Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 105191 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
FLUKE има во логинг...ама како што кажав мааааалце поскапички се :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каков инструмент користите ?
« Reply #46 on 10.02.2011, Thursday, 21:26:00 (Edited 26.07.2013, Friday, 07:01:59) »
никој неможе да каже таква работа, секој си има предности и недостатоци, ама цената и квалитетот се правопропорционални, како расте цената така расте и квалитетот... ако сакаш побарај некој FLUKE, ама знај цената им е маааалце повисока...

FLUKE овај е тој

И каде можи да се најде да се купи ??? ;)

Овој што го имаш наведено, не верувам под 200 евра да е (барем кај нас, за во странство, не знам), а инаку, како што спомнаа и други претходно, FLUKE инструменти и осцилоскопи има во Loging ;), они се главни застапници за Македонија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
како на Сајко и Здравковски... барем така изгледа..... околу 500 денари го зедов...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чисто како информација, да знаат и останатите, начекав Mastech инструменти во ASWO, не ми текнува која цена беа, ама не верувам да се прескапи. Инаку, вака како форма, големи се и имаат големи зелени гумени „оклопи“ (не знам како ги викаат оние гумените оклопи околу инструментите, порано сите беа жолти или светло портокалови, сега се начекуваат и црвени, зелени, црни, секакви има ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Чисто како информација, да знаат и останатите, начекав Mastech инструменти во ASWO, не ми текнува која цена беа, ама не верувам да се прескапи. Инаку, вака како форма, големи се и имаат големи зелени гумени „оклопи“ (не знам како ги викаат оние гумените оклопи околу инструментите, порано сите беа жолти или светло портокалови, сега се начекуваат и црвени, зелени, црни, секакви има ).

Mastech го користам секојдневно и професионално (на работа) електричар сум по професија и многу сум задоволен и од квалитетот и од издржливоста посебно ми се допаѓа тоа што има автомаско подесување не треба јас мануелно да почнувам од најголемото подрачје па да намалувам постепено за да добијам точен резултат вака само си бираш оми, волти ... и другото натаму е негова работа :-)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Mastech го користам секојдневно и професионално (на работа) електричар сум по професија и многу сум задоволен и од квалитетот и од издржливоста посебно ми се допаѓа тоа што има автомаско подесување не треба јас мануелно да почнувам од најголемото подрачје па да намалувам постепено за да добијам точен резултат вака само си бираш оми, волти ... и другото натаму е негова работа :-)

Јасно, имаат auto range, ама мене ми требаше време дур се навикнев на auto range-от ;D. Дека почнува од mV, и глеам 120, 130... си викам, туууууу, нема шанси толкав напон да има тука, потоа гледам десно, mV, ;D... комплицирано ми беше малку на почетокот, ама се снајдов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и мене ми беше зафркнато на почетокот...си викам тука ке мерам напон, дај да сменам подрачјето...барам на инструментот за подрачје менување и нема....па после тоа ми текна дека е auto range :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Што мислите за овој инструмент?
Code: [Select]
http://www.multimeterwarehouse.com/MS8261.htm мене супер ми изгледа,на eBay го има за 1600ден со free shipping ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што мислите за овој инструмент?
Code: [Select]
http://www.multimeterwarehouse.com/MS8261.htm мене супер ми изгледа,на eBay го има за 1600ден со free shipping ;D.

Ист ваков е околу 2000 во ASWO, барем толку мислам дека беше, провери во ASWO колку е, може и да е поевтин, или поскап ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Што мислите за овој инструмент?
Code: [Select]
http://www.multimeterwarehouse.com/MS8261.htm мене супер ми изгледа,на eBay го има за 1600ден со free shipping ;D.

Ист ваков е околу 2000 во ASWO, барем толку мислам дека беше, провери во ASWO колку е, може и да е поевтин, или поскап ;D.
Хохо мора да идам до ASWO ;D,ептен мерак ми прави инструментов ;D.Само во ASWO оригиналка е или некоја кинеска копија ;D?Мада и овој на eBay е гарант кинеска копија ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хохо мора да идам до ASWO ;D,ептен мерак ми прави инструментов ;D.Само во ASWO оригиналка е или некоја кинеска копија ;D?Мада и овој на eBay е гарант кинеска копија ;D

Mastech сами по себе не се некој бредн па да ги копираат ;). Мислам дека се Турски Mastech-от, или барем таму ги произведуваат (барем така имам чуено) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Хохо мора да идам до ASWO ;D,ептен мерак ми прави инструментов ;D.Само во ASWO оригиналка е или некоја кинеска копија ;D?Мада и овој на eBay е гарант кинеска копија ;D

Mastech сами по себе не се некој бредн па да ги копираат ;). Мислам дека се Турски Mastech-от, или барем таму ги произведуваат (барем така имам чуено) ;).
А според тебе добри се инструментите? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас користам два Mastech-а со години и досега се покажале солидни.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас користам два Mastech-а со години и досега се покажале солидни.
Тоа ми требаше ;D.Да соберам пари и го зимам тој mastech-oт ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кој Мастеч ќе го земеш,Малечко?