Author Topic: HP Compaq Presario V6000 - проблем со USB (Unknown device)  (Read 3566 times)

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
На таа старудија од лаптоп се освен Win XP или некој Linux ќе се мачи.
Најмногу што би пробал е Windows 7 бидејќи е добро оптимизиран, каде-каде подобро од Vista. Доколку има AMD Turion, Windows 8 и 10 нема да работат поради тоа што процесорите не ги поддржуваат потребните инструкции за овие оперативни системи.

XP можеби е outdated, меѓутоа за конфигурација стара 10 години ти е best-bet за компатибилност.

Јас сепак мислам дека имаш хардверски проблем со матичната т.е. USB контролерот, но ете пробај тоа што ти предложија другите членови погоре.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не пиша само дали други ектерни уреди работат на УСБ-то- маус,тастатура,печатар... Ако си работат правилно не е хардверски дефект сигурно.Ако  работи win 7 ке работи барем една *црна* верзија на win 8.Пробано,

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Batka на првото ставање на било каков усб уред(стик) не го препознава.Кога од дивајс менаџер на тоа Unknow device му се направи uninstal и се ресетира Pc ,веднаш после тоа го препознава и функционира.
Друга работа,знам дека лаптопот е стар ама за работата која ми треба баш е тоа тоа.Ќе се користи исклучиво за автодијагностика и асполутно ништо друго.Заради тоа најмногу што ми треба е токму усб портот.  :)
Е околу ОС пожелно би било да биде ХР ама програмите можат да се адаптираат и на седмица(има инструкции на самото цд).
Giga Watt прво фала ти околу информациите.Најпрво ќе пробам со ХР-то кое ми го предложи па ако не бидне ќе му ставам уште 1GB рам и ќе оди седумка.Ако уште после тоа не бидува ќе оди кај другар ми во ИТ сервис. Би можел веднаш да го однесам и да го средат али така не би ни пробал да научам нешто  кое досега не сум го стретнал.Не би било интересно така нели  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро е што конечно се ни раскажа,после едно две страници постови.Можевме и да не  дознаеме ништо друго. 8)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Batka јас мислам дека проблемот убаво го објаснив уште во првите постови, а Giga Watt најубаво ме разбра(барем по дискусијата и информациите).Незнам што толку би било важно преостанатото.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HP Compaq Presario V6000 - проблем со USB (Unknown device)
« Reply #20 on 06.06.2016, Monday, 16:31:23 (Edited 06.06.2016, Monday, 16:35:44) »
Доколку има AMD Turion, Windows 8 и 10 нема да работат поради тоа што процесорите не ги поддржуваат потребните инструкции за овие оперативни системи.

Ако поддржува NX bit disable, ќе може да се инсталира Win8 или Win10 ;). Можно е и да ја нема опцијата во BIOS, но пробај подигни инсталација на Win8 или Win10, ако помине loader-от (boot.win), нема да има проблем, ќе си тера инсталацијата ;).

Баш имам дома еден стар HP лаптоп, не ми текнува сега кој модел беше, некој multimedia модел од пред 10-тина години, AMD Turion x64 x2, 1GB RAM, со XP со OEM лиценца стигна, пишува compatible with Vista... јас му шибнав Win8 x86 и ене го, спие ;). Супер е за multimedia playback, дури и x265 кодирани филмови ги вози ;)... на 720p и малку повеќе го терети процесорот (околу 80%), ама не сецка ;). 1080p x264 без никаков проблем тера ;). Си го користам како HTPC бидејќи и онака немам LCD телевизор, а овој има S-Video Out, така да, ми одговара комбинацијата ;D. Не дека ќе забележам разлика меѓу 1080p, 720p и SD на оној старион телевизор ;D, чисто онака ме интересираше дали ќе може да се користи за playback и на HD и Full HD ;). Се разбира и за сурфање е солиден ;)... токму она што му треба на просечен корисник на PC ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирам: *Кога од дивајс менаџер на тоа Unknow device му се направи uninstal и се ресетира Pc ,веднаш после тоа го препознава и функционира.*

За ова зборуваме,ама ти некако не не разбираш.Не би пишувал повеќе,добро однеси го во сервис.Јас би го флешувал и биосот.