Author Topic: Зошто графичката ми грее многу ?  (Read 5032 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Ќе пробам утре ќе видам што ке направам а секако дека ќе ставам кулер фала за помошта само ако може да ми кажеш кај ке го поврзам кулерот ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве како и осмица ке напасуваш! Лепи,а пробај и со штрафови

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Мислеш да го ставам под ладникот(во случајот на сликата) а кај мене е обрната ладилникот надолу стои и да го ставам таму ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислеш да го ставам под ладникот(во случајот на сликата) а кај мене е обрната ладилникот надолу стои и да го ставам таму ?

Да, така ќе дојде, кулерот се става на ладилното тело на графичката и кога ќе се монтира графичката во куиштето, куерот е од долната старана, но дува нагоре ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
а како да го прицврстам и како ке го напојувам ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а како да го прицврстам и како ке го напојувам ?

Ќе го напојуваш преку 12V-ниот rail од PSU-то, преку Molex конекторите за напојување на HDD/DVD-ROM ;).

Има различни начини за прицврстување, јас најчесто ги прицврстувам со шрафови од други ладилни тела или евентуално со шрафови за дрво (се продаваат на пазарите, има различни големини, однеси го кулерот и ладилното тело на лице место и пробај кој од тие шрафови ќе ти одговара според димензија и должина ;)). batka предложи со суперлепак (не сум пробал со него, но дефинитивно вред да се проба ;)). Избери си, и види со кој од овие методи најдобро ќе се прицврсти кулерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
ама чекај ќе треба да го бушам ладилникот ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не треба да бушиш ништо! Купи 8х8 см кулер ,како за  напојување.Ги има со молекс утикач машки и женски на самиот кабел на кулерот.Го врзуваш преку нив на напојувањето и со лепак го лепиш за алуминиумските ребра на графичката.Треба само неколку капки за да фатат и ке држи добро.Иначе кулерот треба да го поставиш да *дува* накај ладилникот на графичката!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Зошто графичката ми грее многу ?
« Reply #23 on 24.07.2011, Sunday, 23:05:01 (Edited 24.07.2011, Sunday, 23:07:44) »
ок фала ви за помошта :)

Споено мислење: 24.07.2011, Sunday, 23:07:44
околу колку се движи цената на кулерите ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кај мене е 120 денари

stefanjanevski

  • Guest
Таков кулер за каков што зборите вие, еднаш мене ми требаше и поминував покрај Логинг, и викам ај да прашам, влегувам внатре, прашувам која е цената за едно кулерче 8х8? Тој ми вика 540 денари. Одење наредниот ден на циган пазар, купувам 4 напојувања за компјутер и сеа си имам дома 4 кулерчиња за 100 денари.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Кога веќе ја отворивме темава да прашам а на хард дискот како можам да му ставам кулер да не прегреит и тој :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Кога веќе ја отворивме темава да прашам а на хард дискот како можам да му ставам кулер да не прегреит и тој :D

Што се замарате со кулери, ладилници земете го куќиштето цело и пикнете го во фрижидер и има да "лета" компјутерот  ;D ;D ;D  ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
или климата директно во него на најладно  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Па нема потреба да се замараш, ако нешто и биде прати ја слободно за Струмица ке ја поправам 100 %