓа?
Цената е 2110 ден.,купен е во мебиус. ;D
Еве ти линк за продавницата:
Code: [Select]
http://zk.com.mk/Pages/Mebius/185982
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас денес гледав некој мастеч, ама скап беше 5700 денари мислам (или тука нешто)
а гледав и некоја воздушна лемилка, ама па имам јас некоја друга идеа за тоа и така :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #97 on 12.10.2011, Wednesday, 23:44:32 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:22:39) »
јас користам ваков ист и е многу добар прецизен  :)
Колку пари го имаш земено ?  :)

Стара цена: 312€ + ДДВ
Нова цена: 239€ + ДДВ јас го земав по стара цена пред 2-3год
d.t

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #98 on 13.10.2011, Thursday, 11:52:25 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:24:17) »
Еве и еден мој тазе нов инструмент, денеска купен ;)




Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас денеска си купив унимер како тој на малечко, сега за сега добро изгледа како ке се покаже во пракса ке видиме :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одличен унимер си земал, иако морам да признаам дека јас би фрлил некој денар повеќе и би го земал оној со autorange, ама сепак, и овој е далеку од лош ;). Верувај, барем една класа е подобар од мојот Voltcraft ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки ај едно прашање еден пријател ме замоли да му видам каде може да има од евтиниве(кинески) мерачи за капацитет(што личат ко мултимери) ми напомена дека му требало докај 2000микроФ па некој ако сретнал нека каже гледавме нешто од интернет ама пак тука ако има уште поубаво

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
јас денеска си купив унимер како тој на малечко, сега за сега добро изгледа како ке се покаже во пракса ке видиме :)
Со среќа да си го користиш инструментот ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дечки ај едно прашање еден пријател ме замоли да му видам каде може да има од евтиниве(кинески) мерачи за капацитет(што личат ко мултимери) ми напомена дека му требало докај 2000микроФ па некој ако сретнал нека каже гледавме нешто од интернет ама пак тука ако има уште поубаво

незнам, јас тие што ги гледав сите беа до 200µF, ама повеќето беа LCR метри
чисти C метри незнам, прашај во алфа едно време имаа дали имаат сеуште, околу 1000-2000 денари коштаа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одличен унимер си земал, иако морам да признаам дека јас би фрлил некој денар повеќе и би го земал оној со autorange, ама сепак, и овој е далеку од лош ;). Верувај, барем една класа е подобар од мојот Voltcraft ;).

имаше еден auto range за 100-200 денари повеќе, ама тој неможеше да мери индуктивност и температура, овој најмногу го земав заради тоа...и температура и капацитивност и индуктивност може да мери, се што ми треба сега за сега...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)